Dünyada 1 Mayıs kutlamaları

Dünyada, işçi ve emekçiler 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü daha iyi çalışma koşulları ve daha fazla işçi hakkı için düzenlenen mitingler ve yürüyüşlerle kutladı.

İSVİÇRE

İsviçre’nin birçok kantonunda kutlanan 1 Mayıs her yıl olduğu gibi bu yılda kutlamalarda merkez Zürich oldu.

İsviçre’deki 1 Mayıs kutlamalarının en coşkulu geçtiği Zürih’te binler, Türkiyeli, Kürdistan ve Dünyanın birçok ülkesinde ki devrimci kurumlarla sendikalar ve yerel devrimci kurumlar yoğum katılım sağladı.

İsviçre’de 1 Mayıs kutlamalarına katılan on binler hayat pahalılığına, eriyen ücretlere karşı daha iyi yaşam ve çalışma koşulları talebini yükselttiler ve artan barınma sorununa çözüm istediler. İsviçre Sendikalar Birliği (SGB)’nin çağrısıyla yapılan gösteriler ve kutlamalar bu yıl geçen yıllara göre daha kitleseldi. Ücret artışı talebinin yanı sıra sağlık sorunlarını gündeme alan talepler, ırkçılığa ve savaşa karşı mücadele, Filistin halkı ile dayanışma çağrıları taşınan pankart ve dövizlerde kendine sıkça yer buldu.

Yapılan yürüyüşten sonra Bellevue’de miting yapıldı. Mitingde 1 Mayıs Komitesi, siyasi partiler, sendikalar, ve siyasi gruplar adına konuşmalar yapıldı.

İNGİLTERE

Birleşik Krallık’ta binlerce işçi ve emekçi “Özgür Filistin için işçiler”, “Britanya yapımı soykırım” pankartlarıyla başkent Londra’daki Ticaret Bakanlığı önünde ve İsrail’e silah satan İngiliz şirketi BAE Systems’in İskoçya, Galler ve Lancashire’daki silah fabrikaları girişinde 1 Mayıs eylemleri yaptı.

Grubun sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamalarda “Soykırım 208. gününe girerken ve 40 bin Filistinli öldürülmüşken, İngiliz Hükümeti hâlâ İsrail’e silah ambargosu koymayı reddediyor. Bu nedenle İngiliz işçiler, Filistinli sendikaların çağrısına yanıt olarak doğrudan eylem yoluyla ambargo uyguluyor!” denildi.

İngiltere’de 1 Mayıs tatil günü olmadığı için silah fabrikaları da üretime devam ediyor. Filistin için işçiler ise fabrika girişlerini kapatarak 1 Mayıs’ta üretimi engellemeye çalıştı.

Gruptan yapılan açıklamada ayrıca, “Ticaret Departmanında çalışan memurlar İsrail’e silah ihracatı lisanslarıyla ilgili işlerini derhal durdurmayı talep ederken, sendikaları PCS de üyelerinin Gazze’deki savaş suçlarına katkıda bulunan yasa dışı eylemlerde bulunmaya zorlanmasını engellemek için yasal yollara başvurmayı düşünüyor” denildi.

Londra’da ayrıca Marx Hatıratı Kütüphanesi önünde toplanan sendikalar ve kitle örgütleri Trafalgar Meydanına yürüdü. Göçmen örgütleri ve siyasi partilerin de katıldığı eylemde hayat pahalılığına karşı atılan slogan ve talepler dile getirildi. Savaşların son bulması da talep edilen eyleme sendikaların üyelerini katmaması eleştiri konusu oldu.

İngiltere’de 1 Mayıs resmi tatil olmadığı için işçilerin katılımı engelleniyor. Ülkede birçok kentte hafta sonu 1 Mayıs etkinlikleri ve eylemleri hafta sonu yapılacak.

ALMANYA

Almanya’da Alman Sendikalar Birliği (DGB) çağrısıyla bu yıl “Daha fazla ücret daha fazla boş zaman ve daha fazla güvenlik” sloganıyla kutlanan 1 Mayıs gösterilerine yaklaşık 330 bin işçi ve emekçi katıldı. 450 kent ve kasabada kutlama yapıldı. Hannover’deki merkezi gösteride konuşan DGB Başkanı Yasmin Fahimi, sendikaları aşırı sağa karşı demokrasiyi savunma konusunda sorumluluğunu yerine getirmeye çağırdı. Aşırı sağın yükselmesnin nedenlerinin önüne geçilmesini isteyen Fahimi, hükümetin islediği emekçi karşıtı poltikaları ise görmezden geldi.

YUNANİSTAN

Hükümetin 1 Mayıs tatilinin bir hafta ertelendiğini açıklamasına rağmen iş bırakarak meydanlara çıkan Yunanistanlı işçi ve emekçiler hem haklarını talep ettiler hem de Filistin halkıyla dayanışma gösterdiler.

1 Mayıs her yıl olduğu gibi bu yıl da Yunanistan’ın tüm kentlerinde ve ilçelerinde kitlesel olarak kutlandı. Ülke genelinde sokaklara çıkan yüz binlerce işçi, emekçi, genç, çiftçi, emekli sermaye politikalarına ve emperyalist savaş ve müdahalelere karşı sessiz kalınmayacağı mesajını verdi.

1 Mayıs’ın resmi tatil olduğu Yunanistan’da Kiryakos Miçotakis hükümetinin Paskalya yortusu haftasına girilmesi nedeniyle 1 Mayıs tatilinin önümüzdeki haftaya kaydırıldığı açıklamasına rağmen birçok iş kolunda greve gidildi. Toplu taşıma emekçileri sadece miting saatlerinde çalışırken limanlardan adalara yapılan gemi seferleri durduruldu. İnşaat işçileri, sağlık emekçileri, belediye çalışanları da grev nedeniyle işbaşı yapmadı.

Atina Sintagma Meydanı’ndaki miting sırasında Gazze’de bulunan Filistin İşçiler Birliği Temsilcisi ile bir telefon bağlantısı gerçekleştirildi. Filistinli sendikacı Yunan halkına, işçi ve emekçilere seslenerek dayanışmanın yükseltilmesini istedi. Ayrıca 1 Mayıs’ın mücadele içindeki önemi ve halkların kardeşliği üzerinde durarak halkların ortak mücadelesine dikkat çekti. Mitingde büyük bir Filistin bayrağı açıldı ve Filistin bayrağının renkleri olan çok sayıda beyaz, siyah, yeşil ve kırmızı balon göğe bırakıldı.

İSPANYA

İspanya’nın Barselona kentinde bir araya gelen kitle, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutladı. 1 Mayıs eyleminde Filistin bayrakları da taşıyan kitle, Filistin’e desteklerini gösterdi.

Başkent Madrid’de de 1 Mayıs düzenlenen yürüyüşle kutlandı. Gran Via caddesinde toplanan işçi ve emekçiler ünlü Plaza Espana meydanına gelerek yürüyüşlerini tamamladı. Mitinge Genel İşçi Sendikası (UGT) lideri Jose María Alvarez Suarez ile İşçi Komisyonları Sendikası (CCOO) lideri Unai Sordo da katıldı.

İTALYA

İtalya’nın Milano kentinde 1 Mayıs dolayısıyla yapılan yürüyüş Filistin’e destek gösterisine sahne olurken işçi ve emekçiler Gazze’de ateşkes çağrısı yaptı.

Ülkenin ikinci büyük kenti Milano’da Porta Venezia’dan başlayan sendikaların yürüyüşüne yoğun yağmura rağmen ellerinde Filistin bayraklarıyla çok sayıda emekçi katıldı.

“Gazze’de soykırım dursun” çağrısıyla 1 Mayıs yürüyüşüne katılan işçi ve emekçiler sık sık “Özgür Filistin”, “Terörist İsrail” ve “İntifada” sloganları attı.

Milano gibi Venedik’in Marghera semtindeki 1 Mayıs yürüyüşü de Filistin’e destek gösterisi şeklinde geçti.

Torino’daki yürüyüş sırasında da kent merkezindeki San Carlo Meydanı’nda bulunan Emanuele Filiberto di Savoia büstünün altına “Özgür Filistin” yazıldı.

HÜKÜMETE PROTESTO

Bu arada Floransa, Napoli, Torino’daki 1 Mayıs yürüyüşlerinde de Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümeti, çalışma hayatına yönelik izlediği politikalar ve iş cinayetlerine yeterince önlem almadığı gerekçesiyle protesto edildi.

İtalyan basınında yer alan bilgilere göre, Napoli’deki yürüyüşte işçi ve emekçiler meşaleler yakarken hükümet konağı önünde önlem alan polislerle zaman zaman tansiyon yükseldi.

İşçi sendikaları da büyük yürüyüşlerini kuzeydeki Monfalcone kentinde yaptı. Sendika liderleri ülkede son dönemde artış gösteren iş cinayetlerine karşı önlem için hükümetten daha fazla çaba göstermesini istedi.

Ülkede geçen yıl iş cinayetlerinde 1040 işçi hayatını kaybetmişti.

PORTEKİZ

Portekiz’in başkenti Lizbon’da, Portekiz Genel İşçi Konfederasyonu (CGTP) 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için buluştu. Portekiz polisi bölgede güvenlik önlemleri aldı.

FİNLANDİYA

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bir araya gelen işçi ve emekçiler 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Kutlamalar için özel beyaz şapka giyen işçi ve emekçiler aileleri ve arkadaşlarıyla piknik yaptı.

KÜBA

Küba’nın başkenti Havana’da bir araya gelen işçi ve emekçiler, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

İRAN

İran’da farklı illerde işçi, emekçi ve emekliler sokağa çıktı. Tahran, Ahvaz, Şuş, Sanandec gibi çeşitli illerde fabrikaların ve valiliklerin önünde buluşan işçi ve emekçiler, “Sadece sokakta haklarımızı alırız” yazılı dövizler taşıdı. 1 Mayıs’ta yoksulluğa ve pahalılığa karşı yürüyen işçi ve emekçiler sanatçı Tumaj Salehi başta olmak üzere ülkede idamların durdurulması, siyasi tutsakların serbest bırakılması, ücretlerin yükseltilmesi, ödenmeyen maaşların ödenmesi, özelleştirilmelerin durdurulması, işçilerin örgütlenmesine karşı baskıların durdurulmasını talep etti. 

KAMERUN

Kamerun’un başkenti Yaounde’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü coşkuyla kutlandı. Kutlamalar, Yaounde’deki 20 Mayıs Caddesi’nde yapıldı.

Kutlamalara, fabrikalarda çalışan işçilerin yanı sıra birçok devlet görevlisi katıldı. Yöresel ve çalışma kıyafetleriyle yürüyüş yapan işçiler, dans gösterisi de yaptı.

GÜNEY KORE

Güney Kore’nin başkenti Seul’de binlerce işçi şarkılarla 1 Mayıs alanında buluştu. Organizatörler, mitinglerinin öncelikli amacının Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol liderliğindeki muhafazakar hükümetin izlediği emek karşıtı politikalara yönelik eleştirilerini dile getirmek olduğunu söyledi.

Kore İşçi Sendikaları Konfederasyonu (KCTU) Lideri Yang Kyung-soo yaptığı konuşmada “Geçen iki yılda işçilerimizin yaşamları umutsuzluğa sürüklendi. Yoon Suk Yeol hükümetini görmezden gelemeyiz. Onları kendimiz için iktidardan indireceğiz”

KCTU Güney Kore genelinde 10’dan fazla yerde benzer 1 Mayıs mitingleri gerçekleştirdi.

KCTU sendikası üyeleri, Yoon’un geçtiğimiz aralık ayında, şirketlerin “işçi sendikalarının grevlerinden kaynaklanan zararlar” için tazminat talep etme haklarını sınırlamayı amaçlayan bir yasa tasarısını veto etmesini kınadı. Ayrıca Yoon hükümetini, kamyoncuların 2022’deki grevlerine agresif yaklaşmakla ve inşaat sektörü çalışanlarına hakaret etmekle suçluyorlar.

2022’de göreve geldiğinden beri Yoon, ekonomik büyüme gerekçesiyle iş kanununda işçilerin aleyhine değişiklikler için bastırdı.

FİLİPİNLER

Filipinlerin başkenti Manila’da yüzlerce işçi ve sol örgüt, gıda ve petrol fiyatlarının yükseldiği bir ortamda ücret artışı ve iş güvencesi talebiyle kavurucu yaz sıcağında bir yürüyüş ve miting düzenledi.

Çevik kuvvet polisi cumhurbaşkanlığı sarayına yaklaşmasını engelledi. Kızıl bayraklar taşıyan ve ellerinde “Ölmek için değil yaşamak için çalışıyoruz” ve “Fiyatları düşürün, maaşları arttırın” yazılı pankartlar taşıyan işçiler sloganlarla yürüdü.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da da sendikalar, siyasi ve sosyal örgütlerin çağrısıyla 1 Mayıs yürüyüşü düzenlendi.

JAPONYA

Japonya’da 10 binden fazla işçi ve emekçi 1 Mayıs için başkent Tokyo’nun merkezindeki Yoyogi parkında toplanarak fiyat artışları karşısında ücret artışı talep etti. Ulusal İşçi Sendikaları Konfederasyonu Lideri Masako Obata mitingde yaptığı konuşmada, azalan ücretlerin Japonya’daki pek çok işçiyi ağır yaşam koşulları altına soktuğunu ve gelir eşitsizliğini arttırdığını söyleyerek, “Bu 1 Mayıs’ta, haklarını savunan dünyanın dört bir yanındaki işçi kardeşlerimizle birleşiyoruz” dedi.

TUNUS

Ülkedeki memurların yüzde 80’inin üye olduğu Tunus Genel İşçi Sendikası’nın (TGİS) başkent Tunus’taki merkezi önündeki meydanda düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları düzenlendi. Mitingde konuşan TGİS Genel Sekreteri Nureddin et-Tebubi, ülkedeki siyasi iklimden duyulan rahatsızlığı dile getirdi.

İktidarın ülkedeki siyasi tarafları dışladığını belirten Tebubi, “Özgürlüklerin ihlali, hakimlere ve siyasilere yönelik baskı ve ayrıştırma politikalarından dolayı ülkedeki siyasi iklimden memnun değiliz. Siyaset dahil her alanda ayrıştıran yaklaşımın sürdürülmesi istenmeyen sonuçlara yol açıyor” ifadelerini kullandı.

TGİS’in ülkede sosyal diyaloğun etkinleştirilmesi için mücadele verdiğini vurgulayan Tebubi, “Ülkede yaşanan krizlerin normale döndürülmesinin yolunun ulusal diyalogdan ve müzakereden geçtiğine inanıyoruz. İşçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi, sosyal şartların ve ücretlerin iyileştirilmesi taleplerimiz için çaba sarf etmeye devam ediyoruz” dedi.

Tebubi, TGİS’nin işçilerin meşru hakları için mücadele etmeye devam edeceğini, taleplerinin karşılanmaması durumunda sendikanın harekete geçeceğini kaydetti.

Filistin ve Tunus bayraklarının da taşındığı mitingde, sendika üyeleri Filistin’e destek sloganları da attı.

Önceki İçerik1 Mayıs: Faşizmin korkulu rüyası
Sonraki İçerikBAŞ EĞMEMEYİ ONLARDAN ÖĞRENDİK