ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ

Türk devletinin Medya Savunma Alanlarına yönelik başlattığı işgal saldırısı ile birlikte özgür basına yönelik saldırıda başladı. Türkiye, Kürdistan ve Avrupa’da eşzamanlı başlatılan bu topyekûn saldırı işgal saldırısının bir parçası. Gerçeklerin halklarımız tarafında bilinmesini engelleme çabasıdır. Başta Fransa ve Belçika’da bu saldırı dalgası içinde yer aldı.

Faşist sömürgeci Türk devletinin medya savunma alanlarına yönelik başlattığı savaş ve işgal saldırısına AB ve NATO konsepti çerçevesinde destek verildiğini ortaya koymaktadır.

Ankara, İstanbul, Belçika ve Fransa’da eş zamanlı baskınlar yapıldı.

Belçika’da Medya haber ve Sterk Tv Stüdyolarına baskınlar yapıldı. Gece 001.30’da. Belçika polisi kapıları kırarak önce elektrik kablolarını kesip ve daha sonra Stüdyolardaki teknik malzemeleri tahrip etti. 200’ü aşkın polis tarafından kuşatma altına alınan Kürt medya organlarına yapılan baskın 4 saat sürdü. Baskın sırasında hiçbir yetkili içeri alınmadı, görüntü alınması engellendi.

Fransa da 06.00 sıralarında Paris bölgesinde yer alan Drancy banliyösünde Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve üyelerinin evlerine eş zamanlı baskınlar yapıldı. Baskınlar sırasında evler talan edilirken, 6 kişi gözaltına alındı

Türkiye ve Kürdistan da özgür basına yönelik yapılan baskınlar sırasında evler talan edilirken,

9 gazeteci gözaltına alindi. İstanbul, Ankara ve Riha’da düzenlediği baskınlarda gözaltına alınan dokuz gazetecinin avukata erişimine kısıtlama getirildi.

İstanbul’daki baskınlarda Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Esra Solin Dal, Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı Enes Sezgin ile Özgür Basın emekçileri Saliha Aras, Yeşim Alıcı, Beste Argat Balcı, Şirin Ermiş ve gazeteci Erdoğan Alayumat gözaltına alındı.

Ankara’da MA muhabiri Mehmet Aslan, Riha’da ise MA eski muhabiri Doğan Kaynak gözaltına alındı.

Gerçeklerın bilinmesi ve  Kürt halkının sesi olan özgür basına yönelik Türkiye ve Avrupada başlatılan bu topyekün saldırı karşısında özgür basını sahiplenmeye seslerıne ses katalım. Gerçeklerı örtbas etme, kamu oyunda ve haklarımızda gizlenmesı  amaçlı bu saldırı karşısında her kes özgür basınla dayanışmslı, sahiplenmelidir.

KOLEKTIF MÜCADELE PLATFORMU

Önceki İçerikKAPİTALİST UYGARLIK KRİZİ: İNSAN(LIK) HÂL(LER)İ VE ÇÜRÜME[1]
Sonraki İçerik27 NİSAN TÜRKİYE DEVRİMİNİN MANİFESTOSUDUR!