Komutan Yoldaş Orhan Bakırcıyan’ı siper yoldaşları sonsuzluğa uğurladı


Rojava Serekaniye de 14 ağustos’ta ölümsüzleşen Nubar Ozanyan (Orhan Bakırcıyan) için Derikte cenaze töreni düzenlendi.

Ozanyan’ın cenazesi, törenin yapılacağı Xebat Derik Şehitliği’ne araç konvoyu ile getirildi. Cenaze törenine TKP/ML-TİKKO, YPG, YPJ, MLKP, MLKP-KKÖ, THKP-C MLSPB, TKEP/L, BÖG, IRPGF, Ezidi Kadın Hareketi (TAJÊ), Ağustos Partisi, SYPG, Kongreya Star ve Şehit Aileleri Kurumu da katıldı.

 

“Bütün ömrünü özgürlüğünü ve insanlığın ilerleyişine adadı”

BÖG adına konuşan Imera Fera Yeşilgöz “Nubar Ozanyan’ın inandığı Kaypakkaya çizgisinin sarsılmaz savunucusu olduğunu vurgularken “İbrahim Kaypakkaya’nın önderlik ve yoldaşlık çizgisini kendisinde bütünleştirerek ilericiliğin temsiliyetini oluşturmuştur” dedi.

 

Yeşilgöz, “Mücadeleye tıpkı kendisinden önce ölümsüzleşen yoldaşlarımızın yaptığı gibi tüm varlığı ile katıldı. Katılımı, işçi sınıfı ve ezilen halkların kurtuluş kavgasına bir davet, devrimciliğin, kendindenciliğe keskin bir itiraz, ölümsüzlüğü nasıl bir yaşam sorusunun bir cevabı oldu” diye belirtti. Kendi kurtuluş kavgasının hem neferi hem de komutanı olarak dövüştüğünü vurgulayan Yeşilgöz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yaşamın tüm renklerini savunan devrimcilere bir selam da kendisi götürdü Nubar Ozanyan. İnsanlığın kurtuluşu yolunu bilinçle izledi. Bütün ömrünü özgürlüğünü ve insanlığın ilerleyişine adadı. Kesin zaferimizin inancından başka hiçbir şey yönlendirmedi General Marteger’i. Nerede bir zulüm varsa, orada direnmenin sorumluluğunu komünist kimliğiyle bir görevi olarak gördü. Filistin’de Karabağ’da, Hayastan’da ve son olarak Kürdistan’da Rojava topraklarında IŞİD çetelerine karşı savaştı.”

 

“Onu ölüm hiçbir zaman ürkütmedi”

Enternasyonalist Özgürlük Taburu’na yönelik IŞİD çetelerinin püskürtülmesinde en önde yer aldığını ifade eden Yeşilgöz, “Yoldaşımız savaş alanlarının özgürleştirilmesi için tereddütsüzce yaşamını ortaya koydu” dedi. Nubar Ozanyan’ın yaşamını feda etmesinin yeni olmadığının altını çizen Yeşilgöz, “Ölüm hiçbir zaman ürkütmemişti onu. Kavganın en ön saflarında yer tutması ve bunun bedelini çok ağır ödemiş olması bir rastlandı değildir. En görkemli direnişleri gerçekleştirerek sessizliğini yeryüzünün sesiyle bozmuştur” diye belirtti.

28 Ağustos 2017

Önceki İçerikHBDH: Şehitlerimize bağlı kalarak faşizmi yeneceğiz!
Sonraki İçerikKBDH’den Gever de eylem