‘Zülküf Gezen Mazlum Doğan’ın ruhunu yeniden yaşattı’

 

‘Zülküf Gezen Mazlum Doğan’ın ruhunu yeniden yaşattı’

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan mutlak tecridin kırılması amacıyla fedai eylem yapan Zülküf Gezen için Avrupa’nın birçok merkezinde eylemler düzenlendi.

Ahmed;

Polis Gezen’in cenazesinden korktu, mezarını ziyaret edenlere saldırdı. Tecride karşı fedai eylem yapan Zülküf Gezen’in mezarına gitmek isteyen milletvekilleri ve halka polis saldırdı.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde İmralı tecridine karşı fedai eylem gerçekleştiren tutsak Zülküf Gezen’in cenazesi gece polislerce alıkonularak defnedildi. Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, DBP Eş Genel Başkanı Memet Arslan ile çok sayıda milletvekilinin bulunduğu grup, Gezen’in Yeniköy Mezarlığı’ndaki mezarını ziyaret etmek istedi. Polis ablukasına alınan Yeniköy Mezarlığı’na gelen HDP’lilerin geçişine engel olundu. TOMA ve kalkanlarla partililerin yolunu kesen polisler, mezarlık girişinde açıklama yapılmasını engelledi. Polis ile siyasetçiler arasında bir süre tartışma yaşandı. HDP’li Ayşe Acar Başaran’ın “Siz cenazeyi kaçırdınız” sözleri üzerine polis, “Ben devletin polisiyim” dedi. Başaran da “Siz devletin kanlı elisiniz” diyerek polise tepki gösterdi. 

Milletvekillerinin mezarlığa girmek istemesi üzerine TOMA’lardan tazyikli su sıkıldı. Kalkanlarla milletvekillerini itekleyen polisler, milletvekillerini darp etti. Bir süre sonra milletvekilleri mezarlığa alan polisler, burada da eşbaşkanları ve milletvekilleri çembere alarak, basın açıklamasının çemberin içerisinde yapılmasını istedi. Polise tepki gösteren HDP’liler, buradan Gezen’in taziyesinin kurulduğu Şaklat köyündeki taziyeevine geçti. 

Amedliler, bütün engellemelere rağmen Yeniköy Mezarlığı’nda Türk polisleri tarafından kaçırılarak toprağa verilen Zülküf Gezen’in mezarını ziyaret eden, karanfil bıraktı.

Van;

Van’da yapılan basın açıklamasına aralarında HDP Van İl Eş Başkanları Yadişen Karabulak, Ümit Dede, DTK temsilcileri, Van Milletvekili Muazzez Orhan, KJA aktivistleri ve Belediye Eş Başkan adaylarının da olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Basın açıklamasını yapan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, “21. yüzyılda halen ülkemizde insanlar, temel hak ve taleplerini duyurabilmek, yürütülen baskı, inkar, imha politikalarına karşı yaşamlarını ortaya koyarak tepkilerini göstermektedir” dedi.

İstanbul;

Zülküf Gezen İstanbul’da anıldı: Zafere ulaşacağız!

HDP İstanbul il Örgütü, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde İmralı tecridini protesto etmek için fedai eylem gerçekleştiren Zülküf Gezen’e ilişkin kitlesel açıklama yaptı.

Açıklama öncesi il binasının etrafını ablukaya alan polis ile milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı. Açıklamanın il binası önünde yapılmasını engellemeye çalışan polislere, halk aldırış etmedi. Keyfi ablukaya, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindanan”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “ Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla karşılık veren kitle adına ilk konuşmayı HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek tarafından yapıldı. Zülküf Gezen’i anarak sözlerine başlayan Çiçek, İmralı’da başka hiçbir yerde olmayan özel bir sistemin uygulandığını vurguladı. Çiçek, “Yasalar kimin için geçerli, kimin için geçersiz, biz bunu sorguluyoruz. Tamamen bu hukuksuzluğun yüzünden insanlar hayatlarını kaybediyor. Yaşam hakkını savunan bizler engelleniyoruz. Aslında bizim şahsımızda da ülkenin demokratik geleceği; hak ve özgürlükleri engelleniyor” dedi.

‘KARARLILIĞIMIZ SÜRECEK’

HDK Eşsözcüsü Sedat Şenol, Leyla Güven öncülüğünde cezaevlerinde, Avrupa’da, Hewlêr’de 4 aya aşkındır süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerinin sürdüğünü hatırlatarak, şunları belirtti: “Talep edilen barışın önünün açılmasıdır. Bundan 6 yıl önce Sayın Abdullah Öcalan Türkiye’de ve Ortadoğu’da çok meşru kabul edilen, saygı duyulan açıklamalar yaptı. O günkü hükümet ve medya bunu meşru görüyordu. İşte biz o günlere dönülmesini istiyoruz; barışın, özgürlüğünün ve demokrasinin kapısının açılmasını istiyoruz. Leyla Güven’ler bunun için açlık grevindedir ve kararlıkla bu talep karşılana kadar da bu mücadele devam edecektir. Demokratik talebimizi ve tepkimizi sonuna kadar sürdüreceğiz ”

İstanbul Bağcilar

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Bağcılar Kirazlı Metro Meydanı’nda miting düzenleyerek seçim bürosu açılışı gerçekleştirdi. Binlerce kişinin katıldığı mitinge HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, HDP Bağcılar Belediye Eşbaşkan adayları Hüda Kaya ile Medeni Andok katıldı.

Alana, HDP’nin parti flamaları, Leyla Güven’in resminin bulunduğu afiş ve önceki gün Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla Tekirdağ 2 No’lu Cezaevi’nde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in anısına alanın bulunduğu yere siyah bez asılırken, mitinge katılan yurttaşlar sık sık “Biji Serok Apo”, “Direne direne kazanacağız”, “Şehit namirin”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganlarını attı.

 

Almanya

Giessen kentinde bir araya gelen Kürdistanlılar Zülküf Gezen’i anarak, açlık grevi direnişlerini selamladı. Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması amacıyla bir miting ve yürüyüş düzenledi.

Berliner Platz’da düzenlenen eyleme yaklaşık 100 Kürdistanlı katıldı.

Eylemde, günün anlamına ilişkin konuşmalar ve açıklamalar ardından kitle “Yaşasın zindan direnişleri”, “Çocuk katili Erdoğan”, “Yaşasın uluslararası dayanışma”, “Katil Erdoğan”, “DAİŞ şefi Erdoğan”, “Almanya finanse ediyor, Türkiye bombalıyor” ve Leyla Güven atılan sloganlar eşliğinde

Kirchenplatz’a kadar yürüdü.

Frankfurt

Almanya’nın Frankfurt kentinde de Kürdistanlılar eylemdeydi.

Hauptwache’de bir araya gelen onlarca Kürdistanlı ve dostları Zülküf Gezen’in ve Starsburg’da açlık grevinde bulunan eylemcilerin fotoğraflarını taşıdı.

Eylemde sık sık “Biji berxwedane zindana”, “Şehid namirin”, “Terörist Erdoğan”, “Terörist Türkiye” sloganları atan kitle, bildiri dağıttı ve konuşma yaptı.

Köln

Almanya’nın Köln kentinde de Kürdistanlılar, tecridi protesto etmek, açlık grevi direnişlerine dikkat çekmek amacıyla WRD’de sivil itaatsizlik eylemi yapıyor.

Köln’de yaşayan Kürdistanlılar da destek için TV kanalı önündeki bekleyişini sürdürüyor.

Hildeshım

Almanya’nın Hildesheim kentinde de Zülküf Gezen’in eylemine dikkat çekmek amacıyla bir eylem yapıldı.

Kitle, Zülküf Gezen’in fotoğraflarını taşıdı.

Eylemde bir konuşma yapan DKTM Hildesheim eşbaşkanı Şêx İskender Torba, “Zülküf Gezen, başta Önder Apo üzerindeki tecridi kırmak, Leyla Güven’in eylemine dikkat çekmek ve açlık grevinde olan arkadaşlarının sesi olabilmek için fedai bir eylem yaptı. Heval Zülküf Gezen, bu eylemiyle Mazlum Doğan’ın ruhunu tekrar yaşatmıştır” dedi.

Bremen

Almanya’nın Bremen kentinde de bir eylem düzenlendi. Açlık grevi direnişlerine karşı Avrupa devletlerinin sessizliğinin de kınandığı eylemde yapılan konuşmada, “Sesizlik öldürür, sizin sessizliğiniz bizim Zülküflerimizin hayatını feda etmesine sebep. Bağlı bulununduğunuz uluslararası insan hakları sözleşmelerindeki sorumluluklarını uygulamanızı istiyoruz” denildi.

Hamburg

Almanya’nın Hamburg kentinde de Zülküf Gezen için eylem yapıldı.

Hamburg HBF önünde bir araya gelen kitle, Gezen şahsında bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Güven’in posterlerini taşıyan kitle, sık sık, “Yaşasın açlık grevi direnişi”, “Yaşasın cezaevi direnişi”, “Hepimiz Leylayız”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı.

 

Lavrion

Yunanistan’ın Lavrion kentinde de Zülküf Gezen için bir eylem düzenlendi. Sık sık, “Katil Erdoğan”, “Faşist Erdoğan”, “Biji Serok Apo”, “Zülküf Yoldaş ölümsüzdür” sloganlarının atıldığı eylemde yapılan konuşmalarda ise Gezen’in anısına bağlılık sözü verildi.

Yaşanan şahadetlerden CPT’nin sorumlu olduğu da dile gelen eylem, sloganlarla sona erdi.

 

Stuttgart1

Almanya’nın Stuttgart kentinde de gençler, Zülküf Gezen için bir eylem düzenledi. Scholossplatz’a kadar yapılan yürüyüşte sık sık sloganlar atıldı.

 

 

İsviçre:

ZÜRİCH

İsviçre’nin Zürih şehrinde ise Türkiye Konsolosluğu önünde gerçekleştirilen eylemle Zülküf Gezen’in eylemi sahiplenildi. Eylemde, Türk devletinin tecrit politikaları  Avrupa devletlerinin tecrit ve açlık grevlerine yönelik sessizlik politikası protesto edildi.

BASEL

Açlık Grevleriyle Dayanışma Platformu öncülüğünde Basel Tren İstasyonu içinde bir eylem gerçekleştirildi. Sık sık Zülküf Gezen ile açlık grevi direnişçileri lehine sloganların atıldığı eylem, Almanca bildirilerin okunmasının ardından sonlandırıldı.

CENEVRE

Cenevre kentinde ise, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği önünde bir eylem gerçekleştirildi. Eylemde Avrupa devletleri ile uluslararası kurumların açlık grevleri ve tecrit karşısındaki sessizliği protesto edildi.

LOZAN

İsviçre’nin bir diğer kenti Lozan’da St. Laurent kilisesi önünde Kürtler ve dostlarınca bir miting yapıldı.  Açlık Grevleriyle Dayanışma Platformu adına Fransızca bildirilerin okunduğu eylemde, Vaud Kantonu Yeşiller Sol Hareketi adına Milletvekili Jean Michael Dalivo ile Yeşiller Partisi adına Ilias Penchard birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmalarda “Kürt halkının onurlu mücadelesini selamlıyoruz” denilirken, başta Leyla Güven olmak üzere açlık grevi direnişçilerinin eylemi karşısında uluslararası kurumlara çağrı yapıldı. İsviçreli siyasetçiler,  ölümler yaşanmadan direnişçilerin taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Yapılan konuşmaların ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

SOLOTHURN

Solothurn Tren Garı önünde gerçekleştirilen mitingde Zülküf Gezen şahsında 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Sık sık Gezen ve açlık grevi direnişçileri lehine sloganların atıldığı eylem, Gezen’in şehadetine yönelik hazırlanan Almanca bildirilerin okunmasının ardından sonlandırıldı.

BERN

Bern’de de Bahnplatz alanında bir yürüyüş ve miting gerçekleştirildi. İsviçreli sol sosyalist gençliğin de destek verdiği eylemde, “Leyla Güven’in talepleri kabul edilsin. Tüm siyasi tutsaklara özgürlük” yazılı pankart açıldı.

Zülküf Gezen ile açlık grevi direnişçilerinin fotoğraflarını taşıyan eylemciler sık sık, “Şehid Namırın”, “Bijî berxwedana Leyla û zindanan”, “Terörist Türkiye” sloganları atarak yürüyüşe geçti. Kent merkezinde yapılan yürüyüş sonrası Bahnhofplatz’a gelinirken, burada bir miting düzenlendi.

Mitingde konuşan Kürt siyasetçi Demir Çelik, açlık grevi direnişçileriyle dayanışmayı yükseltme çağrısı yaptı.

CENEVRE

Cenevre kentinde ise, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği önünde bir eylem gerçekleştirildi. Eylemde Avrupa devletleri ile uluslararası kurumların açlık grevleri ve tecrit karşısındaki sessizliği protesto edildi.

SOLOTHURN

Solothurn Tren Garı önünde gerçekleştirilen mitingde Zülküf Gezen şahsında 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Sık sık Gezen ve açlık grevi direnişçileri lehine sloganların atıldığı eylem, Gezen’in şehadetine yönelik hazırlanan Almanca bildirilerin okunmasının ardından sonlandırıldı.

Criel

Fransa’nın Creil kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek amacıyla bir eylem düzenlendi. Gezen’in eyleminin de duyulmasıyla bir araya gelen Kürdistanlılar, bir eylem düzenledi. “Biji Serok Apo”, “Şehit namirin”, “Biji berxwedana zindana” sloganlarının atıldığı eylemde Zülküf Gezen ve özgürlük hareketi ile devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Eylemde yapılan konuşmalarda tecridin kırılmasına yönelik direnişler selamlandı.

Paris

Fransa’nın başkenti Paris’te de Gar edu Nord’a eylem ve yürüyüş yapıldı.

Kitle, “Şehit namırın”, “Biji Serok Apo”, “Biji berxwedane zindane” sloganları attı.

Öcalan, Zülküf Gezen, Leyla Güven ve Strasbourg açlık grevcilerinin pankartlarının taşındığı eylem Strasbourg-Saint Denis’deki DKM’ye kadar sürdü.

Rennes

Fransa’nın Rennes kentinde de Kürdistanlılar eylemdeydi. Rennes belediyesi önünde bir araya gelen kitle, Gezen ve açlık grevi direnişçilerinin fotoğraflarını taşıdı. Sık sık, “Şehid namirin”, “Faşist Erdoğan” ve “Öcalan’a özgürlük” sloganı eylemde atıldı.

Atina

Yunanistan’ın başkenti Atina’da da Gezen’i anmak ve cenazesinin korsanvari bir şekilde kaçırılarak gece yarısı toprağa verilmesi protesto edildi.

Politeknik Üniversitesi’nden başlayan yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı.

Öcalan posterleri ile PKK, KCK, HPG, YPG bayraklarının taşındığı eylemde sık sık, “Şehit namirin”; “Biji Serok Apo”, “Biji berxwedana zinadana”, “Zülküf Gezen ölümsüzdür”, “Ey şehit xwinate erde namine”, “Katil Türkiye” sloganları attı.

Türk büyükelçiliği önünde ise bir miting düzenlendi. Saygı duruşu ile başlayan mitingde NÇM adına Metin Bingöl bir konuşma yaptı. Bingöl, “Bizim yetersizliğimiz yüzünden, bizim yapamadığımızı heval Zülküf Gezen yaptı. Önder Apo için fedaice şahadete ulaştı” dedi.

18 Mar 2019

Önceki İçerikBİR FEDAİ AÇLIK GREVİ DİRENİŞÇİSİ NİMET SEVİM YAZDI…
Sonraki İçerikNEWROZ PÎROZ BE!