BARAN DERSİM SONSUZLUĞA UĞURLANDI

images.jpg

BARAN DERSİM SONSUZLUĞA UĞURLANDI

HPG Komuta Konseyi Üyesi Baran Dersim (İsmail Aydemir) bugün sonsuzluğa uğurlandı. Tören nedeniyle esnaf kepenk açmadı, araçlar kontak kapattı.Kent merkezi ve sokaklar sessizliğe bürünürken, cenaze törenine Baran Dersim’in ailesinin yanı sıra binlerce kişi katıldı. Aydemir’in yanı sıra hava saldırısında yaşamını yitiren Abdurrahman Akçin (Erdal), Sedat Arslan (Botan) ve Resul Balıkçı’nın (Cilo Kop) fotoğraflarının da bulunduğu “Alişer’lerin izinde yürüyen, Seyit Rıza’ların vasiyetine bağlı kalan, Dersim’in yiğit evladı, özgür Kürdistan sevdalısı Baran Dersim ve yoldaşları ölümsüzdür…” yazılı pankart açıldı. Cenaze töreninde sık sık “Şehît namirin” sloganları atıldı.

Sakine Cansız’ın yanına defnedildi

Konuşmaların ardından cenaze omuzlara alınarak ağıtlar, zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde Dersim Belediye Asri Mezarlığı’na yürüyüş gerçekleştirildi. Aydemir’in cenazesi, Paris’te katledilen Kürt kadın devrimci  Sakine Cansız (Sara) ve 28 Ağustos’ta Nazimiye’de çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Tolga Özdenk’in (Fırat) yanına defnedildi.

Burada da yapılan saygı duruşunun ardından kısa bir konuşma yapan Dersim Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul, “Bu zihniyeti, Dersim’de, Maraşta, Çorum’da ve Sivas’ta yakılan insanlarımızdan biliyoruz. Yine zırhlı aracın arkasından sürüklenen Hacı Birlik’ten tanıyoruz. Bu halk özgürleşmeden bu mücadele durmayacak” dedi.

Konuşmanın ardından Aydemir’in cenazesi toprağa verildi.

Önceki İçerikKOBANE DİRENİŞİNİN KUTUP YILDIZI: ARİN MİRXAN
Sonraki İçerikDevrimcilik bir kültürdür, kültür ise yaşamın kendisidir!