Şengal Katliamını unutmadık, unutturmayacağız

 

Bugün, Ezidilerin “73. Ferman” dediği soykırımın dördüncü yılı. IŞİD’in 3 Ağustos 2014’te Şengal’deki Ezidilere dönük başlattığı soykırımın bugünde fasist işgalci TC tarafında sürdürülüyor. 

IŞİD’in 3 Ağustos 2014’te Şengal’de yaşayan Ezidilere yönelik gerçekleştirdiği soykırımın üzerinden dört yıl geçti.

Soykırımda 5 binden fazla insan hayatını kaybetti, 6 bine yakın Ezidi kadın ve çocuk esir alınarak cinsel saldırıya maruz bırakıldı.

Esir alınan binlerce Ezidi kadın; Musul, Rakka, Deyr ez Zor, Telafer ve Minbiç gibi kentlerde kurulan köle pazarlarında satıldı.

Feysal’ın ve binlerce kadının hikayesi

Zorla kaçırılan kadınlardan biri Bedriye Feysal’dı.

Şengal’in güney yakasında bulunan Domiz Köyü’nden olan 18 yaşındaki Feysal, henüz 15 yaşındayken IŞİD’e esir düşmüş.

Bedriye Feysal; Soykırımın başladığı gün Şengal Dağı’na sığınmaya çalışırken annesi, babası ve altı kardeşiyle birlikte IŞİD’in alıkoyduğu Feysal, önce Şengal’e daha sonra Telafer’e götürülmüş. Ardından da Musul’un kuzeybatısına 15 kilo metre uzaklıkta bulunan ve sadece Ezidi kadınları toplandığı bir yer olarak bilinen Baduş Hapishanesi’ne konulmuş.

Katledilmemek için burada Müslümanlığı kabul eden Feysal, hapishaneden çıkarıldıktan sonra tekrar Telafer’e, ardından kız kardeşiyle birlikte ailesinden koparılarak da Musul’a götürülmüş.

Burada Ebu Tahir adındaki bir IŞİD emiri’ne satılan Feysal, bu şekilde altı IŞİD’liye satılmış ve en son Rakka’ya götürülmüş.

Rakka’ya Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından operasyon başlatılınca onlarca Ezidi ile birlikte Deyr ez Zor’a sürülen Feysal, 1 yıl önce kurtarılan annesi ve dört kardeşinin ardından 10 ay önce DSG’nin Deyr ez Zor’da yürüttüğü bir operasyon sırasında kurtarılmış. Feysal’ın babası ve iki kardeşi ise halen IŞİD’in elinde esir.

Feysal sadece küçük bir örnek, Feysal gibi kaçırılan binlerce Kürt kadınının akıbetinden ise, aradan 6 yıl geçmesine rağmen hala haber yok.

Ezidilerin “73. Ferman” da dediği soykırım bugün sadece Avrupa Parlamentosu ile Ermenistan tarafından tanınıyor.

Dün IŞİD ve onun destekçileri başta faşist TC ve KDP bugünde bu soykırımı devam ettirme çabasında ve Ezidi halkina yönelik katliyam, yok etme, asimilasyon çabasını yoğun olarak sürdürüyor.

Ezidi halkina karşı yürütülen soykırım ve asimilasyonu her alanda kınamak Ezidi halkıyla birlikte olmak insani temel bir görevdir. Ezidi halkina özerkliğin sağlanması, kendisini savunacak, koruyacak öz savunama gücünün geliştirilmesi, soykırımın tüm dünyaca tanınması, uygulayıcılarının, destekçileri yargılanması talebini yükseltmeliyiz.

 

Önceki İçerik“Hataları Savunmak, Onları Büyütmek’’ Kendimizi ise Küçültmektir
Sonraki İçerikKaz Dağları’nda binlerce kişi şantiyeye girdi