İsviçre’de faşizme karşı mücadeleyi yükseltme çagrısı


Cuma 18 Ağustos 2017 tarihinde HDK İsviçre’nin çağrısıyla Zürih’te Kürdistan da yürütülen kirli savaş Dersimin yakılması, Heskîf’in (Hasankeyf) yok edilmesi, açlık grevinde olan Nuriye ve Semih için Zürih Stadthaus önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yapılan basın açıklamasında HDK İsviçre’nin yanı sıra Partizan ve Devrimci Parti’de yer aldı. Etkinlik Rojava’da ölümsüzleşen enternasyonalist devrimci Nubar Ozanyan (Orhan) şahsında tüm devrim şehitleri adına saygı duruşuyla başladı. Konuşmalarda Türkiye’de başta Kürt halkı olmak üzere halklarımıza, ezilenlere, kadınlara karşı faşist diktatörlüğün başlattığı savaşın Kürdistan’da ki tarihi ve doğayıda yok ediyor denildi. Tarihimize, doğamıza ve insanlığımıza sahip çıkmak için herkesin daha duyarlı olması gerektiği, fasizmi yok etmek için mücadeleye daha sıkı sarılması gerektiği vurgulandı.

Cumartesi 19 Ağustos 2017 Basel’de Ciwan ên Azad ve Jinen Ciwan ên Azad’ın öncülüğünde yürüyüş ve miting gerçekleştirildi. 15 Ağustos atılımını selamlayan ve Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit protesto edildi. Birleşik Özgürlük Güçleri’ninde içinde yer aldığı yürüyüş yapılan konuşmalarla sona erdi.

19 Ağustos 2017

 

 

Önceki İçerikStatükoculuk
Sonraki İçerikİnsanlık her yenilgiden, yıkımdan ve zaferden kendini yeniden üretmiştir