HBDH İsviçre’de Aralık Katliamlarını protesto etti

 

19 Aralık Cezaevi katliamının 17. yıldönümün de Zürih Türk konsolosluğu önünde 19 Aralık, Maraş ve Roboski katliamları Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) öncülüğünde protesto edildi.

 

‘’Maraş, Roboski, 19 Aralık katliamlarını unutmadık, unutmayacağız! Zindanlar boşalsın, Siyasi tutsaklara özgürlük!’’ yazılı pankart taşıyan eylemciler, konsolosluk önünde kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz, Kürdistan faşizme mezar olacak, zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük sloganlarıyla eyleme geçtiler.

 

Gerçekleşen protesto eyleminde;

’’Şimdi sıra bizde. Şimdi, sıra bayrağımıza “zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük şiarını yazarak ileri atılmanın, zindanları yıkmanın, tutsakları özgürleştirmenin zamanı’’ denildi.

 

Hakların Birleşik Devrim Hareketi yadına yapılan açıklamanın devamında şunlar dile getirildi; ‘’Dört uzun gün, dört uzun gece. Bir tarafta düzenin, faşizmin tepeden tırnağa silahlı cellâtları, diğer tarafta tepeden tırnağa cesaret, baştan sona cüret kesilmiş, ateşe atılacak yüreklerinden, kurşunlara siper edecekleri bedenlerinden başka bir şeyi olmayan devrimci tutsaklar. 19 Aralık Zindan katliamı işte böyle eşitsiz bir savaşın, bu savaşın sonunda işlenen kanlı bir katliamın tarihidir. Yirmi sekiz yiğit insanımızı katlederek başladılar, sonrasında yüz yirmi kahramanımızı daha..

 

On yedi yıl önce, 19 Aralık’ta zindanlarda bir kan deryası yarattılar. Ama ne teslim alabildiler ne de boyun eğdirebildiler. Acılarımızı kalplerimize gömdük, tıpkı Maraş’ta, Sivas’ta 77’1 Mayıs’ında ve daha nice katliamdan sonra yaptığımız gibi yürümeye devam ettik. Çünkü bu kan denizinin ufkunda kızıl bir güneş doğacak. Bunu tarihten biliyoruz, Paris Komününden, Ekim Devriminden, Vietnam’dan, Kore’den, Küba’dan biliyoruz.

 

Maraşta 24 Aralık 1978’de Kürt Alevi toplumunun, Devrimci mücadeleye destek veren, faşizme ve adaletsizliğe karşı devrimcilerin yanında yer alan toplumu katliamla sindirilmek istenmiştir. Hedef devrimci, demokratik mücadelenin önünü almak, gelişmesini engellemekti. Maraş Katliamı ile Alevi toplumunun direnişçi karakterinin devrimci hareketle buluşması engellenmek istenmiştir.

 

28 Aralık 2011 tarihinde Roboski Katliamında çoğu çocuk 34 insanımız katledilmiştir.

Roboski Katliamı ile Kürt halkının yurtsever-demokratik mücadeleye katılımı, Kürt Özgürlük Hareketi öncülüğünde serhildan hareketinin önü alınmak istenmiş, bir kez daha baskı ve katliamla Kürt toplumu devrimci mücadeleden uzaklaştırılmak istenmiştir. Roboski Katliamı ile Kürt soykırımı güncellenmiştir. Dersim, Halepçe ve diğer yerlerde yapıldığı gibi fiziki soykırımla Kürt halkı susturulmak, teslim alınmak istenmiştir.

 

Türkiye ve Kürdistan tarihinin tanık olduğu en kanlı zindan katliamlarından biri olan 19 Aralık Zindan katliamının 17. yılını faşist devletin zindanlarda devrimci tutsaklara karşı yeni katliam planladığı, baskı ve terörü artırdığı, sürgünlerle, yasaklarla, işkencelerle onları teslim almaya çalıştığı bir dönemde anıyoruz.

 

Şimdi sıra bizde, Şimdi, sıra bayrağımıza “zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” şiarını yazarak ileri atılmanın, zindanları yıkmanın, tutsakları özgürleştirmenin zamanı. Bir kez daha Maraş, Roboski ve 19 Aralık katliamlarında şehit düşen insanlarımızın anıları önünde saygı ile eğiliyor, mücadeleyi, direnişi büyüterek faşist T.C devletinden hesap soracağımızın sözünü yeniliyoruz. 

 

Şimdi Devrim Zamanı!

Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük!

Faşist Türk devletinin katliamlarının hesabını soracağız!

Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz!

Yaşasın Birleşik devrimimiz! ‘’

 

Halkların Birleşik Devrim Hareketi İsviçre

Zürih 19 Aralık 2017

 

 

Önceki İçerikKemal Kurkutun katili görevinin başında
Sonraki İçerikHBDH: Dün olduğu gibi, bugün de Filistin halkının yanındayız