Nisan köprüsü Mart’tan Nisan’a Nisan’lardan Mayıs’a Bir Devrimci Yürek Orhan Yilmazkaya

 

Kitap

Giriş

Komutan Orhan Yılmazkaya’nın şehadetinden sonra onun anısına daha önce yayınladığımız „Nisan Köprüsü “kitapçığının genişletilmiş haliyle ikinci baskısını yaptık. Kuşkusuz ki Orhan yoldaşın devrimci kişiliği ve duruşuyla onu bir kitapçıkta anlatmak, sığdırmak mümkun değil. Yılmazkaya Türkiye devrim mücadelesinde ve Kürt özgürlük hareketiyle yan yanallık, buluşmada bir dönemin kapanıp yeni bir dönemin açılması adi ve öncülüğüdür. 12 Eylül ve 90 yenilgilerinden sonra Türkiye devrimci hareketi ağırlıklı olarak sistemiçilik, parlamentarizm, barış içinde bir arada yaşama, legalizm, reformizm “devrimsiz, devrimcilikle ilerleme ve kazanma” şeklinde bir ideolojik sapmaya neden olan bir kuşatma içinde girmiştir.

Bugün bu ideolojik sapma ve etkinin tüm olumsuzluğu sol içinde öznelerde hele yansıma bulmaktadır. Yılmazkayacı çizgi bu tasfiyeci, sistemicilik, reformist kuşatmayı, “devrimsiz devrimcilik” ideolojik teslimiyet çizgisine karşı bir barikat ve set örme süreci parçalama çabasıdır. Bu yanıyla ortaya koyduğu yönelim, mücadele ve kendi fedai adanmışlığına karşı linç saldır kampanyaları yürütüldü.

Kuşkusuz bir dönemin kapanıp bir dönemin başlaması, aniden olmaz toplum ve doğada değişimde olduğu gibi bu meşakkatli ve sancılı bir süreçtir. Statükoların parçalanması atomun parçalanması gibi zordur.

Onun devrimci, önder kişiliği ve mücadelede ki karalık, yaratıcılığı, fedai davranışın, çok yönlülüğün küçük bir yanını oluşturmaktadır bu kitapçık.

Onun şehadeti ardinda onun için söylenenler, kendisinin yazdığı bir kısım yazılar ve biyografisiyle onu anlatmaya çalıştık. Çok iyi biliyoruz ki asil olarak Orhan’ı anlamak, anlamak ve yaşatmak mücadele de onun söz ve eylemini rehber edinmektir.

Onun dediği gibi KAVGA SÜRECEK…

Devrimci Cephe yayınları

Kitap PDF indir

Önceki İçerikKayyum, soygun, terörle gelirler, direnişle giderler
Sonraki İçerikİsviçre Demokratik Güç Birliği (İDGB) Kuruluşunu İlan Etti!