Sakine’lerin katliamı Paris’te 5. yılında protesto edildi

 

PKK kurucularından ve MK üyesi olan Sakine Cansız (Sara), Kürt Gençlik Temsilcisi Leyla Şaylemez (Ronahî) ve KNK Temsilciyi Fidan Doğan (Rojbîn) 9 Ocak 2013 yılında Paris’te MİT tarafından katledilişlerini 5. yılında Avrupanın her tarafından katılan binler tarafından anıldılar.

 

Faşist Türk devleti bu alçak katliamı her ne kadar kendi üzerinden atmaya çalıştıysada ilk günden beri tüm işaretler katliamın emrini verenin Erdoğan olduğu, uygulayanında MİT olduğunu gösteriyordu. Nitekim PKK’nin MİT’e karşı düzenlediği Şehit Sakine Cansız Devrimci İntikam Operasyonu ile bunun doğruluğu tüm belge ve ifadelerle ortaya çıktı.

Bu katliam başta faşist çete başı Erdoğan, MİT ise failin bir okadar da bu işi sürümcemede bırakan, üstünü örtmeye çalışan Fransa devletidir aynı zamanda.

Katliamın 5. yıldönümünde ortaya çıkan tüm bilgi ve belgelerle somutlaşmasına rağmen Erdoğan’ın 5 Ocakta Fransayı ziyaret etmedi, Fransız devletiyle çeşitli anlaşmalar imzamaları bir kez daha göstermiştirki faşist Türk devleti suç üstü yakalanmanın telaşıyla hareket ederken Fransız devleti de bu alçakca katliamı aydınlatma yerine bunun üzerinden çıkar ve rant elde etmekte.

6 Ocak 2018 Gare du Nord da başlayan anma yürüyüşünde bir çok Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumların yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden bir çok devrimci kurumda katılım sağladı. Devrimci Komünarlar Partisi Avrupa (DKP) katliamın yıldönümünde yapılacak etkinliğe katılım çağrısı yapmıştı. DKP etklinlikte flamalarıyla yerini aldı.

Yapılan mitingde bir cok kurum temsilcisi yaptığı konuşmalarla katliamı lanetledi, katilleri bu kadar açık olmasına rağmem Fransız devletinin katliamın faillerini gizleme çabası lanetlendi. “Hesabı sorulmadık hiç bir katliam kalmayacak” vurgusuyla miting sona erdi.

Paris – 6 Ocak 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikMİT yöneticilerinin yakalanma anları yayınlandı
Sonraki İçerikKBDH: ”FAŞİZM YENİLECEK, BİRLEŞEN, ÖRGÜTLENEN HALK KAZANACAKTIR” !