ROJAVA İÇİN AYAĞA KALK

 

12 Ekim Rojava ile dayanışma gününde dünyada yüz binlerinin yüreği Rojava için attı

Faşist Türk devletinin Rojava’ya yönelik başlattığı işgal ve soykırım savaşına karşı işgalin başladığı ilk günden itibaren Avrupa’da bulunan başta Kürdistanlılar, devrimci kurum ve örgütler, yerli ilerici, sol sosyalist kurum ve kişiler sokaklardaydı. 12 Ekim Rojava ile dayanışma günü adına yapılan çağrıyla dünyanın birçok yerinde yüz binler sokağa çıkarak işgali protesto etti.

Zürich:

Türk devletinin işgaline karşı Zürih’te on binler yürüdü. İşgale karşı öfkenin sel olduğu yürüyüşte, halkların direnişi selamlandı. Gün boyunca “İşgalciler kaybedecek” diye haykıran on binler, “Rojava kaybederse insanlık kaybeder” mesajı verdi.

Helvetia Platz’da, bir araya gelen her kesimden 10 binlerce insan, kentin en işlek caddelerinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. On binler katıldığı yürüyüşte hep bir ağızdan sık sık “Yaşasın Rojava direnişi”, “Kahrolsun Erdoğan faşizmi”, “Halklar işgale karşı”, “Rojava kaybederse insanlık kaybeder” sloganları yükseldi.

İsviçreli siyasi parti ve örgütlerinde yoğun bir şekilde katıldığı yürüyüşte, Türk devletini işgal saldırılarına tepki gösterilerek, uluslararası güçlere Türk devletine karşı harekete geçme çağrısı yapıldı. Yürüyüş boyunca dünya halklarının Kuzey-Doğu Suriye halklarının yanında yer alması gerektiğine dikkat çeken her kesimden on binler, “Rojava kaybederse insanlık kaybeder” mesajı verdi. QSD’nin DAİŞ’e karşı verdiği mücadeleyi simgeleyen dövizlerle yürüyüşe katılan İsviçreliler ise “Kürtlere ihaneti asla kabul etmeyiz” diyerek, dünya halklarını Rojava için alanlara çağırdı.

 

Köln;

Almanya’nın Köln kenti son yılların en kalabalık protesto eylemine sahne oldu.

Almanya’nın Kuzey Ren Westfalen (NRW) Eyaleti’nde yaşayan Kürdistanlılar ve yerli yabanci devrimci kurum ve kuruluşların katilim sağladığı Türk devletinin Rojava işkâl girişimini protesto etmek için bugün Köln kentin aktı. 100 bini aşkın kişinin katıldığı dev gösteride Türk devletinin işgal saldırısına sert tepki gösterildi.

Berlin;

4 Parça Kürdistan’dan Kürtlerin yanı sıra Türkiyeli devrimci hareketlerin temsilcileri, çeşitli halklardan binlerce kişinin katıldığı eylemde Berlin sokakları, “Rojava ölümüne seninleyiz”, “Çocuk katili Erdoğan” sloganları ile inliyor.

Eylemde Sol Parti Milletvekili Helin Evrim Sommer bir konuşma yaptı. Sommer, her savaşın bir yalanla başladığını söyledi.

“Bütün dünya Erdoğan’ın güvenli bölge söyleminin kocaman bir yalan olduğunu biliyor” diyen Sommer, esas hedefin halkların kazanımı, demokrasi, kadınların özgürlüğü ve Kürt halkını soykırıma uğratmak olduğunu belirtti. Sommer, Federal Parlamento ve Alman hükümetini acilen bu insanlık dışı kırıma dur demeye de çağırdı.

Paris;

Fransa’nın Başkenti Paris’te Türk işgal hareketine karşı on binlerce Kürdistanlı ve Fransız kurumlar, siyasi Partiler, Arap, Ermeni, Tamil, Cezayir, Kabil halkları, feminist örgütlenmeler Republique Meydanı’nda toplandı. Eyleme Paris Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı ve Fransız Komünist Parti temsilcisi Ian Brossat, PCF genel sekreteri, Fabien Roussel, PCF senatörü Pierre Laurent, Boyun Eğmeyenler Hareketi lideri Jean Luc Melenchon delegesyonu ile birlikte, Yeşiller senatörü Estere Benbessa, Eric Chalen, UDİ, Sosyalist Parti Remi Fereau senatör, Jenerasyon Hareketi Pierre Ceure, NPA temsilcisi Olivier Bezoncenot, LREM sözcüsü, Avrupa Parlamentosu eski milletvekili ve Humanite gazetesi editörü Patric Le Hyaric’in de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi, sanatçı ve dernek temsilcisi katıldı.

Fransa Lyon;

Türk devletinin işgal saldırılarına karşı Fransa’nın Lyon kentinde binlerce kişinin katılımıyla Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik devam ettirdiği işgal saldırılarını kınayan bir yürüyüş gerçekleşti. Lyon’un Bellecour meydanında YPG, YPJ bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleriyle bir araya gelen her kesimden binlerce insan, kentin en işlek caddelerinde yürüyüş gerçekleştirdi.

Nürnberg;

Almanya’nın Nürnberg kentinde her kesimden binlerce kişi gerçekleştirdiği yürüyüşle Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik devam eden saldırılarını protesto etti. Nürnberg Pilerrer Meydan’ında bir araya gelen binlerce kişi Ausesplatz meydanına kadar yürüdü. Eylemde konuşan PYD Avrupa Temsilcisi, Türk devletin Rojava’da soykırım gerçekleştirmek istediğini belirterek, tüm Kürtleri ve dostlarını alanlarda olmaya çağırdı. Yapılan konuşmalardan sonra yürüyüş sloganlarla sona erdi.

Stuttgart;

Türk devletinin işgaline karşı KCDK-E’nin 12 Ekim günü tüm dünyada küresel çapta gerçekleşecek enternasyonalist yürüyüşlere kitlesel katılım çağrısı üzerine Almanya’nın Stuttgart kentinde 15 binin üzerinde kişi bir araya geldi. Eylemde, Birleşmiş Milletler ve Avrupa kurumlarının Türk işgaline karşı sessizliği kınandı. Eylemde konuşan Die Linke Alman Milletvekili Heike Hesles, Erdoğan’ın yargılanması ve Türk devletinin NATO’dan çıkarılması gerektiğini belirtti. MLPD adına konuşan Halmut Smitt ise Türk devletinin Rojava’da sağlık birimlerini vurduğuna dikkat çekti. Konmed adına Tahir Koçer, Başûr Kurdistan Goran hareketi adına Enver ve PYD Stuttgart adına Abidin Rojava da birer konuşma yaptı. Yürüyüş esnasında sık sık provokasyon girişimleri yaşanırken yaşanan arbedede Polis kitleye gaz bombaları ile saldırdı. Yürüyüş sonrası da polis bazı eylemcileri gözaltına aldı.

Hannover;

Hannover Tren garı önünde bir araya gelen binlerce Kürdistanlı ve dostları Türk devletinin Rojava’daki katliamlarını protesto etti. Eylemde Sol Parti Federal Milletvekili Ditter Dehm, otonom Grup Temsilcileri, Türkiye Sol derimci Hareket Temsilcileri birer konuşma yaptı. Konuşmalarda, Rojava ile dayanışma mesajları verilirken, Türkiye’ye silah veren devletlere de tepki gösterildi.

Düsseldorf;

Almanya’nın Düsseldorf şehrinde ise Kürt gençleri ABD konsolosluğu önünde sivil itaatsizlik eyleme gerçekleştirdi.

Almanya’nın Düsseldorf şehrinde yaşayan Kürt gençleri ABD konsolosluğu önünde bir sivil itaatsizlik eyleminde bulundu. Yaklaşık 100 genç konsolosluk binasını trafiğe kapattı. Gençler sık sık “Terörist Erdoğan” ve “Ölüme kadar seninleyiz Rojava” sloganlarıyla Türk devletinin işgal saldırılarını protesto etti.

Tüm halkı da eyleme destek vermeye çağıran gençler hava sahasının Türk devletine kapatılmasını talep ediyor. Gençlerin eylemi sürüyor.

Darmstadt;

Almanya’nın Darmstadt kentindeki “Luisenplatz” meydanında toplanan yüzlerce Kürdistanlı ve dostu Rojava’yı işgal saldırısını yürüyüşle kınadı. Alman sol-sosyalist grupların da katıldığı yürüyüşte sık sık “Terörist Erdoğan” sloganları atıldı. Saldırıların bir an önce son bulması talep edilirken tüm barış severlerin ve dünya kamuoyunun duyarlı olması çağrısı yapıldı.

İngiltere;

Britanya’nın birçok merkezinde Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin işgal saldırılarını kınamak için gösteriler düzenlendi. Gösteriler Manchester, Brighton, Liverpool, Sheffield, Leeds, Cardif ve Londra’nın kent merkezlerinde gerçekleşti.

Gösteriler Kürtler, enternasyonalistler, işçiler ve savaş karşıtları gibi her kesimden aktivistler katılırken, birçok kuruluş da destek verdi. YPG ve YPJ bayrakları taşındığı gösterilerde döviz ve pankartlarda Türk devletinin durdurulmaması halinde büyük bir soykırımın gerçekleşeceğine dikkat çekildi.

Helsinki;

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de de Türk devletinin Rojava’ya yönelik soykırım saldırıları protesto ediliyor. 4 parça Kürdistan’ın parti ve kurum temsilcilerinin yanı sıra Finlandiyalı Kürt dostları da eyleme katılarak Türk devletinin barbarlığına tepki gösterdi.

Kopenhag;

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Seve Kadın Meclisi, Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Rojava Allinace, PYD Danimarka ve Kürdistan’la Dayanışma grubu öncülüğünde Türk devletinin Rojava işgalini protesto eden bir eylem düzenlendi. Sosyalist Genclik Kolları’nın (SUF) da destek verdiği eyleme binlerce Kürdistanlı ve Danimarkalı dostları katıldı. Eylemde, Enhedslisten partisi eş başkanı Pernille Skipper, Devrimci Sosyslistler grubundan Rasmus Jeppesen, Sosyalist Halkpartisi başkan yardımcısı Serdal Benli, Kürdistan’la Dayanışma Grubu adına İbrahim Benli, Sêvê kadın meclisi adına Saime Bilen, sistem karşıtı feminist kadın grubu adına Josephine, PYD adına da Saleh birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda Türk devletinin saldırıları kınandı. Danimarka’da yaşayan Başûrlu yazar Sara Omar ise eyleme yazılı bir açıklama ile destek verdi…

Atina;

Yunanistan’ın başkenti Atina’da binlerce kişinin katılımı ile Türk devletinin Rojava’ya dönük işgal saldırıları yürüyüş ile protesto edildi. Academia Meydanı’ndan başlayan yürüyüşe, Kürdistanlıların yanı sıra sol ve sosyalist örgüt üyeleri, anarşist gruplar ve eski bakan ve milletvekilleri de katıldı. YPG, YPJ ve KCK bayraklarının taşındığı yürüyüşte sık sık işgal karşıtı direniş sloganları atıldı. Binler Türk konsolosluğu önüne vardığında sık sık “Terörist Erdoğan” sloganları attı. Konsolosluk binasına girmek isteyen gençler ile polis arasında sık sık gerginlik yaşandı. Burada yapılan açıklamada, Türk devletinin işgal saldırıları kınandı.

Selanik;

Yunanistan’ın Selanik kentinde de Kürdistanlılar kitlesel bir eylem düzenledi. PKK, YPG, Kürdistan bayrakları taşıyan kitle, “Biji berxwedana Rojava”, “Biji YPG”, “Faşist Türkiye” sloganları ile Selanik sokaklarında uzun süre yürüdü. Eylem sloganlarla sona erdi.

Stockholm;

Rojava’yla Dayanışma Platformu, İsveçli ve Kürdistanlı parti ve örgütlerin çağrısı üzerine saat 13.00 sularında Norra Bantorget Meydanı’nda buluşan Kürt, Türk, Asuri-Süryani, Ermeni, İranlı ve İsveçliler, Türk devletinin Rojava, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal girişimini protesto etti.

Meydandaki ilk konuşmayı PYD İsveç Temsilcisi Şiyar Ali yaptı. DAİŞ çetelerini yenilgiye uğratan ve bölgede yaşayan azınlık halklarla demokratik bir sistem kuran Kürt güçlerinin Türk devletinin işgal girişimini de püskürteceğini söyledi.

Strasburg;

Fransa’nın Strasbourg kentinde de Fransızların da katılımının yoğun olduğu bir eylem düzenlendi. KCDK-E ve TJK-E’nin çağrısı ile düzenlenen eylem Kleber Medanı’nda yapıldı.

Kleber Meydanı’ndan kitle, “Katil Erdoğan”, “DAİŞ terörist, Türkiye işbirlikçi”, “Yaşasın Rojava direnişimiz”, “Yaşasın YPJ, yaşasın YPG”, “Bıji Serok Apo”, “Rojava’da katliama ses ver” sloganları atıldı. Yol boyunca okunan metinlerden Erdoğan ve Türk devletinin Kürt halkına karşı topyekün bir soykırım gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Kitle yeniden Kleber Meydanı’na gelince bir miting düzenlendi. Burada yapılan konuşmalarda, işgal ve soykırım girişimini kınayarak Türk yevletinin Kürt halkına karşı geliştirdiği katliam ve işgalin amaçlarından birisinin de DAİŞ yeniden canlandırmak olduğu ifade edildi.

Eyleme EELV Yeşil Parti, Rojava Komitesi, FUAF (Avrupa Aleviler Federasyonu), PCF (Fransa Komünist Partisi), Fİ (France İnsoumise), Sarı Yelekliler, MRAP, Partizan, ATİK, EMEP ve Sosyalist Partisi eski Milletvekili Philipe Bies ve Sosyalist Partisi Strasbourg encümenleri katıldı.

Marsilya;

Fransa’nın Marsilya kentinde de on binlerce kişinin katılımıyla işgal saldırıları protesto edildi. Canebiere Meydanında toplanan on binler, Kürtçe ve Fransızca sloganlar eşliğinde Vieux-Port meydanına yürüdü.

Solidarité et Liberté Provence Collectif Solidarité Kurdistan 13, Coordination Nationale Solidarité Kurdistan, Conseil de Coordinations des Organisations Arméniennes de France-Sud, NPA 13, Union Départemental CGT, Parti de Gauche, PCF 13 ve Ligue des Droits de I’Homme Marseille sendikalarının katıldığı yürüyüşte Colberte’te oturma eylemi yapıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda saldırıların bir an önce sona ermesi için Avrupa devletlerinin bir an önce adım atması gerektiği belirtildi.

Vieux-Port Meydanı’nda düzenlenen miting ise bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Fransız kuruluşların ile DTM konuşmaların ardından eylem sona erdi.

Mannheim;

Almanya’nın Mannheim kentinde ise halk Paradaplatz’da bir araya geldi. Schloss’a kadar yürüyen binlerce kişi, Erdoğan ve rejimine karşı öfkesini sloganlarla dile getirdi. Eylemde sık sık, “Yaşasın Rojava”, “Terörist Erdoğan” sloganları atıldı.

MLPD, Die Linke, Rote hilfe ve sosyalist gençliğin de aralarında olduğu 3 bin kişinin katıldığı eylem sloganlarla sona erdi.

Lefkoşe;

Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da ise Kıbrıslıların organizesiyle kitlesel bir eylem düzenlendi.

Kıbrıs Komünist Partisi (AKEL) öncülüğünde düzenlenen mitingde birçok sivil toplum örgütü ve siyasi partiler de katıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda bunun bir emperyalizm paylaşım savaşı olduğunu ve Türkiye’nin kendi iç krizini aşmak için bölgede kendine yeniden alan açma ezilen halkları ve başta Kürtler olmak üzere sivil katliamlar dahil her şeyi yapabileceğini son dört günlük şiddetli güç kullanarak bölgede bir soykırım gerçekleştireceği görünmektedir.

Bugün Kürtleri en iyi anlayabilecek olan kendileri olduklarına dikkat çekilen konuşmalarda 1974’de “Barış Harekatı” adı altında topraklarını işgal ettiklerini, çok büyük acılar çektiklerini vicdan sahibi herkesin bugün ki Türkiye’nin işgaline sessiz kalmamalarını belirtti.

Başûrê Kurdistan;

Türk devletinin Rojava ve Kuzey Doğu Suriye topraklarını işgal etme saldırılarına Başûrê Kurdistan’dan tepkiler gelmeye devam ediyor. Hewlêr, Süleymaniye’de, Ranya, Qaladize, Şeladize, Sengaser’den sonra bugün de Duhok halkı işgale karşı tepkilerini meydanlara akarak gösterdi. Azadi Parkı’nda toplanan binlerce kişi, “Serkeftin ya e Rojava ye, “Dagşrkeri we tek biçe, İro Rojava sibe Başere” sloganları attı.

Önceki İçerikFaşizme, savaşa, işgale karşı ayağa kalkma zamanı
Sonraki İçerikÖzerk Yönetim: Sınır güvenliği konusunda Suriye ile anlaşıldı