“İklimi değil sistemi değiştirelim”

Kapitalizmin kâr hırsıyla dünyayı yok olmakla yüz yüze getirmesi karşısında dünya çapında başlayan Küresel iklim, ‘Gelecek İçin Cuma Günleri’ eylemlikleri büyüyerek devam ediyor. Küresel iklim eylemlikleri aynı zamanda giderek politikleşiyor. Doğayı kendi kâr hırsları için talan eden kapitalist sisteme karşı, “iklimi değil sistemi değiştirelim” sloganı yükseliyor.

Küresel ısınmayla mücadelede sembol haline gelen İsveçli Greta Thunberg’in öncülüğünde geçtiğimiz yıl başlayan ‘Gelecek İçin Cuma Günleri’ eylemlerinin devamı niteliğindeki grevler sürüyor. Thunberg’in dün bizzat katıldığı Kanada’nın Quebec eyaletinin başkenti Montreal’de bölge tarihinin en büyük gösterisi düzenlendi.

Küresel ısınmaya karşı mücadele eden La Planete adlı kolektifin yöneticilerinden François Geoffroy, Montreal’deki Küresel İklim Grevi’ne en az yarım milyon kişinin katıldığını duyurdu.

İtalya’nın başkenti Roma’da öğrencilerin yoğunlukta olduğu eyleme 200 bin kişinin katıldığı duyurulurken, Milano’da da benzer sayıda kişi iklim için yürüdü. İtalya genelindeki onlarca kentteki eylemlere 1 milyona yakın kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

İsviçre Zürih şehrinde 27 Eylül’de yapılan eyleme binlerce kişi katılırken 28 Eylül Cumartesi İsviçre’nin Başkenti Bern’de ise yapılan eyleme yüz binin üzerinde bir katılım sağlandı.

Eylemler kapsamında Almanya, Fransa, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Hindistan ve İspanya’nın da aralarında olduğu onlarca ülkede iklim için sokağa inildi. Tüm dünyadaki 27-28 Eylül’de eylemlere katılanların sayısının en az 6,6 milyon kişi olduğu bildiriliyor.

Kapitalizmin halklara, soygun, sömürü, savaş ve acı dışında sunacağı bir şeyi yok. O kârına daha fazla kâr katmak için dünyayı talan peşinde. Bu hırsı dünyayı yok etmekle yüz yüze getirdi. Buna karşı giderek yükselen ve politikleşen küresel iklim eylemliklerini güçlendirmek ve sorunun yaratıcısı olan kapitalist sömürü düzenini yerle bir etmektir.

Yok olan bir doğada insanın özgürleşmesi mümkün değil, doğa özgür olmadan insan özgür olamaz. O zaman özgürlük mücadelemizi doğa özgürlüğüyle bütünleştirmek zorundayız.

28 Eylül 2019

 

Önceki İçerikDünya çapında yükselen Küresel İklim eylemlikleri ve devrimci tutum
Sonraki İçerikAnaliz | Hong Kong: “Devrim bir savaştır ve iyi bir değişim olacaksa, savaşı ve kan dökülmesini kabul ediyoruz”