Paris Katliamının Hesabını Mücadelemizle Soracağız

Tarih 9 Ocak 2013; Fransa’nın başkenti Paris’te özgürlük ve geleceğin öncüleri, kadın mücadelesinin simgesi, Kürdistan’ın kızıl Rozası, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in alçakça katledildikleri kara günün adı.  Bu katliam salt Türkiye ve Kürdistan’da değil dünyada haklarının yüreğinde yara açtı. Katil ve emir veren faşist Türk devletiydi ama onların suç ortaklığını yapan uluslararası güçlerde bir o kadar katiller. Başta da bu katliamın sorumlusu TC kadar Fransa devletidir. Muhaliflerin her adımını günbegün takip eden Fransa’nın militarist güçlerinin bu katliamdan habersiz olmadığı gibi bunu gizleyen yol verendir.

Aynı zihniyet bu kez de tarih 4 Ocak 2016’yı gösterirken Silopi’de iş başındaydı. Bu kez özgürlük arayışı karşısındaki korkularını 3 devrimci kadın Fatma Uyar, Sêvê Demir, Pakize Nayır’ı infaz ederek gösterdiler.

9 Ocak 2013 Paris ve 4 Ocak 2016 Silopi’de katledilen kadınlar aynı zamanda hâkim sınıfların özgürlük tutkusu ve kadınların bu yöndeki kararlı duruşlarını ve azimlerini yok etme çabasıydı. Çünkü kadın dinamiği ve kadının özgürlük tutkusu onların korkularına korku katan, sonlarının işareti olduğunu iyi bildiklerinden bunu alacakça cinayetlerle boğma çabalarıydı. Katledilen 6 devrimci kadın şahsında katliamları, taciz- tecavüzleri daha da arttıracaklarının işaretiydi aslında.

Emperyalist kapitalistlerin sürekli özgürlüğün, adaletin, medeniyetin merkezi dedikleri Avrupa’nın göbeğinde bu cinayetin işlenmesi onların tüm çirkinliklerini ortaya sermektedir. Özgürlük tutkusuna, adalet arayışına nekadar düşman ve kin duyduklarının göstergesidir.

Bu alçakça katliamın ardından 8 yıl geçti, acısı ezilen emekçilerin, kadınların özgürlük arayışçılarının yüreğinde hala canılığını koruyor. Ve 8 yıl geçmesine rağmen suçlular tüm yönüyle ortada olmasına rağmen bu cinayet üzerindeki kara perde hala sıkıca korunuyor. Çünkü bu perde kalktığında salt faşist TC değil bir çok uluslararası gücün katliamdaki rolü ortaya çıkacaktır.

Onlar bu katliamın üstünü istedikleri kadar örtsünler, istedikleri kadar hesap vermekten kaçsınlar, suçlarını gizlemeye çalışsınlar. Halklar nezlinde ve tarih karşısında onlar çoktan katil olarak mahkûm oldular. Bir 9 Ocak’ta daha, bu alçakça katliamın 8. yılında ilk günkü kadar öfkemiz ayakta. Bu katliamların gerçek anlamda hesabını sormak için daha çok mücadeleye sarılmak, bu katliamın gerçek hesabını, onların bizlere devirttiği ideallerini zaferle taçlandırmak olduğunu unutmamalıyız.

Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, ve Fatma Uyar, Sêvê Demir, Pakize Nayır mücadelemizde yaşıyor…

Sara, Rojbîn, Ronahî – Jin Jîyan Azadî!

7 Ocak 2021

Önceki İçerikBu faşist rejiminin eğitime bakışının fotoğrafı
Sonraki İçerik“AZ YAZIP ÇOK SÖYLEYEN” CEMAL SÜREYA[*]