Ocak ayında yitirdiğimiz mücadelemizin önderleri yolumuzu aydınlatıyor

Tarihle ve bu tarihin yaratıp sak­ladığı değer­lerle bağlarımızın kopa­rıl­maya çalışıldığı bir dö­nem­de onları sahiplenip yaşatmak ne den­­li bilinçli ve iradi yaşadığımızı bir so­run olarak gün­de­mimize almak zo­run­dayız. Çünkü şehitleri­miz tari­himizin, ideolojik-siyasi birikimimizin ve her türlü değerlerimizin en özlü ifadesidir.

Onları ölümsüz kılan, insanlık tarihi için yaşanabilir bir dünyayı hayal olmaktan çıkarıp yaşanır kılarak, günümüzün ihtiyacı olduğunu yeniden ve yeniden tüm ezilenlere gösteriyor olmasıdır. Ocak ayında yitirdiğimiz başta Leninizmin kuramcısı Lenin, Karl Liebknecht, Rosa Luxemburg, Patrice Lumumba, Amilcar Cabral, Sakine Cansız Leyla Saylemez ve Fidan Doğan şahsında Ocak şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

Liebknecht, Roza Luxemburg katledilmesi üzerine; Lenin O’nun yaşamını özetleyen cümleyi şöyle kuruyordu ‘’O bir kartaldı‘’ sosyalizmin kızıl kanatlı Roza’sı. ‘’Devrim için çarpışmak O’nun en büyük mutluluğuydu. O, keskin bir kılıç, canlı bir devrim aleviydi’’ diye tanımlıyordu. Ölümünden bir gün önce Rote Fahne (Kızıl Bayrak)‘de ki son yazısında ‘‘Kum üzerine kurulu sizin düzeniniz. Devrim daha yarın olmadan yine doğrulacaktır ve sizleri dehşet içinde bırakıp şunu haykıracaktır: Vardım, Varım, Var olacağım‘‘. O günden bugüne Roza salda sınıf mücadelesinin değil aynı zamanda kadınlara kendi örgütlülükleri ve sloganlarını yaratmasını sağladı.

“Hep kavgaydı yaşam” diyen Kürdistanin Kızıl Rozası Sakine Cansız ve Fidan Doğan, Leyla Şaylemez faşist Türk devletinin şefi Erdoğan in talimatıyla Paris’te katledilişlerinin yedinci yıldönümünde dünya kadınlarına mücadele rehberi olurken, fasist çete TC devletine korkulu rüya olmaya devam ediyorlar. Onları katlederek yok edeceğini sananlar bugün onların ölümlerinde ürküyorlar. Onlar düştü ama kavga sürüyor.

Roza’dan bugüne uzanan bu görkemli mücadele tarihini ve Lenin önderliğinde Ekim Devrimi’ne, Ekim’de Afrika’nın özgürlük meşalesi olan Patrice Lumumba, Amilcar Cabral’i   selamlıyoruz! Devrimin ilerletici gücüne emek katan, can verenlerimizi, devrimin tarihi koşullarını yaratanlarımızı selamlıyoruz! Bu bilinçle Avrupa’nın kızıl Roza`sından Kürdistanın kızıl Roza’sı bugün Türkiye’ye, Kürdistan’a, Rojava’dan Paris’e, Katalonya’dan İran’lı, Lübnan`lı, Irak`lı, Filistin’li, Şili`l,, Bolivya’dan tüm dünyaya yayılan kadının ve insanlığın eşitlik ve özgürlük mücadelesinde Roza’nın şiarıyla yürüyoruz ‘’VARDIK VARIZ VAROLACAĞIZ’’…

Devrimci önderlerimiz bizlerden emperyalizme-kapitalizme, faşizme karşı daha sağlam bir duruş ve daha kararlı, daha bi­­linçli, programlı atı­lımlar, hamleler beklediğini unutmamalıyız. Çün­kü onlar bütün yaşamları boyunca bunu yapmaya çalıştılar ve bizden de bunu istiyorlar.

Şehitlere devrim sözümüz var ve bu sözü­­müz­de duracağız!

Ocak şehitleri yolumuz aydınlatıyor

Devrim şehitleri ölümsüzdür

8 Ocak 2020

Önceki İçerikABD-İran Krizi; Emperyalistler ve yavrusu otoriter faşizan rejimler it dalaşında
Sonraki İçerikRüya çalan!