Yedi düvelle kavgalı

Fransa ile Türkiye arasında yaşanan kriz, mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Erdoğan’ın karikatürünü paylaşması ardından yeni bir boyut kazandı.

Fransa ile Türkiye arasında önce Libya, sonra Doğu Akdeniz ve Karabağ konusunda yaşanan gerilim, Hz Muhammed’in karikatürlerini derste öğrencilerine gösteren bir öğretmenin başının kesilerek katledilmesi ardından krize dönüştü. Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa ürünlerini boykot çağrısı ve son olarak mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Erdoğan’ın karikatürünü paylaşmasıyla kriz yeni bir boyut kazandı.

Çam’ın hakaretlerine tepki yağdı

Charlie Hebdo’nun Erdoğan karikatürü gündeme otururken, Türk yetkililerinin Fransa’ya hakaret yüklü söylemleri eleştiri konusu oldu. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam’ın küfürlü paylaşımı, Fransa’da tepki uyandırdı. Çam’ın Charlie Hebdo çalışanlarına hakaret ettiği paylaşıma twitter’dan çok sayıda Fransızın yanı sıra milletvekilleri de tepki gösterdi.  Republique En Marche milletvekili Sonia Krimi, “Beyefendi, bu sözler bir bakan yardımcısına yakışmıyor. Türk halkı kendini yönetenlerden daha iyisini hak ediyor” derken, milletvekili Coralie Dubost, “Sanırım başarısız bir espri. Size bir Fransız tavsiyesi: Mizaha günlük hayatta da çalışmalısınız” ifadelerini kullandı.

Türk imamları sınır dışı edilsin

Yine iktidar partisinden François Jolivet, “Bu beyefendi Türkiye’de Kültür Bakanı. Bu ifadeleriyle nefreti ve radikal İslamcılığı daha fazla besliyor. Fransa bu duruma geçit vermemeli” eleştirisini yaptı. Milletvekili Florent Boudie ise, “İslamcılığın bu yüzüyle yılmadan ve tereddüt etmeden mücadele etmeliyiz” diye belirtti. Avrupa Parlamentosu vekillerinden Jerome Riviere de Çam’a tepki gösteren isimlerdendi. Riviere, Çam’ın sözlerini “iğrenç” olarak tanımladı ve “Macron ve Castex, Fransa’da görev yapan 150 Türk imamı sınır dışı etmek için ne bekliyor? Bu kadar zayıflık ve uysallık yeter” diye eleştirdi.

İngiltere’den Fransa’ya destek

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Türkiye ile Fransa arasında yaşanan krize ilişkin yaptığı değerlendirmede Paris’te radikal islamcı bir kişi tarafından başı kesilerek katledilen öğretmenin ölümü ardından İngiltere’nin Fransa ve Fransız halkı ile dayanışma içinde olduğunu söyledi. Her iki ülkenin karşılıklı boykot çağrılarına da değinen Raab, “NATO müttefikleri ve uluslararası toplum hoşgörü ve ifade özgürlüğü gibi temel değerler konusunda omuz omuza durmalıdır” dedi.

Bir başka kriz Hollanda ile

Türkiye’nin kavgalı olduğu ülke sayısı gittikçe artış gösteriyor. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’in “terörist” notlu karikatür paylaşımına Erdoğan’ın suç duyurusunda bulunmasının “kabul edilemez” olduğunu söyledi. Rutte, “Erdoğan’a mesajım çok basit, Hollanda’da biz düşünce özgürlüğünü en önemli değer olarak görüyoruz, buna politikacıların karikatürleri de dahil” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok’un da, Türkiye’nin Lahey Büyükelçisini arayarak ülkesinin tepkisini dile getirdiği öğrenildi. Blok’un, Wilders hakkında soruşturma açılmasına yönelik rahatsızlığını da aktardığı ve Erdoğan’ın, Hollandalı bir milletvekilinin ifade özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmasının “kabul edilemez olduğunu” ilettiği belirtildi.

‘Şahsım’ talimat verdi

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ”Sayın Macron, senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak” tehdidinden sonra kontrolü altındaki cihatçı saldırganlar, Fransa’da yeniden harekete geçti.

Fransa’nın Nice kentinde Notre Dame Kilisesi içinde bıçaklı bir saldırı meydana geldi. Saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı. Bir başka saldırı girişimi ise Avignon kentinde yaşandı. “Allahu Ekber” diye bağıran saldırgan polis tarafından öldürüldü.

Nice’de saldırıyı gerçekleştiren kişinin kilise içindeki bir kadının başını gövdesinden ayırarak katlettiği, bir erkeği ise defalarca bıçaklayarak öldürdüğü belirtildi. Saldırgan kiliseden dışarı kaçan başka bir kadını ise bir kafenin yanında bıçaklayarak katletti. Polisin olaya müdahale etmesiyle saldırgan yaralı yakalandı.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, basına yaptığı açıklamada saldırıyı gerçekleştiren kişinin defalarca üst üste “Allahu Ekber” diye bağırdığını, saldırının “islamcı faşist” bir saldırı olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Estrosi, saldırının öğretmen Samuel Paty’nin öldürülme biçimiyle benzerlikler taşıdığını ve Fransa’nın artık “İslamofaşizm” ile mücadele etmesi gerektiğini kaydetti.

Fransa’dan Türkiye’ye yaptırım çağrısı

Fransa, Türkiye ile yaşadığı gerginlik ardından Avrupa Birliği’ne (AB) yaptırım çağrısında bulundu.

Türkiye ile Doğu Akdeniz’de ve sonrasında Paris’te bir öğretmenin başının kesilerek katledilmesi ardından gerginlik yaşayan Fransa, şimdi ise “karikatür krizi” ile karşı karşıya. Yaşananlar ardından tepkisini dile getiren Fransa AB liderlerine Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda çağrı yaptı.

Fransa Dış Ticaret Bakanı Franck Riester, Meclis’te yaptığı konuşmada, Avrupa’nın Türkiye ile güç dengesinin artırılmasına imkan verecek kararlar almak zorunda olduğunu belirtti.

 30 Ekim 2020

Önceki İçerikDrone, İHA ve SİHA ticareti
Sonraki İçerikKadınlar geri adım atmamakta kararlı