KİMSE HÜZÜNLÜ OLMASIN, DAR AZZA KAHRAMANLARI YAŞIYOR

 

Birleşik Özgürlük Güçleri savaşçıları Özge Bali, Cenk Kılagöz, Asiye Özlahlan, Yusufbaş Akay ve Rakka’da şehit düşen YPG savaşçısı Kahraman Amed 24 Ekim’de Derik’te yapılan askeri törenle son yolculuklarına uğurlandılar. Şehit Xebat Derik şehitliğinde yapılan törene DKP/BÖG, YPG, YPJ, TKP/ML TİKKO, MKP, THKP-C/MLSPB, TKEP/L savaşçılarının yanı sıra Rojava’daki çeşitli siyasi kurumlar ve yüzlerce insan katıldı.

 
“Namlusunun sesini, özgür yaşamın çağrısına dönüştürdü”
 
Törende ilk olarak BÖG adına konuşma yapan İmera Fera Yeşilgöz, İdil Güler’in komutanlığındaki Meryem Güler Müfrezesi’nin tıpkı Kızıldere’de Mahir Çayan ve yoldaşları gibi tereddütsüzce savaşarak direniş çizgisini daha da ileriye taşıdıklarını söyledi.

Cenk Kılagöz’ün düşmana teslim olmaktansa son kurşununu kendisine kullanarak namlusunun sesini özgür yaşamın çağrısına dönüştürdüğünü belirten Yeşilgöz, “Cömert yaptığı eylemle bir kez daha göstermiştir ki, bir kesinlik vardır o da zaferimizin yakınlığıdır” dedi.

 

“Meryem Güler müfrezesinin direnişi örgütümüzün duruşunu bir kez daha göstermiştir” diyen İmera Fera Yeşilgöz konuşmasını “Yoldaşlarımıza söz veriyoruz. Cömert yoldaşın fedai ruhuyla AKP- IŞİD faşizminin her mevzisine vuracağız. İdil yoldaşın direngenliğini, Zahide’nin coşkusunu, Cihan’ın heyecanını, Cömert’in son mermisinin sesini tüm alanlarımıza taşıyacağız. Selam olsun önderlerimizin direniş çizgisini ileriye taşıyan Dar-Azza şehitlerine” sözleriyle sonlandırdı.

 

BÖG savaşçısı Yeşilgöz’ün ardından söz alan MLKP savaşçısı Paramaz Tolhildan, BÖG Meryem Güler müfrezesinin kadın komutanları İdil Güler ve Zahide Roza Suk’un faşizme ve erkek egemenliğine karşı mücadelede tarihsel rollerini yerine getirdiklerini ifade etti. MLKP savaşçısı Tolhildan, konuşmasını“Dört savaşçı da devrimci hareketin militan fedai kuşak geleneğini sürdürerek tüm şehitlerimizin izinden gitmişlerdir. Faşist Türk burjuva devleti yıkılacak, halklarımızın özlem duyduğu özgürlüğe, eşitliğe ve adalete kavuşulacaktır.” sözleriyle bitirdi.

 

TKP/ML TİKKO Komutanı Andok: “Ama unutuyorlar ki biz çeliğiz”

 

Gerçekleştirilen törende son olarak TKP/ML TİKKO adına Arnos Andok söz aldı. Kürtçe yaptığı konuşmada İdil, Zahide, Cihan, Cömert ve Kahraman yoldaşların Daiş faşizmine, işgalciliğe ve katliamlara karşı mücadele etmek için Rojava’ya geldiklerini söyledi.

 

Andok, “Bu beş yoldaşımız, Kürt, Arap, Ermeni, Türkmen, Süryani halkları için, yeni bir yaşamı yaratmak için zor bir savaşın içine girdiler”  dedi. Emperyalizmin halkları boğmaya, köleleştirmeye çalıştığını söyleyen Arnos Andok “Ama unutuyorlar ki biz çeliğiz. Biz suyumuzu Sovyet, Çin, Vietnam devrimlerinden aldık. Rojava devrimi nasıl ki dünya halklarına umut heyecan olduysa, Karadeniz’in Munzur’un asi rüzgarları yetişmiştir Rojava topraklarına” dedi.

 

Konuşmasında enternasyonalizmin dünyada büyüdüğünü ifade eden Andok, büyük enternasyonalistler Ulaş Bayraktaroğlu, Destan Temmuz Ve Nubar Ozanyan’ı da anarak, konuşmasını “Sonsuzluğa uğurladığımız beş değerli yoldaşımız özgürlük ve kurtuluş bayrağını son nefeslerine kadar yere düşürmediler. Biz de tıpkı onlar gibi bu bayrağı en yükseklere taşıyacağız. “Kahrolsun emperyalist kapitalist sistem”, “Kahrolsun faşizm, yaşasın halk savaşı” sözleriyle sonlandırdı.

 

Yapılan konuşmaların ardından savaşçılar “Şehîd namirin” sloganlarıyla uğurlandı.

 

26 Ekim 2017

 

 

 

Önceki İçerikÖcalan’ın sağlık ve güvenliğini şantaj konusu haline getiriliyor
Sonraki İçerikSilahlı Mücadele: Bugün Değilse Ne Zaman?