George Floyd için belgesel çekildi: Nefes Alamıyorum

Ebabil Film ekibi tarafından ABD’deki protesto gösterileri yerinde takip edilerek hazırlanan “Nefes Alamıyorum” Youtube üzerinden yayınlandı

Ebabil Film ekibi tarafından ABD’nin New York eyaletinin başkenti olan Albany’deki protesto gösterileri yerinde takip edilerek hazırlanan “Nefes Alamıyorum” (I Can’t Breathe) belgesel filmi 14 Ağustos’ta YouTube üzerinden yayınlandı. Yönetmenliğini Yunus Yıldırım’ın yaptığı, yönetmen yardımcılığını Sefa Karatekin’in üstlendiği belgesel filmin müziklerini ise Xarat yaptı.

İki bölüm olacak

“Nefes Alamıyorum” (I Can’t Breathe) isimli iki kısımdan oluşan belgeselin ilk bölümünü önceki gün YouTube üzerinden yayın yapan Ebabil Tube kanalından ücretsiz olarak izlenebildi. Sendika.org’ta yer alan haberde, 25 Mayıs’ta akşam saatlerinde Minneapolis’te polis memuru Derek Chauvin, kelepçeleyip yere yüzüstü yatırdığı Afro-Amerikalı George Floyd’u, boynuna 8 dakika 46 saniye boyunca diziyle bastırarak katletmesini konu alan belgesel, sonrasında yaşananları da konu alıyor. Olayın sosyal medyada dolaşıma girdiği andan itibaren büyük tepkilere neden olduğu, Minneapolis’te başlayıp daha sonra başka eyaletlere sıçrayan bu toplumsal öfke, hızla yayılıp dünyanın birçok bölgesinde şiddetlenerek büyüyen eylemlere dönüştüğü ve yine George Floyd’un son sözlerine ilişkin kayıtlarda geçen konuşmalarının bu eylemlerde sembol olduğu belirtildi.

Saniye saniye ölüm

George Floyd kelepçeli bir şekilde yerde ve polis arabasının yanına yatırıldığı anlarda, “Beni öldüreceksiniz” dediği; boğazına sekiz dakika boyunca diziyle bastıran Chauvin ise “O zaman konuşmayı, bağırmayı kes. Konuşmak epey fazla oksijen harcatır” sözlerin yer aldığı görüntü ve sonrasında yine, Floyd’un, “Karnım acıyor. Boynum acıyor. Her şey acıyor. Biraz suya ihtiyacım var, lütfen” sözleri ile annesine seslenip “Anne” diyor; “Buna inanamıyorum anne seni seviyorum. Seni seviyorum” ve “Çocuklarıma onları sevdiğimi, sevdiğimi söyleyin. Ben öldüm” sözlerinin yer aldığı görüntülerin ardından başlayan eylemler birçok ülkeye yayıldı.

Sembol oldu

Amerika’da onlarca yıldır devletin ve polislerin siyah yurttaşlara karşı uyguladığı sistematik şiddete, aşırı polis gücüne, ırksal adaletsizliğe, hükümet gücünün her türlü suistimaline karşı Floyd’un nefes alamadığı yerden Black Lives Matter hareketi öncülüğünde adeta bir nefese dönüştü. İnsanlar tek bir ağızdan “Adalet yoksa barış da yok”, “Siyah hayatlar önemlidir” ve “NEFES ALAMIYORUM” sloganlarıyla bir araya gelerek, hâlâ sürmekte olan sistematik sömürü düzenine karşı bir ayaklanma başlattılar. Bütün bu yaşananlar sırasında Amerika’nın New York eyaletinin başkenti olan Albany’den devam eden protestoları takip eden Ebabil Film ekibi de çekimlerinden belgeseli yaptıklarını belirtti.

Önceki İçerikKapitalist gerçekçiliğin çözülüşü*
Sonraki İçerikIrak için kirli senaryo