Tüm faşist baskı ve yasaklara rağmen yüz binler 1 Mayısı coşkuyla kutladı

 

İstanbul

1 Mayıs; uluslararası proletaryanın birlik, dayanışma ve mücadele günü Türkiye ve Kürdistan’da faşizmin tüm engellemelerine rağmen kutlandı. Kutlamalarda bir araya gelen yüz binler, AKP faşizmine boyun eğmeyeceklerini ve ortak mücadeleyi büyüteceklerini belirttiler.

1 Mayıs kutlamalarında büyük önem taşıyan Taksim Meydanı bu yıl engellenerek KESK, DİSK, TMMOB ve TTB tarafından Bakırköy Halk Pazarı olarak belirlendi. Sendikaların son anda klasik tavırlarını koyarak Taksimden vazgeçmesi ve Bakirköye evet demesi, bir kısım parti ve sivil toplum örgütü de sendika kuyrukçuluğu sonucu kuşkusuz İstanbul’daki güçleri böldü. Ancak tüm bu uzlaşmacı tavırlara, engellere rağmen abluka altındaki Taksim Meydanı sabahın erken saatlerinde eylemciler tarafından aşılmaya çalışıldı. İstanbul’un birçok noktasında yaşanan çatışmaların sonucunda birçok gözaltı yaşanırken, Tarla başı bulvarında Nail Makuş Toma tarafından ezilerek katledildi. Bu 1 Mayıs’ta da Türkiye oligarşisi ve onun kuklası AKP Faşizmi kanlı bayram, katliamcı, ünvanını korumaya devam etti.

 

Ankara

10 Ekim Barış Mitingi’ne yönelik yapılan canlı bomba saldırısından sonra Ankara’da gerçekleştirilen ilk kitlesel eylem olan 1 Mayıs kutlaması için on binlerce işçi, emekçi, kadın, genç Kolej Meydanı’nı doldurmaya başladı. Hem polis tarafından hem de 1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı kutlama için sabah saatlerinden itibaren DİSK ve Türk-İş Sıhhiye tarafında, KESK, TMMOB ve TTB ise Cebeci tarafından toplanarak kortejler halinde alana yürüdü. Eyleme, HDP, EMEP, ÖDP, CHP gibi siyasi partiler ile Halkevleri, AKA-DER gibi gruplar kadın ve gençlik yapıları da her iki kortejde yer alarak katıldı. Ayrıca alanda Askeri İşyerlerinde Görevli Kamu Çalışanları Sendikası (ASİM-SAN) da yerini aldı. Eyleme çok sayıda CHP ve HDP’li vekil de katılarak emekçilere destek oldu.

Barış Mitingi şehitleri…

Yürüyüşte Barış Mitingi’nde katledilenlerin aileleri tarafından oluşturulan 10 Ekim Derneği, Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren yurttaşların fotoğraflarını taşıyarak kortejde yerini aldı. Öne çıkan pankartlardan biri “Çocukları Ensar’dan Koruyun” oldu. Gazeteciler Sendikası (TGS), de “Gazetecilik Suç Değildir” pankartı ile yürüdü. Kadın emekçilerin “Kadro yoksa 3 çocuk da yok” pankartı ile AKP’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderme yapması ise dikkat çekti. Kutlamalara KURDÎ-DER de “Bijî 1 Gulan” Kürtçe pankartı ile katıldı.

 

Kürdistan’da da tüm katliam, soykırımcı, zulüm karşısında 1 Mayıs alanlarda coşkuyla kutlandı;

“Amed’de 1 Mayıs için TMMOB, KESK, TTB, DİSK ve Türk-İş ile siyasi parti temsilcileri İstasyon Meydanı’nda biraraya geldi. Meydanda “Tüm ezilen halkların ve emeğin demokratik dayanışması” şiarı ile düzenlenen miting saygı duruşuyla başladı. Binlerce yurttaşın siyasi partilerin ve sendika temsilcilerinin de katıldığı miting alanına “Eşit özgür ve insanca yaşamak için 1 Mayıs” pankartı ve soykırım saldırılarında yaşamını yitiren sağlıkçıların posterleri asıldı. Alana girenler hem polis noktasında hem de tertip komitesi tarafından arandı. Alan girişinde kamu emekçilerine açılan soruşturmaların iptali için mitinge gelen yurttaşlardan imza toplandı. Alana öğle saatlerinden beri binlerce kişi akın ederken, bazı sendika ve siyasi partiler kortej halinde giriş yaptı.

Seçilmişlerin yolunu açın…

Tertip Komitesi adına açılış konuşmasını yapan DİSK Genel-İş Sendikası 1 Nolu Amed Şubesi Eşbaşkanı Zeynep Demir Akcer, bölgede kirli savaşın durmasını istediklerini belirterek, Kürt sorununun demokratik siyaset yoluyla çözülmesi talebini dile getirdi. Akcer, “İktidar ile siyasilere sesleniyoruz bu savaşı durdurun. Kadınların çocukların ve emekçilerin ölümüne neden olmayın. Halkın seçilmişlerine siyaset yolunu kapatmayın” dedi.

‘Ülke kan ağlıyor…’

“Son bir yıl içinde ülke kan ağlıyor” diyen Akcer, 5 Haziran günü İstasyon Meydanı’ndaki patlamada yaşamını yitirenleri saygıyla andıklarını belirtti. Emekçilerin bir yandan bombalarla sindirilmeye çalışıldıkların bir yandan da iş güvensizliğiyle mücadele ettiklerini belirten Akcer, “Çıkartılan yasaların sermaye sahiplerini değil emekçileri koruması gerekir. Taşeron çalışma tarzı ile milyonlarca işçi ve ailenin köleleştirilmeye çalışıldığını görüyor ve itiraz ediyoruz. Kadın işçileri eve hapseden politikaları mahkum ediyoruz. Yıllarını ev emeğine adamış ev emekçilerin sosyal hakkının verilmesi gerektiğini haykırıyoruz. Halin istediği yerde huzur ve refah içinde yaşaması gerektiğini belirtiyoruz. Tüm baskılara karşı söyleyecek sözümüz direnecek gücümüz var” diye konuştu.

 

 

Wan’da Eğitim Sen, DİSK, KESK öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kişi, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamasının yapıldığı Musa Anter Parkı’nda bir araya geldi. Sendika üye ve yöneticilerinin yanı sıra HDP, DBP ve EMEP üyelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişinin katıldığı kutlamada alana, “Bijî 1 Gulan, yaşasın 1 Mayıs”, “Bijî biratiya gelan”, “İş barış, özgürlük yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartlar asıldı. Alandan sık sık, “Şehîd namirin, “Bijî Kurdistan, bijî 1 Gulan” sloganları yükselirken, program saygı duruşuyla başladı.

Boyun eğmeyeceğiz…

DİSK MYK Üyesi İlhan Yiğit AKP’nin 14 yıllık iktidarını savaş rejimi olarak sürdürdüğünü söyleyerek, “Bu savaş kadınlara, gençlere, akademisyenlere açılan savaştır. Bu ülkede emeğin hakkını alana kadar, eşit ülke olana kadar mücadele edeceğiz” dedi. HDP Wan Milletvekili Lezgin Botan da AKP’nin Kürt ve emek düşmanı politikaları ile dokunulmazlık tehdidine dikkat çekerek, “Boyun eğmeyeceğiz” dedi.

 

COLEMÊRG

Colemêrg’de KESK öncülüğünde belediye binası önünde bir araya gelen emekçiler, 1 Mayıs İşçi Bayramı’na ilişkin basın açıklaması yaptı. HDP üye ve yöneticilerinin de katıldığı açıklamada, “Bijî 1 Gulan” , “Taşeron cinayettir, taşerona son” yazılı pankartlar açıldı. Sık sık, “Bijî 1 Gulan” sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan KESK Colemêrg Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Musa Bor, işçi ve emekçilerin 1 Mayıs’ı AKP’nin savaş ve kölelik politikalarını derinleştirdiği bir dönemde karşıladığını söyleyerek, “AKP iktidarı, emek düşmanlığını yeni saldırı yasalarıyla, baskı, sürgün, soruşturma ve cezalarla hayata geçirirken; dil, din, etnik kimlik, kültür, mezhep farklılıklarını kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı siyasetini içte ve dışta savaş politikasıyla hayata geçiriyor” dedi.

Colemêrg’in Çelê (Çukurca) ilçesinde de KESK öncülüğünde bir araya gelen emekçiler, sendika binası önünde yaptıkları açıklamayla 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı.

 

AGIRÎ

DİSK üyeleri Agirî Newroz Meydanı’nda 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı. “Yaşasın işçi sınıfın birliği” pankartı açan işçiler, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganı attı. Kutlamaya işçilerin yanı sıra Tutak Belediye Başkanı Fırat Öztürk’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

 

BAZÎD

1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Bayramı Agirî’nin Bazîd (Doğubeyazıt) İlçesi’nde KESK, TTB, HDP ve DBP öncülüğünde coşkulu bir şekilde kutlandı. Belediye binası önünde gerçekleşen kutlamaya, sendika üyelerinin yanı sıra HDP Milletvekili Dirayet Taşdemir, belediye eşbaşkanları ve yüzlerde yurttaş da katıldı. Kutlama alanına özyönetim direnişlerinde, görev başında devlet güçleri tarafından katledilen sağlık çalışanı Aziz Yural’ın posteri ve DBP, HDP, KESK bayrakları asıldı.  Sağanak yağmura rağmen saygı duruşu ile başlayan kutlama, tertip komitesi adına Suzan Kotay konuştu. Kotay, AKP’nin Kürdistan’da yürüttüğü savaşa karşı ortak mücadele çağrısı yaptı.

BÊDLÎS

KESK, DİSK ve TTB öncülüğünde Bêdlîs merkezdeki Gökmeydanı’da 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlandı. Sabah saatlerinden itibaren kutlamanın yapılacağı alan, polis barikatları ile kapatıldı ve alanda arama yapıldı. Kutlamanın yapılacağı alana yaklaşık 500 metre uzaklıkta bulunan 100. Yıl Atatürk Ortaokulu bahçesinde bir araya gelen aralarında DİSK, KESK, TTB, KJA, belediye eşbaşkanları, HDP, DBP yöneticileri ve Bedlîs Üniversitesi Öğrenci Derneği (BÖ-DER) öğrencilerinin de bulunduğu kitle miting alanına doğru davul ve zurna eşliğinde yürüyüşe geçti. “1 Mayıs insanca özgürce kardeşçe yaşamak için” yazılı pankart ile emek mücadelesinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte, sık sık “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın işçi direnişi”, “Susma haykır taşerona hayır” ve “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları atıldı. Yürüyüş güzergahında bulunan tüm ara sokaklarda polisin önlem alması dikkat çekti.

Savaşa değil sağlığa ve eğitime bütçe

 

Tertip Komitesi adına kısa bir konuşma yapan Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Hüseyin Güzeldere, Türkiye’de AKP’nin halklara, emekçileri ve toplumun farklı kesimlerine yönelik gerçekleştirdiği baskı ve sindirme politikalarına dikkat çekti. DİSK Bitlis Temsilcisi Raci Uğurlu da bütçenin eğitim, sağlık ve emekçilerine ayrılması gerektiğini, ancak AKP’nin yürütmüş olduğu savaş politikaları sonucu savaşa ayrıldığını belirtti.

Bu ülkeye barışı biz getireceğiz…

Mitingde, tertip komitesi adına konuşan Batman Genel İş Sendikası Eşbaşkanı Narin Erol, Türkiye’nin işçi sınıfına ihtiyacı olduğunun altını çizerek, “Bu ülkede işçilerin birliği sağlanırsa halkların da kardeşliği sağlanır. Çünkü ancak bu savaş ortamından işçilerin birliği ve mücadelesi sonucunda çıkabiliriz.” dedi. Ardından konuşan Petrol İş Sendikası Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Mesut Tekin ise, “Çanakkale ruhu ile Kobanê ruhu bir olmadan bu ülkeye barış gelmez. Barışın tesisi için birlik olmalıyız. Buradan bizden biat etmemizi bekleyenlere biat değil sonuna kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

DÊRSIM: Hak, hukuk adalet PKK’yle gelecek…

Dêrsim’de 1 Mayıs İşçi Bayramı binlerce kişinin Yeraltı Çarşısı’nda bir araya gelmesiyle başladı. Kortejler halinde yapılan yürüyüşe HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul, çok sayıda parti ve kurum temsilcisinin yer aldığı binler katıldı. “Bijî Yek Gûlan” pankartlarının açıldığı yürüyüş boyunca binlerce kişi hep bir ağızdan “Hak, hukuk adalet PKK’yle gelecek” ve “Bijî berxwedana karkeran” sloganlarıyla Seyid Rıza Meydanı’na kadar yürüdü. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından Seyit Rıza Meydanı’nda kurulan platformda sendika ve siyasi parti temsilcileri söz alarak AKP faşizmine karşı 1 Mayıs ruhuyla birliktelik ve dayanışma mesajları verdi. Özyönetim alanında AKP devletinin saldırılarına karşı mücadele eden Kürdistan halkına selam yollanarak direnişi büyütme çağrısında bulunuldu.

 

ÇEWLÎG: Baskılara boyun eğmeyeceğiz…

Çewlîg’te (Bingöl) ise Dörtyol Kavşağı’ndaki Saat Kulesi önünde bir araya gelen yüzlerce emekçi, 1 Mayıs’ı kutladı. Eğitim Sen Yürütme Kurulu Başkanı Metin Kılıç emekçiler adına yaptığı konuşmada, 1 Mayıs’ın tarihine ve önemine değindi. Geçen gün kurumlara yapılan baskınlarda gözaltına alınan üyelerinin serbest bırakılmasını isteyen Kılıç, ‘baskılara boyun eymeyeceğiz herkesin 1 Mayıs’ı kutlu olsun’ dedi

MELETÎ: Birlik olalım

Meletî’de (Malatya) yüzlerce kişi Emeksiz Altgeçiti’nde bir araya gelerek 1 Mayıs Meydanı’na kadar “Be Serok jiyan nabe”, “Bijî berxwedana Nisêbîn” ve “Bijî Yek Gûlan” sloganlarıyla yürüyüş yaptı. Yürüyüşün ardından kutlama alanında söz alan kurum ve parti yöneticileri 1 Mayıs’ta sömürüye karşı birlikte mücadele etme, AKP faşizmine karşı birlik ve dayanışma mesajları verdi.

 

XARPÊT: Faşizime karşı birlik olalım

Xarpêt’te de (Elazığ) çok sayıda sendika, parti kurum ve temsilcileri Hozat Garajı önünde biraraya geldi. Basın açıklamasında 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlanarak, faşizme ve sömürüye karşı birliktelik mesajları verdi.

 

SÊRT: İmralıya bin selam…

Sêrt’te (Siirt) 1 Mayıs, Newroz Alanı’nda büyük coşkuyla kutlandı. Kutlama alanına 10 Ekim’de Ankara Garı’nda ki patlamada yaşamını yitiren Rıdvan Akgün ve Cizre kuşatmasında katledilen sağlıkçı Aziz Güler’in fotoğrafı asıldı. Kürtçe, Türkçe ve Arapça “Özgürleştirmeyen emek köleleştirir!”, “Baskılar ve sürgünler bizi yıldıramaz” pankartlarıyla donatılan alanda, “Bijî Serok Apo” Öcalan’a Özgürlük, İmralıya bin selam, sloganları atıp zılgıtlar eşliğinde halay çekildi. 1 Mayıs Tertip Komitesi adına açılış konuşmasını yapan KESK Sêrt Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Emin Güneş, AKP’nin, ağırlıklı oluşturduğu meclisin, millet iradesini yansıtılmadığı gibi demokrasiyi savunan bir irade göstermekten aciz olduğunu ifade etti.

 

SEMSÛR: Zafer bizim olacak…

Semsûr’da (Adıyaman) Sakarya Caddesi İtfaiye Kavşağı’nda bir araya gelen EMEP, HDP, DBP, CHP, ÖSP, ESP, Eğitim Sen, SES, BES, KURDİ-DER, Kadın Yaşam Derneği yönetici ve üyeleri ile yüzlerce işçi ve emekçi, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlamak üzere Mustafa Yücel Özbilgin Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. “Sömürüye yoksulluğa faşizme karşı emek, barış, eşitlik ve özgürlük için alanlardayız”, “Bijî 1’e Gulan-Yaşasın 1 Mayıs”, “Savaşa yıkıma köleliğe direneceğiz” pankartları taşıyan kitle, “Direne direne kazanacağız”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Bijî Serok Apo” sloganlarını attı.

 

MÊRDÎN engellendi…

Mêrdîn (Mardin) Demokrasi ve Emek Platformu ise 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlaması kapsamında Eğitim Sen Mêrdîn Şubesi önünde bir araya gelerek, Karayolu Parkı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş ardından Karayolu Parkı’nda bir süre oturma eylemi gerçekleştiren işçiler, basın açıklaması yapmak istedi. Yapılmak istenen basın açıklamasına polisler tarafından Mêrdîn Valiliği’nin “bir aylık yasağı” gerekçe gösterilerek, engellendi.

İzmir’de 1 Mayıs için TMMOB, KESK, TTB, DİSK ve Türk-İş ile siyasi parti temsilcileri, Gündoğdu Meydanı’nda bir araya geldi. KESK, DİSK ve Alevi dernekleri Konak Meydanı’ndan, HDP, EMEP, Halkevleri ve diğer siyasi partiler Cumhuriyet Meydanı’ndan, TMMOB, TTB, Türk-İş ve CHP ise Alsancak’tan yürüdü. Yürüyüşe, HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü de katıldı.

Özyönetim direnişleri selamlandı

Emekçiler, “İnsanca çalışmak insanca yaşamak için 1 Mayıs”, “Kıdem tazminatına hayır”, “Güvenceli iş, barış içinde yaşam için direnişi büyütülen”, “Savaşa değil, eğitime bütçe” gibi pankart ve dövizlerle taleplerini dile getirdi. Emekçiler, yürüyüş boyunca sık sık “Sur, Nusaybin halkı yalnız değildir”, “Bijî berxwedana Kurdistanê” sloganlarıyla özyönetim direnişlerini selamladı. Yürüyüşte, AKP’nin savaş politikaları sonucu Suruç ve Ankara patlamalarında ile Kürdistan’da özyönetim direnişlerinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşınarak katliamlar lanetlendi. PKK’nin öncü kadrolarından Sakine Cansız’ın öncülük ettiği TARİŞ direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı.

AKP savaşı tırmandırıyor

Yürüyüşün ardından Gündoğdu Meydanı’nda bir araya gelen onbinler, alanda da iş, emek ve barış taleplerini haykırdı. Ankara Katliam’ında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının gösterildiği sinevizyonun ardından emek ve demokrasi alanında yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. 1 Mayıs Tertip Komitesi adına ortak açıklamayı, KESK İzmir eski Dönem Sözcüsü Bahri Akkan ve TTB Yürütme Konseyi üyesi Fatih Sürenkök yaptı. Açıklamada, AKP’nin emek ve çalışma yaşamındaki sömürüsü ve müdahaleleri eleştirilirken, AKP’nin barış ve çözüm yerine savaşı tırmandırarak, iktidarını korumaya çalıştığına dikkat çekildi.

Savaş politikalarına geçit vermeyeceğiz

Ardından konuşan KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, AKP’nin emek alanında işçi ve emekçinin haklarını gasp etmeye çalıştığını ancak buna izin vermeyeceklerini belirtti. AKP’nin savaş politikaları ile iktidarını sürdürdüğüne işaret eden Köse, emekçiler olarak bundan sonra da mücadelelerini daha da yükselterek AKP’nin savaş politikalarına geçit vermeyeceklerini söyledi.

Manisa halaylarla 1 Mayıs’ı kutladı

Manisa Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs için Öğretmenler Evi önünde bir araya geldi. Buradan kitle daha sonra sloganlarla Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Kitle burada çalan müzik eşliğinde halay çekti.

Aydın’da emekçilere engeleme

Aydın’da işçi ve emekçiler, 1 Mayıs için Aydın Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya geldi. Buradan kent meydanına yürümek isteyen kitleyi polis engelledi. Bunun üzerine oturma eylemine geçen kitle, daha sonra farklı güzergahlardan kent meydanına yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık “Yaşasın 1 Mayıs” sloganı atan kitle, kent meydanında okunan ortak açıklamanın ardından 1 Mayıs’ı halaylarla kutlandı.

AKP emek düşmanlığını…

Uşak’ta ise KESK, DİSK, HDP, EMEP ve Birleşik Haziran Hareketi üyeleri, 1 Mayıs için Uşak Belediyesi önünde bir araya geldi. Kitle valilik önüne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün ardından valilik önünde ortak açıklamayı okuyan Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Burak Yavaş, AKP’nin emek düşmanlığını yeni saldırı yasaları ile hayata geçirdiğini belirtti.” (DİHA)

 

 

Dünyada 1 Mayıs birlik dayanışma mücadele gününü yüz binler coşkuyla kutladı.

Yer yer çatışmalar yaşanmasına rağmen genelde sakin geçti. 

Küba

Örgütlü ve özgür halkın görkemi

 

 

 

Moskova

 

Zürich

Önceki İçerikDÖNEMİN GÖREVİ 27 NİSAN RUHUNU HBDH’DE MADDELEŞTİRMEKTİR!!
Sonraki İçerikHDBH Mahir, İbo ve Denizleri andı: Mücadelemiz sürüyor, sürecek