NEWROZ PIROZ BE!

KAYIPLARIMIZIN ACISI, KAZANIMLARIMIZIN COŞKUSU, UMUTLARIMIZIN BÜYÜKLÜĞÜ İLE

BU YIL HER ZAMANKİNDEN DAHA GÜÇLÜ HAYKIRIYORUZ!

NEWROZ PIROZ BE!

Yoldaşlar,

Halklarımız;

Newroz yaşanan ağır acıları, büyük zulümleri bayrama çıkartmaktır.

Dehak’ların zulmü altında yaşanılan acıların Kawa’ların gürzüyle direnişe, özgürlüğe dönüştürülmesi ve zaferin bayramlaştırılmasıdır, Newroz.

Tarihte 2bin yıl evvel böyleydi. Günümüzde 2000’li yıllarda gene böyledir.

Yani bugün Newroz;


Uluslararası emperyalizme ve bölgesel sömürgeciliğe karşı,

Onların DAİŞ çeteleriyle yürüttükleri katliamlara karşı,

Türk ordusu ve polisiyle Kürt halkının gençlerini, toplum önderlerini diri diri yakmalarına karşı,

Zulme baş eğmeyen kadınlarımızın cenazelerine yönelik uyguladıkları aşağılık ve alçakça muamelelere karşı,

PKK’nin gücüyle,

HPG’nin gücüyle,

YPG, YPJ’nin gücüyle,

YPS ve YPS-Jin’in gücüyle..

Kobane’de yaşadığımız acıları özgür Rojava Federasyonu’na,

Silopi, Sur, Cizre’de yaşadığımız acıları Niseybin’de, Gever’de, Colemerg’de zafer dolu Özyönetim direnişlerine çevirmektir.

Yani özcesi;

Kürt halkının coşkun gücüyle..

Özgür Kürdistan’a bayrak sallamaktır.

Ve bir de artık;

Birleşik Devrim Hareketi ile,

Hatay’dan Istanbul’a mücadelede,

Devrimci Demokratik Türkiye’ye umutlanmaktır.

Haykırmaktır;

Yaşasın Rojava Federasyonumuz!

Yaşasın Özyönetim Direnişlerimiz!

Yaşasın Birleşik Devrim Hareketi’miz!

NEWROZ, PIROZ BE!!

Yoldaşlar,

Halklarımız;

Newroz bu yıl ağır acılarla geldi.

AKP-RTE’nin yönetimindeki sömürgeci TC’nin ordusu ve polisiyle Bakur kentlerine saldırısı Mehmet Tunç, Pakize Nayır gibi toplum önderlerimizi, yüzlerce Kürt kadınını ve gencini, bebekleri, yaşlıları katletti.

Sömürgeciler 90’ların düşük yoğunluklu savaşından bile daha kan dökücü, daha zalim yöneldiler.

Kürtler 38 katliamlarına benzettiler.

Doğrudur, çünkü 38’de yeni devletleşmiş Türk burjuvazisi tarihsel varlığını güvencelemek peşindeydi. Bugün İslamcı burjuvazi varlığını güvencelemek peşindedir.

Düzensever Türk aydınının, Erdoğansever Kürt siyasetçinin sandığı gibi konu yanlış politika, düzeltilebilir politika, kısacası “politika” meselesi değildir. AKP-RTE iktidarı varolmak için bu “politika”yı uygulamak zorundadır. Kürt’e egemen oldukça Türk’e egemenliğini pekiştirecek, TC’ye egemen oldukça bölgesel kargaşada yerini güvenceleyecektir.

AKP-RTE önderlikli İslamcı burjuvazi artık uluslararası desteğini yitirmiş durumdadır. Beyaz Türklerin desteğini yitirmiş durumdadır. Bütün desteği orta Anadolu’nun ortaçağ artığı cahil ve gerici halkındandır. Ve fakat, elindeki en önemli araç Türkiye halkına “kerim” , Kürt halkına Dehak olan devlettir.

İşte Kürt devrimi, Kürt halk direnişi AKP-RTE iktidarının elindeki bu aracı, sömürgeci TC şiddetini boşa çıkarttı. Azgın, gözü dönmüş, insanlık düşmanı sömürgeci TC şiddetini boşa çıkarttı. AKP-RTE ve TC’nin şiddet sarmalı bundandır. En demokratik, barışçıl Newroz kutlamalarına getirdiği yasakçılığı bundandır; çaresizliğinden, aczinden, Kürt halkının direnişinde kendi sonunun geldiğini görmesindendir.

Ne ki, korkunun ecele faydası yoktur; artık bahar geldi, Newroz geldi.

Bu devlet, AKP-RTE sömürgeciliği Kürt halkının gerillası karşısında, özgürlüğe inanmış Kürt halkı karşısında artık hepten çaresizdir.

Özyönetim direnişleri karşısında, milyonlarca Mehmet Tunç’un, Pakize Nayır’ın kararlılığı karşısında çaresizdir. YPS ve YPS-Jin savaşçılarının coşkun direnişi karşısında çaresizdir. Ve hele ki askeri alandaki başarıları karşısında ancak “barış-çözüm” oyunlarıyla ayakta kalmaya çalıştığı HPG gerillasının bahar yürüyüşü onu şimdiden titretmektedir.

Sömürgeci TC artık bilmektedir ki “özgür önderlik-özgür Kürdistan” talebi artık bir propaganda sloganı olmaktan çıkmıştır.  Gelecek Newroz’ların armağanıdır.

İnanıyoruz, başarılacaktır!

Dahası var;

Uluslararası emperyalizm Kürt devriminin Rojava hamlesi karşısında çaresizdir. Suriye sömürgeciliği de, Türk sömürgeciliği de, İran sömürgeciliği de, Barzani işbirlikçiliği de Kürt devriminin Rojava hamlesi karşısında çaresizdir.

19 Temmuz devrimini bölge ve dünya emekçilerine armağan eden Kürt halkı 2016 Newroz’unu Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi’nin kuruluşu ile özel kılıyor.

Newroz kadar kutlu olsun!

Dahası da var;

2016 yılının Newroz’unda Türkiye halkının, emekçisinin, aydınının, devrimcisinin, demokratının Kürt halkının sömürgeci TC’ye karşı direnişini desteklemekte yetersiz kalışına da müdahale var.

Hatay’dan Gazi’ye, Cerattepe’den Bursa’ya Türkiye halkının mücadelesini yükseltecek; Kürt devrimiyle, Kürt halkının direnişiyle yoldaşlaşacak; gelecek günlerin Gezi Haziranlarını devrime zorlayacak bir örgütlenmemiz var artık.

2016 Newroz’u bize Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ni de getirdi.

Newroz’larca yaşasın!

Zaferleri newroz olsun!

Yoldaşlar,

Halklarımız,

Newroz’umuz kutlu olsun!

Kayıplarımızın acılarını öfkemize, kazanımlarımızın coşkusunu atılımlarımıza, umutlarımızın büyüklüğünü kararlılığımıza katarak bu yıl her zamankinden daha güçlü haykırıyoruz;

NEWROZ PIROZ BE!

Birlik Mücadele Zafer

Kahrolsun Emperyalizm ve Sömürgecilik!

Yaşasın Özgür ve Demokratik Kürdistan!

DEVRİMCİ KARARGÂH

Newroz 2016

 

* devrimcikarargah.org’dan alinmistir

Önceki İçerikBİRLEŞİK DEVRİM HAREKETİ VE DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN KİMİ KONULAR
Sonraki İçerikYaşasın Newroz, Kahrolsun Faşizm!