Bu faşist rejiminin eğitime bakışının fotoğrafı

 

Düzen meşruluğunu yitirdikçe, her zaman şiddeti meşrulaştırmaya yönelir. Üniversiteye kelepçe takanlar, gece öğrenci evlerine yaptıkları baskınlarla kapıları, duvarları yıktılar. Ama anlamadıkları bir şey var; zulümleri karşısında direnenlere ne kelepçe, nede kapı kırma, duvar yıkma ile başaramayacaklardır. Yıkılıp gitmeye mahkûmlar. Ancak bunun kendiliğinden olmayacağı da bir gerçek. Bu saldırılar karşısında birlik, dayanışma, birbirini sahiplenme ve güçleri birleştirmek olduğunu unutmamalıyız.

Bugün Üniversitelere vurulan kelepçelere, atanan kayyumlara karşı herkesin mücadeleye katılması, destek vermesi gerekiyor. Dün faşist iktidar Kürdistan’da halkın iradesine kayyum atarken bunun karşısında yeterince birlikte tavır alınmadığından, bugün Boğaziçi Üniversitesine, sonra hayatın her alanına kayyumlar atayarak ona karşı olan herkesi susturma çabasındalar.

Onların çıkmaz ve tükenmişlikleri bir kısır döngü içinde savrulurken, iktidarlarını kaybetme korkusuyla sadece suçlarını çoğaltarak devam edebilirler.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kayyum protestosu

 

Faşist şef Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’li Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atamasına yönelik öğrencilerin gösterdiği tepkiler sürüyor. Üniversite öğrencileri tarafından protesto edilen Melih Bulu’nun, polis ve özel güvenlik görevlilerinin kapısına kelepçe vurarak kapattığı kampüs kapılarını kırarak bir araya geldi ve basın açıklaması yaptı; “Kayyumlara geçit vermeyeceğiz”, “AKP’ye, kayyuma, sermayeye geçit yok”, “Melih Bulu rektörümüz değildir”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”, “Kayyum istifa”, “Yaşasın öğrenci dayanışması”, “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak”, “Kayyum Melih istifa”, “Melih baksana kaç kişiyiz saysana” sloganları atan öğrenciler, “Külliye kampüs Melih’ten rektör olmaz”, “Kayyumla gelen direnişle gider”, “Üniveristeler bizimdir, bizim kalacak” yazılı dövizler taşıdı. Saatlerce süren eyleme polis sert müdahale etti, Polis tarafından öğrencilerin Üniversiteye girişini engellemek amacıyla kelepçe takıldı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine, İstanbul, Ankara diğer Üniversitelerden öğrenciler de destek verdi. Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri de yaptıkları eylemle öğrencilere destek vererek kayyumu tanımayacaklarını ifade ettiler.  Diğer tarafta Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlileri, rektör devir teslim törenini rektörlük binasına sırtlarını dönerek protesto etti.

Kampüs içerisinde bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi hocaları, AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanlığı tarafından rektör olarak atanmasını protesto etti.

Melih Bulu’nun kurum dışından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencilere yönelik sabaha karşı ev baskınlarıyla gözaltına alındı. Bu baskınlarda birçok evin kapısı kırıldı, duvarları yıkıldı.

Faşist iktidar ve onun borazancısı besleme medyası öğrenci eylemine yönelik karalama ve linç açıklamaları yapılırken, 13 ilçede polisin yaptığı ev baskınlarında 28 öğrenci gözaltına alındı.

Gözaltına alınan arkadaşları için kampüste bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, baskınları protesto ederek koyuma karşı direnişin süreceğini ve herkesi kayyum ve gözaltılara karşı dayanışmaya çağardılar. Protestoda ‘’Birlik ve dayanışma kayyum zihniyetini rahatsız ediyor” denildi.

Faşizm çıkmaza girdikçe toplum üzerindeki baskılarını her yönüyle artırıyor. Onlar için yasa, hak-hukuk ve her şey kendi iktidarlarını sürdürmek için ne gerekiyorsa o doğrultudadır. Bu amaçla her gün yeni uygulamalar gündeme getiriyorlar. Halklar, öğrenciler, kadınlar ve tüm bu faşist iktidar tarafından sömürülen, ezilen kesimler, artık susmamalı, mücadeleye omuz vermelidirler. Hergün katledilen kadınlar, taciz edilen çocuklar, üniversite kapılarına takılan polis kelepçeleri, cezaevlerinde ölüme terk edilen tutsaklar, evine ekmek götüremeyen emekçiler için artık ayaklanmalı, birlikte mücadele edilmeli, faşist iktidar tamamen yok edilmelidir.

Hep birlikte faşizme karşı birlik mücadele zafere.

5 Ocak 2021

Önceki İçerikİSYAN SANCAĞINI YÜKSELTENLERİN KUŞAĞINDANDIR GENÇLİK![1]
Sonraki İçerikParis Katliamının Hesabını Mücadelemizle Soracağız