Türk devletinin saldırılarına karşı Kürtler ve devrimci kurumlar her gün meydanlarda

 

Türk Devleti’nin Efrîn’e yönelik işgal saldırıları ve katliamları Avrupa’nın birçok merkezinde her gün protesto edildi.

Türk Devleti’nin İşgal saldırılarına günlerdir ayakta olan Kürdistanlılar ve Devrimciler Almanya’ya Türk devleti ile girdiği kirli ortaklığa bir an önce son verme çağrısında bulundu.

Türk Devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırısına karşı tepkiler büyüyor. İşgal girişiminin başladığı günden bu yana alanlarda olan Kürdistanlılar bu akşam da birçok merkezde eylem gerçekleştirdi.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Efrîn’le dayanışmak amacıyla şehit Beritan kadın meclisi, PYD ile SKB uluslararası arası insan haklar kurumunu ziyaret etti. İnsan hakları kurumuna Efrîn’de Türk Devleti’nin sivil katliamlarına dur demek için hazırlanan bir dosya verildi.

LEUVEN

Belçika’nın Leuven kentinde NAVBEL ve Demokrat Kürt toplum merkez öncülüğünde yapılan eylemde sık sık ‘Bijî Berxwedana Efrînê ve ‘Faşist, katil Erdoğan’ sloganlar atıldı.

VİYANA

Sömürgeci Türk Devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırılarının bir diğer adresi Avusturya oldu. Viyana Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde bir araya gelen Kürdistanlılar Avusturya Parlamentosu önünde Efrîn’e yönelik saldırı ve katliamları protesto etti.

BONN

Almanya’nın birçok bölgesinde de Efrîn’de yaşanan sivil katliamlar protesto edildi. Bonn kentindeki Kürdistanlılar, Alman kamuoyunu Türk Devleti’nin Efrîn’de yaptığı katliamlar hakkında bilgilendirmek için çadır eylemi düzenledi. 2 gün daha devam edecek eylemde konuşan PYD Bonn temsilcisi Celal Efrîn, “Almanya’nın Erdoğan’a verdiği silahlarla halkımıza karşı nasıl katliam yapıldığının Alman Halkı ve Medyası da farkında. Ancak, hükümet nezdinde Türkiye ile ilişkiler Kürt Halkı düşmanlığı biçiminde gidiyor” diye konuştu.

BERLİN

Başkent Berlin de saat 18.00’da Berlin’in Charlottenburg bölgesinde bulunan Uhland Str.’den, Nollendorf Platza kadar yürüyüş düzenledi. Erdoğan ‘Efrîn senin sonun olacak’ pankartının açıldığı yürüyüşte yüzlerce Kürdistanlı ve dostları sömürgeci Türk devletinin saldırılarının yanı sıra Avrupa devletlerinin sessizliğini de protesto etti. Yürüyüşte, ‘Merkel finanse ediyor, faşist Erdoğan bombalıyor’, ‘Alman tankları Kürdistan dan defolun’, ‘Tüm işgalciler Kürdistan dan defolun’ sloganıyla Alman hükümetinin Türk Devleti’ne olan desteğine de tepki gösterildi.

STUTTGART

Stuttgart’ta da eylem adresi Schlossplatz’dı. Saat 15.00’da çadır nöbeti ile başlayan eylemde bildiri dağıtıldı. Eylem boyunca yapılan konuşmalarla Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırıları anlatıldı.

Türk devletinin saldırılarında katlettiği sivillerin fotoğraflarının da sergilendiği çadır eyleminden sonra ise kitle yürüyüşe geçti.

Sık sık sloganların atıldığı eylemde yürüyüş ardından Schlossplatz’da bir miting ile sona erdi.

HAMBURG

Hamburg’da kesintisiz eylemde olan yüzlerce kişi Altona semtinde bir araya geldi. Eylemciler adına bir konuşma yapan insan hakları aktivisti üyesi Anja Flach “Efrîn’de faşist Türk devletinin işlediği savaş suçları sonucunda çocuklar ölüyor, Türk ordusunun hava saldırıları altında sivil insanlar katlediliyor. Türk devletinin işgal girişimiyle Alman devletinin desteğiyle, Rusya ve ABD’nin onayıyla uluslararası hukuku çiğneniyor. Buna sessiz kalınmaz çünkü bu savaş hepimizi ilgilendiriyor” diyerek kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

HANNOVER

Hannover’de de Kürdistanlılar, Cîwanên Azad ve Cîwanên PYD öncülüğünde Efrîn’e yönelik işgal girişimini protesto etti. YPG/YPJ bayraklarının taşındığı eylem yapılan konuşmaların ardından, ‘İşgalci Türk Devleti kanlı elini çek çocuklardan ve Bijî Berxwedana Efrînê’ sloganlarla sona erdi.

LEIPZIG

Almanya’nın Leipzig kentinde de Kürtler ve dostları eylemdeydi. Eylemde yapılan konuşmalarda Alman devletinin, Türk devleti ile olan kirli ilişkilerini derhal sonlandırması gerektiği belirtildi.

Eylem, “Biji berxwedana Efrine”, “Biji berxwedana YPG”, “Terörist Erdoğan” sloganları ile sona erdi.

BRİSTOL

İngiliz ve Gallerli enternasyonellerden oluşan Bristol Kurdish Solidarity Network ve Kurdish Solidarity Wales isimli örgütlerin çağrısıyla, İngiltere’nin Bristol miting ve yürüyüş düzenlendi. Mitingde yapılan konuşmalarda YPG/YPJ’nin destansı direnişi selamlandı. Mitingde Bristol Kurdish Solidarity Network adına konuşan Catherine Lambert, Theresa May hükümetine; Türk Devleti ile girdiği kirli ortaklığa biran önce son vermesi çağrısında bulundu.

UTRECHT

Hollanda’nın Utrecht kentinde, Türk Devleti’nin Efrîn’e yönelik işgal girişimini protesto etmek ve Efrîn direnişi selamlamak amacıyla bir araya gelen Kürdistanlılar eylemde, “Türk Devletinin Efrîn Saldırılarına Son” pankartı açtı. Sık sık Erdoğan ve Türk devleti aleyhine slogan atan eylemciler, uluslararası kamuoyunu da duyarlılık çağrısında bulundu.

NİCE

Fransa’nın Nice kentinde de Efrîn’e yönelik işgal saldırılarına karşı bir yürüyüş ve miting düzenlendi. Draguinignan Halk Meclesi’nin çağrısı ile yapılan eylem Nice’deki Place Masena’da yapıldı.

Yüzlere kişinin katıldığı eylemde Efrîn’e yönelik saldırılar protesto edildi.

LOZAN

Lozan St. Laurent Kilisesi önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, giydikleri “Dün Rojava, bugün Efrîn”, “Dün DAİŞ, bugün Erdoğan” yazılı önlükler giyerek yaptıkları eylemle Efrîn yönelik işgal saldırısını protesto etti. Türk devleti ve Erdoğan aleyhine sloganların atıldığı eylemde, Efrîn’de sivillere yönelik yapılan saldırıların boyutuna dikkat çekildi. Eylemde aynı zamanda dağıtılan bildirilerle Türk devletinin katliamcı yüzüne vurgu yapıldı.

BERN

Aynı amaçla Bern merkez tren istasyonu önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, burada gerçekleştirdikleri eylemle Efrîn direnişini selamladı. İsviçreli anarşist gruplarında destek verdiği eylemde, yapılan konuşmalarda uluslararası güçlere Türk devletinin saldırılarına karşı harekete geçme çağrısı yapıldı. Sık sık “Avrupa finansa ediyor, Türkiye vuruyor” “Terörist Erdoğan” sloganları atıldığı eylemde dağıtılan bildirilerle Türk devletinin sivillere yönelik yaptığı katliama dikkat çekildi.

CENEVRE

Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal girişimini protesto etmek ve Efrîn direnişi selamlamak amacıyla Birleşmiş Milletler önünde çadır eylemi gerçekleştirildi. Öğleden sonra 13.00-14.00 saatleri arasında kurulan çadır etrafında toplanan eylemciler, “Çocuk katili Erdoğan”, “Yaşasın Efrîn direnişi”, “Terörist Türkiye” yazılı beyaz önlükler giyerek ve taşıdıkları dövizlerle Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarına dikkat çekti.

Eylemde yapılan konuşmalarda, BM’nin sessizliğini kabul edilemez olduğuna vurgu yapılarak, “BM sustukça Efrîn’de Türk devleti eliyle gerçekleştirilen sivil katliama ortak oluyor” denildi.

ZÜRİH

Zürih’te yaşayan Kürdistanlı ve dostlarının eylem yeri ise Zürih Kanton parlamentosu önüydü. Taşıdıkları Efrîn direnişini selamlayan ve Türk devletinin saldırılarını protesto eden pankart ve dövizlerle parlamento önünde bir araya gelen Kürdistanlılar burada gerçekleştirdikleri oturum eylemi ile Efrîn’de yaşananlara dikkat çekti. Türk devletinin işgal girişimine yönelik Avrupa’nın sessizliğinin eleştirildiği eylemde, hep bir ağızdan “Katil Erdoğan”, Terörist Türkiye” sloganları atıldı.

Oturma eylemi sürdüğü esnada Kanton milletvekillerinden Sosyalist Partili Marco Denoht ve Christine Seidler, Yeşillerden Katarina Huber ve Alternatif Listeden Ezgi Akyol eylemcilerin yanında gelerek destekte bulundu. Milletvekilleri burada yaptıkları konuşmalarda Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal girişiminin kabul edilemez olduğunu ifade ederek, Uluslararası güçlerin Türkiye’ye karşı hareket etmesi gerektiği çağrısında bulundu.

CHUR

İsviçre’nin Chur kentinde yaşayan Kürdistanlıların eylem adresi merkez tren istasyonuydu. 100 yakın Kürdistanlının katıldığı eylemde Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarını protesto eden ve Efrîn direnişini selamlayan pankart ve dövizlerin taşındığı eylemde, sık sık Türk devleti aleyhine sloganlar atıldı.

TİCİNO

İsviçre’nin Ticino kentinde Kürt Kadın Hareketi öncülüğünde Bellinzona İstasyonu önünde ‘duran kadın’ eylemi gerçekleştirildi. Yaklaşık yarım saat hareketsiz bekleyen kadınlar, eylemin ardından Türk Devleti’nin Efrîn işgal girişimini anlatan bildirilerde dağıttı.

 

 

Kaynak ANF

 

Önceki İçerikKBDH: Devrimci kadınların öncülüğü asrın direnişinde tarih yazıyor
Sonraki İçerikAvêsta Xabur İsviçre Zürih’te anıldı