Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht on binlerin katılımıyla anıldılar…

 

ROSA ve KARL Halkların Sosyalist ve Özgürlük Mücadelesinde Yaşıyor

Bugün, yaşamlarını sosyalizm ve devrime adanmış iki büyük devrimci önderin katledilişlerinin 99. yılı. Devrim için ayağa kalkan Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht bundan tam 99 yıl önce vahşi şekilde katledilirken, onların mücadelesi tüm dünyada inatla ve kararlılıkla sürüyor. Her sene olduğu gibi bu sende yine on binler Berlin sokaklarını doldurarak onların dilende; „vardım varım var olacağım“ dedi.

 

“O bir kartaldı, hala da bir kartaldır. Rosa Luxemburg bütün dünya devrimcilerinin hatırasında aziz olmakla kalmayacak, eserleri birçok devrimci kuşağın eğitimi için çok faydalı bir ders olacak.” (Lenin)

 

Almanya’nın başkenti Berlin’de Alman sosyalist hareketinin liderlerinden Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’i anma yürüyüşü, Berlin Frankfurt Tor’dan başladı. Her iki devrimcinin katledilişinin 99’uncu yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen yürüyüşe değişik halklardan çok sayıda parti ve kurum katılarak destek sundu. Her yıl olduğu gibi bu yılda Alma devleti ve onun kolluk küvetleri 99 yıldır yaşadıkları devrim kâbusu ve Rosa Luxemburgların uykularını kaçırmaya devam ediyor. Yaşadıkları bu kâbus ve korkuyla yer yer yürüyüşe saldırmaktan geri kalmadılar. Diğer yandaysa Alman devletinin faşist Türk devletiyle girdiği kirli ittifak sonucu bu yürüyüşte de faşist Erdoğan aratmadı. Kürt motifleri ve Öcalan posterlerini bahane ederek yine Kürdistanlılara saldırdı.

 

Yürüyüş daha sonra her iki sosyalist liderin mezarının ziyaret edilmesi ile sona erdi. Sosyalist hareketin öncüleri ve Alman Komünist Partisi’nin kurucuları Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht 15 Ocak 1919’te gece Berlin’de gözaltına alındıktan sonra işkenceyle katledilmişlerdi.

 

“Berlin’de düzen hüküm sürüyor sizi budala çakallar! sizin ‘düzen’iniz kumdan inşa edilmiştir yarın devrim bir kere daha ayağa kalkacak ve trompet sesleri ortasında sizi dehşete düşürerek haykıracaktır: ‘buradaydım, buradayım, hep burada olacağım!” (Rosa Luxemburg)

 

Devrimci Cephe / Berlin – 14 Ocak 2018

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikBern de ’’Trumpı öldür’’ pankartı
Sonraki İçerikKobanê’den devrime, Afrin’den Türkiye’ye şimdi devrim zamanı