KBDH: Devrimci kadınların öncülüğü asrın direnişinde tarih yazıyor

 

Kadın Birleşik Devrim Hareketi (KBDH) Konseyi; ”Avesta Xabur yoldaş’ın fedai eylemi de göstermiştir ki Çağın direnişi de bu karakterde gelişmektedir.’’

 

20 Ocak’ta Efrin’e yönelik kapsamlı askeri saldırılarla Kürt halkının tüm kazanımlarını tasfiye etmeyi amaçlayan AKP-MHP faşist saldırılarına karşı, tüm devrimci güçlerin başlatmış olduğu ‘çağın direnişini’ selamlıyoruz.’ Bu direnişte kahramanca savaşıp şehit düşen savaşçıların ve topraklarını bırakmayarak direnen yurtsever şehitlerimizin anıları önünde eğiliyoruz.

 

Çağın direnişi, sınıfsal ve ulusal olarak her türlü sömürgeci saldırıya karşı başkaldırı olacak ve kadın öncülüğü bu direnişin en ön saflarında yerini alarak tarih yazacaktır.

 

Türk egemen sınıflarının AKP-MHP ve gizli destekçisi CHP’nin Kürt halkını yeniden varlık savaşının içine çekmek istedikleri açıktır. Efrin’e yönelik işgalci-soykırımcı saldırı Kürt halkının varlığına ve ulus olmaktan kaynaklı haklarına yönelik bir saldırı olarak uluslararası ittifaklarla gerçekleşmektedir. Uluslararası güçlerin desteği ve onayı olmadan, AKP-MHP faşizminin bu saldırıyı gerçekleştirmeye ne gücü ne de iradesi vardır.

 

Kapitalist sömürgeci sistemin Ortadoğu’daki en gözde kalesi olan TC, bu misyonuna dayalı olarak halklarımıza yönelik savaşı yeni bir aşamaya taşımayı ve tüm direniş odaklarını Efrin’deki savaşta boğmayı hedeflemektedir. Ortadoğu’da bugün devrim ve direniş Kürdistan coğrafyası üzerinden yükselmekte ve herkese model olmaktadır. Dünya’nın gözü önünde Kürt halkı başta olmak üzere bölge halklarına, toplumun özü olan kadınlara yönelik katliam gerçekliği yaşanırken, uluslararası sermaye güçlerinin çıkarı da direniş güçlerinin zayıflatılması amacını taşımaktadır. Bu anlamda tüm devrimci güçlerin, kadınların Kürdistan coğrafyasında, Efrin’de gelişen bu devrimi ve direnişi en güçlü bir biçimde sahiplenmesi çok önemlidir.

 

Türk egemen sınıfları ile birlikte hareket eden sermaye güçlerinin dayanışması, kendi içinde çıkar çatışmaları olmasına rağmen sistemin sürdürülmesi için bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Halkların gelişen saldırılar karşısında kendini koruma ihtiyacı,  geleceği, demokratik komünal yaşam ihtiyacı ve sınıfları bertaraf edecek sosyalist bir yaşam inşası, devrimci güçlerin birleşik hareketini istemden öte bir ihtiyaç ve zorunluluk olmaktadır. Efrine yönelik saldırılar bu gerçekliği bir kez daha ortaya koyarken, biz devrimci kadınlar çağın direnişi etrafında kenetlenme ve öncülük yapma kararlılığımızı bir kez daha belirtiyoruz.

 

Kadınların Birleşik Devrimci hareketi olarak Efrin’e yönelik başlatılan savaşın ‘çağın direnişi’ ile birlikte halkların sosyalizm mücadelesinde yeni bir aşama olduğunun bilinciyle, başta kadınlar olmak üzere tüm devrimci güçleri Çağın direnişi sürecine aktif katılmaya çağırıyoruz. Asrın direnişi, bölgesel devrimin yeni ve etkili bir köşe taşı olacaktır.

 

Rojava devrimi başından itibaren bir kadın devrimi oldu, Kobani’deki direnişin zaferle taçlanmasında kadınların fedai çizgisi belirleyici rol oynadı. Hiç şüphesiz ki Avesta Xabur yoldaş’ın fedai eylemi de göstermiştir ki Çağın direnişi de bu karakterde gelişmektedir. Küresel sömürü sisteminin en azgın saldırıları ile karşı karşıya kalan kadın gerçekliği, öfkesini ve özgürlük iddiasını fedai düzeye çekerek göstermektedir. Kadınların bu erkek egemen faşist zihniyet karşısında direnişi bir bayram olarak karşıladığı, özgürlük ve irade alanı olarak kendilerini savaş içinde yarattıkları açıktır. Kadınlar binlerce yılın öfkesi ile özgür yaşam için savaşmaktadır. Kadınların özgürlük tutkusu faşizmi yenecektir. KBDH olarak asrın direnişi ile birlikte faşizme karşı mücadelenin tüm mevzilerinde yer alacağız. Efrin’deki savaşta yapılan hesapları tersine döndürmeye kararlıyız. Hesap dönecek ve bu faşist iktidar odakları hesap verecektir.

 

Başta Türkiyeli kadınlar olmak üzere tüm kadınları Faşizme karşı direnişe katılmaya, bulundukları her yerde Asrın direnişi hamlesini sahiplenerek kendi özgürlük alanlarını savunmaya çağırıyoruz. Efrin sadece Efrin değildir. Kürt halkını katleden bu faşist iktidar kliğinin, en başta kendi halkının demokratik, kültürel, ekonomik ve insani değerlerini katlettiği unutulmamalıdır. Efrin direnişinin zaferi, Kürt ve Türkiyeli devrimci kadınların öncülüğünde ezilen halk ve sınıfların, kadınların birleşik zaferi olacaktır. Bu temelde başta Türkiye metropolleri olmak üzere bulunduğumuz her yerde

 

Asrın direnişini geliştirecek eylemlere çağırıyoruz.

 

Kadın Birleşik Devrim Hareketi Konseyi

30 Ocak 2018

 

Önceki İçerikHBDH: Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!
Sonraki İçerikTürk devletinin saldırılarına karşı Kürtler ve devrimci kurumlar her gün meydanlarda