Avêsta Xabur İsviçre Zürih’te anıldı

 

YPJ Komutanı Nesrin Abdullah; ”Genç kadınlar ve erkekler, Efrîn’e mücadeleye katılamayanlar, Avrupayı Efrîn’e çevirmeli”.

 

Faşist sömürgeci Türk devletinin Efrîn’e işgal girişimi ve Kürt halkına yönelik sürdürdüğü katliam ve soykırım ısinda Kürt özgürlükcüleri ve Efrîn direnişi karşısında büyük hüsrana ugradi. Dün bir günde Sam’a girip emevi camiisin’de namaz kılmaktan bahseden katiller, bugün üç günde Efrîn’i teslim alma hayalleri büyük direniş karşısında tuzla buz oldu.

 

NATO’nun ikinci ordusu olma övünçleri tüm teknik ve teknolojik üstünlükleri, onlarca uçakla, yüzlerce tank ve topla her gün Efrîn’e bombalar yağdırmakta. Kimyasal silah ve misket bombaları kullanmasına rağmen direniş karşısında çaresizleşti. Çaresizlestikce de sivil halka karşı katliamları yoğunlaştırdı. Her gün Efrîn halkının üzerine ölüm kusmaktalar.

 

Onları böylesine pervasızlaştıran, bırak Efrîn’i üç günde teslim almayı, sınır bölgelerinden öteye gidemeyen sömürgeci faşist Türk devleti anlaşılan tarihte ve Rojava’da desteklediği çeteleri karşısındaki direnişte yeterince ders alamamış.

 

Kobanê’de Arîn Mîrxan’larin inanç ve kararlılığını bu kez Avêsta Xabur’un fedai ruhu ile karşılaşarak paramparça oldu.

 

27 Ocak 2018 tarihinde faşist sömürgeci Türk devletine karşı fedai eylemi gerçekleştirerek Efrîn ve tüm ezilenlerin simgesi haline gelen Avêsta Xabur yoldaş bugün (2 Şubat 2018) ailesinin de katılımıyla İsviçre’nin Zürih şehrinde anıldı.

 

Yapılan anmada faşizme karşı Avêsta’laşma mesajı verilerek her yer Efrîn her yer direniş mesajının Avêsta ile bizlere bir talimat olduğu, bunu kavrayıp, buna uygun yaşamak gerektiği ifade edildi.

 

Anmaya YPJ Komutanı Nesrin Abdullah’da katılarak ‚ Efrîn ve Rojava direnişinin cosku ve sıcaklığını, kararlılığını salona yansıttı. Yaptığı konuşmada‚’’asla boyun eymeyeceğiz, teslim olmayacağız, Efrîn’i faşist Türk sömürgecelerine mezar edeceğiz’’ dedi. Tüm Rojava halkının yönünü Efrîn’e çevirdiğini, ’’dün Kobanê de nasıl başardıysak, bugün de Efrîn’de başaracağız, halklarımızı özgürleştireceğiz, Bizim 7’den 70e halkımızın ve savaşcılarımızın moral ve inancı çok yüksek. Ve sizlerinde buralarda her gün sokaklarda olmanız, sesimizi buralara taşımanız bize moral ve coşku olmakta. Size çağrım özellikle genç kadınlar ve erkekler, Efrîn’e mücadeleye katılamayanlar, Avrupayı Efrîn’e çevirmeli. Biz kazanacağız’’, diyerek sözlerini bitirdi.

 

Salona Avêsta Xabur, Arîn Mîrxan ve Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’nın yanı sıra, Rojava’da şehit düşen Enternasyonalist savaşcılar ve Türkiyeli devrimcilerin fotoğrafları asıldı. Anma Her yer Efrîn her yer direniş, bijî berxwedana Efrîn’e, bijî YPJ, YPG QSD sloganlarıyla coşkulu şekilde sona erdi.

 

Zürih 2 Şubat 2018

 

 

Önceki İçerikTürk devletinin saldırılarına karşı Kürtler ve devrimci kurumlar her gün meydanlarda
Sonraki İçerikOnbinler Avrupa’da Efrîn için meydanlardaydı