Kemal Kurkutun katili görevinin başında

 

Amed’deki Newroz kutlaması sırasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u katleden polis Y.Ş., tutuksuz yargılandığı davada 8 ay sonra hakim karşısına çıktı. Savcının hala görevde olduğu ortaya çıkan polise ilişkin tutuklama istemi de mahkeme tarafından reddedildi.

 

Amed’de 21 Mart günü düzenlenen Newroz kutlamasına katılmak üzere Malatya’dan kente gelen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u alanın girişinde kurulan kontrol noktasında gazetecilerin gözleri önünde katleden polis Y.Ş. hakkında “olası kastla insan öldürme” suçundan müebbet hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması dün Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşmanın başlaması öncesinde adliyenin çevresinde çok sayıda TOMA, akrep ve kirpi tipi zırhlı araç konuşlandırılırken, yer yer ağır silahlı polislerin adliye çevresinde devriye gezmesi dikkat çekti.

 

Duruşmayı Kurkut’un Malatya’dan gelen ailesi, DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk, HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Dilek Öcalan, TJA Aktivisti Ayla Akat Ata, HDP Diyarbakır il eşbaşkanları ve yöneticiler, çok sayıda kişi ve gazeteci takip etti.

 

Duruşmaya saatler kala zor anlar yaşayan Kurkut’un annesi Secan Kurkut, “adalet” talebiyle geldiği Diyarbakır Adliyesi önünde “Gençler ölmesin” diyerek gözyaşlarına hakim olamadı. “Ne istediler Kemal’imden” diyen anne Secan Kurkut, polisin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

 

Ağabeyi: Adalet istiyoruz 

Kurkut’un ağabeyi Cihan Kurkut ise başka Kemallerin ölmemesi için davanın takipçisi olacaklarını vurguladı. Cihan Kurkut, “Bu ülke çok acılar yaşadı. Ceylanlar, Berkinler, Kemaller ölmesin diye adalet peşindeyiz. Bugün bu Adliye’den adalet talep ediyoruz; ama bu talebimizin yerine geleceğine pek inanmıyoruz” dedi.

 

Katledip işini sürdürmüş

İddianamenin okunmasının ardından polis Y.Ş’nin savunması alındı. Y.Ş., savunmasında infazdan sonra 3 ay açığa alındığını, ardından göreve başladığını söyledi. Y.Ş., Kurkut’a doğru iki el ateş ettiğini, ayağını hedef alarak vurduğunu iddia etti. Polis, Kurkut’u vurduktan sonra Newroz alanındaki görevinin başına döndüğünü anlattı. Ancak infaz anına ilişkin çekilen fotoğraf ve polis kamerası görüntülerinde Y.Ş.’nin yakın mesafeden Kurkut’un göğsüne doğru arkadan ateş açtığına dair tespit dosyada yer alıyor.

Duruşma sırasında Kemal Kurkut’un annesi Secan Kurkut, fenalaştı. Anne Kurkut, salon dışına çıkarıldı.

 

Savcı tutuklanmasını istedi

Kemal Kurkut’u vuran polis Y.Ş.’nin savunmasının ardından infazı fotoğraflayan Gazeteci Abdurrahman Gök tanık olarak dinlendi.

Duruşma Savcısı ise halen görevde olan polis için CMK 100. maddede sabit olan koşulların oluştuğu gerekçesiyle tutuklanmasını istedi.

 

Tutuklanma talebine ret

Savcının tutuklama talebini değerlendiren Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi, talebi reddetti. Duruşma 26 Nisan 2018’e ertelendi.

 

Vurulduğu yerde ağıt yaktı

Kurkut’un Malatya’dan gelen ailesi, çocuklarının vurulduğu Evrim Alataş Bulvarı’na gitti. Kurkut’un annesi Secan Kurkut, kardeşleri ve yakınları Newroz Parkı girişindeki olay yerini ilk kez gördü.

Anne Secan Kurkut, araçtan iner inmez gözyaşları içinde oğlunun vurulup düştüğü toprağı okşayarak öptü. Oğlu Cihan Kurkut’un kollarına girdiği anne, uzun süre burada gözyaşı dökerek ağıt yaktı. “Şehit düştüğün yer, kanın döküldüğü yer burası mı. Kurban olurum güzel” diye haykıran anne Kurkut, “Oy kurban olayım Kemal. Sen nereye düştün. Kurban olduğum. Gel Kemal, gel ki burada oynayasın. Kanın nereye döküldü Kemalim. Kör olsunlar. Kurban olduğum Kemal. Güzelim. Neredesin Kemal. Kanın nereye döküldü. Sen burada mı gözlerini kapadın. Oy kuzum. Oy yavrum sen neden buraya geldin. Bilmiyor musun onlar zalimdir” şeklinde ağıt yaktı.

Anne, yakınları tarafından teselli edilerek, güçlükle yerden kaldırıldı. Kurkut’un vurulmasına tanıklık eden gazetecilerden bilgi alan aile, bir süre burada bekledi. HDP yöneticilerinin de eşlik ettiği aile, daha sonra Kurkut’un bıçağı aldığı bulvar başındaki kasaba giderek bilgi aldı.

 

Yeni Özgür Politika

15 Aralık 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikEn yakın kahramanlarımızı kaybettik
Sonraki İçerikHBDH İsviçre’de Aralık Katliamlarını protesto etti