NEWROZ PÎROZ BE!

 

  “Demirci Kawa derlerdi adına

    Medyalı yiğitler başıydı dağlarda

    Tek tek yanan ateşleri

    Birleştirip Ninowa’ya kaydırmakta

    Zalim Dehak’sa oturmuş yatağında

    Başındaki yaralara

    Tabakta gencecik beyinler çalmakta

    Bütün çileler tek bir söz içindir

    Demiri dövmek tavında gerektir.”

   (A.Yücel)

 

Newroz ateşleri karşı- devrimin saldırıları karşısında mücadelenin coşkusuyla harlanmaktadır. Halklarımız her yanda AKP-DAİŞ faşizmine ve sömürgeciliğe karşı ayakta. OHAL ve kararnamelerle faşist Erdoğan Kürdistanın dört parçasında ve Türkiye metropollerinde giderek yükselen direniş karşısında korkuyu yaşamaya devam ediyor.

 

Ülkemiz sınıflar mücadelesinde ve dünya devrim sosyalizm mücadelesinde büyük umut ve hüzünlerin en yoğun içi içe yaşandığı ay olan Mart, Newroz ateşiyle mücadele ve coşkuyu alevlendirmektedir.  

 

Newroz zalim Dehak’a karşı isyan ateşini yakan Demirci ustası Kawa’nın, emperyalist-kapitalist sisteme karşı mücadele eden ezilen dünya halklarına sunduğu mücadele isyan ışığıdır. Bu Newroz kutlamalarında, gösterilerinde çok daha iyi görülmektedir. Dört parça Kürdistan’da Kürt halkının ve devrimcilerin yaktığı Newroz ateşinin yaydığı sarı-kırmızı-yeşil renkler, Anadolu, Mezopotamya, Trakya’da ve dünya ezilenleriyle birlikte yaşayan bütün emekçi halklarımız tarafından körüklenerek gökyüzüne özgürlüğün müjdecisi olarak yayılıyor.

 

Bunun içindir ki, sömürgeci diktatörlüklere karşı mücadeleye Newroz coşkusuyla körüklemek, ülke genelinde biz ezilenler, sömürülen, yok sayılanlar faşist AKP-DAİŞ çetesine karşı hep bir ağızdan haykırmalıyız; Bijî Newroz! Newroz Pîroz Be!

 

Bu Newroz’u, ulusal-sınıfsal mücadele perspektifinde doğruları yakalayanların gündeme müdahale etmeye yöneldiği “Newroz Pîroz Be!” sloganları haykırırken, umutların gerçeğe dönüşmesi birleşik devrimimizin zafere kavuşmasının adımlarının daha sıklaştığı bir Newroz olacaktır.

 

Newroz, ülkemizden Ortadoğu’ya ezilen dünya halklarının emperyalist-kapitalist düzene karşı mücadelesinin ateşi haline gelmektedir. Demirci Kawa’nın bizlere sunduğu armağanı Bağımsızlık-Demokrasi-Sosyalizm hedefine gidişte, ancak bu şekilde hak ettiği biçime dönüştürebiliriz.

 

Bugün her cephede halklarımıza karşı kıyım, yok etme savaşı başlatan faşist Türkiye oligarşisi ve onun uygulayıcısı AKP-DAİŞ zihniyetinin uygulayıcısı Erdoğan ezilen işçi-emekçi halkların sadece beynini değil, elinde-avucunda ne varsa her şeyini yiyen, çağımızın modern görünümlü “yeni Dehak”larını tarihin çöp tenekesine atacağız!

 

Demirci Kawa’nın bizlere devrettiği isyan ateşini, Anadolu ve Mezopotamya’da yeniden dağların göklerine yükseltelim!

Newroz’un isyancı özünün unutturulmasına asla izin vermeyeceğiz!

Yaşasın ezilen halklarımızın sömürgeciliğe karşı ulusal ve sosyal kurtuluş mücadelesi!

 

Newroz’un isyan ateşini körükle!

 

Bijî Newroz! Newroz Pîroz Be!

 

Bedir Aydın

20 Mart 2017

Önceki İçerikKürt Halkının Diriliş Günü Newroz Kutlu Olsun!
Sonraki İçerikİsviçre’de KBDH’ın kuruluşu selamlandı