Hepimiz Kürdüz! Irkçılığa maruz kalan Kürt genci yaşamına son verdi

İstanbul Havalimanı’nda güvenlik görevlisi İbrahim Layık intihar etti: “Kürt olduğumuzdan dolayı hep dışlandık”

Katliyam, soykırım üzerine kurulu bir cumhuriyet can almaya devam ediyor. 1915 Ermeni, Süryani, Pontus, soykırımları ve Alevilere yönelik katliamlarla var olan faşist cumhuriyet Kürt soykırım ve katliamlarıyla varlığını sürdürmeye çalışıyor.

Dün Ermeni, Süryani, Pontus soykırımları karşısında yeterli tepki ve tavır alınmadığından, bunlarla yüzleşemediğinden, bu soy kırımlar yüzüncü yıl dönümünde Kürtler üzerinden devam ediyor. Aynı duyarsızlık, görmemezlik Kürtlere karşı devam ediyor.

Linçler, kürtçe konuştuğu için katledilenler, sokak ortasında Kürt olduğu için dövülüp Türk bayrağı giydirilenler… bu her yönüyle devam eden kafatasçı ırkçı şoven tutum karşısında yeterince tepki ve gereğini yapmadığımızdan devam ediyor. Kürdistan’a yönelik işgal ve saldırıların sürdüğü bu günlerde İstanbul Havalimanı’nda İGA’ya bağlı bir güvenlik personeli terminal içerisinde sosyal medya hesabından “Kürt olduğumuzdan dolayı hep dışlandık, belki bu yaptığımla bazı şeyle değişir. Ne mutlu Kürt ve Türküm diyebilene. Hakkınızı helal edin” paylaşımında bulunduktan sonra intihar etti. İbrahim Layık isimli Kürt isçinin son mesajı bu oldu.

Bunun için ırkçılığa inat halkların kardeşliği sloganını haykırmak gerekir.

İbrahim Layık Şırnak, Cizre nüfusuna kayıtlıydı. Dün oralar yakılıp yıkıldı, katledildiler, sürgün edildiler ve bugün sürgün diyarlarda, psikolojik, sosyal, şiddet kısacası her haliyle katliyam soykırım devam ediyor.

Bu ırkçı faşist kuşatma ve saldırılar karşısında sessiz kalmak bu suça ortak olmaktır. Bu kafatasçı şoven tutum ve davranışlar hayatın her alanında sürerken insan olma, insanlığımıza sahip çıkmanın biricik yolu bunun karşında tutum almaktır.

Irkçı, şoven saldırılar karşısında hepimiz Kürdüz diye bilmektir…

Önceki İçerikXakurke işgali ve Türk devleti
Sonraki İçerik“Nazisiz Basel – Basel Nazifrei”