Liberallerin ve Reformistlerin faşizmi seçimle yenmenin hayal kırıklığı

Faşist Türk devleti arasındaki kliklerin çatışması giderek kızışıyor. AKP-MHP faşist blok yerel seçimlerde aldıkları yenilgi ve bu yenilgiden sonra kendi yasa ver kurallarını toptan red ederek diktatörlüğünü görmeyenlerin gözüne sokuyor. Sorun gerçekte faşizm ve diktatörlük tespiti yapanların buna ne kadar uygun dürdükleri, düşündükleridir. Yerel seçimlerin hemen ardından açıklama yapan HDP eş başkanı Sezayi Temelli; “biz bir ilki, yeni bir yol gösterdik, faşizmin seçimle yenilebileceğini” diyordu. Ama bu talihsiz açıklamanın üzerinden yirmi dört saat geçmeden HDP’nin kazandığı belediyelerin bir kısmına YSK tarafında kayyumlar atandı. Ardından İstanbul seçimleri konusunda AKP’nin baştan beri ifade ettiği; “İstanbul’u alan Türkiye’yi alır” söyleminin ardından burada uğradığı hüsran ve İstanbul belediyesindeki büyük rantı kaybetmemek için düğmeye bastı.

Görüldüğü gibi, ne birilerinin dediği gibi faşizm sandıkta yenilir, nede seçimlerle faşist diktatörlük “ben kaybettim” deyip iktidarı bırakır. Eğer bu faşist diktatörlüğü yıkmayı biz devrimci güçler yerle bir etme yeteneği göstermezsek, uluslararası emperyalist güçler ve işbirlikçi yerel klikler bir haliyle iktidarda uzaklaştırmak istemelerde onunla uzlaşmadan, diktatöre “dokunmama” garantisi verecek, ya da bu şeriatçı faşist diktatörlük çatışmadan iktidarı bırakmayacaktır. Yoksa toplumsal mücadelede, hele hele faşizme karşı mücadele de taktikle stratejiyi karıştıran (bilinçli olarak) liberalizmin sınıf uzlaşmacı yaklaşım ve propaganda ile faşizmi yıkacağını sananların bu hayalleri bir kez daha faşizmin duvarlarına çarparak parçalanmıştır.

Sahte umut tüccarlığı değil, faşizm faşist diktatörlük diyorsak kitleleri aldatmadan gerçek anlamda faşizme karşı mücadele etme ve onu tarihin çöplüğüne yollamak dışında hiçbir kurtuluş ve özgürlük gerçekleşemez. Onun içindir ki, faşizme karşı mücadele ve tek yol devrim sloganının daha gür haykırmaktan başka hiçbir seçenek özgürlüğü sağlayamaz.

 

 

Uluslararası basında İstanbul seçimlerinin iptaline yönelik yorumlar…

Der Spiegel: Erdoğan demokrasiyi kaldırıyor

Dünya basını, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçimlerin iptal ve yenilenme kararına geniş yer ayırdı. Alman dergisi Der Spiegel “Türkiye’de iktidar değişimi artık demokratik yollardan mümkün değil. İstanbul seçimlerinin iptalinden çıkan sonuç bu” yorumunu yaptı.

İstanbul’da Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçimlerin iptal ve yenilenme kararı dünya basınında geniş yer buldu. Avrupa ve Amerikan basını, kararı ‘demokrasiye darbe’ olarak yorumladı. Öne çıkan yorumlar şöyle:

BBC: ERDOĞAN İÇİN RİSKLİ BİR STRATEJİ

İngiliz özerk yayın kuruluşu BBC’nin İstanbul muhabiri Mark Lowen, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un kaybını hiçbir zaman karşı gelmeden kabul etmeyecekti” diye başladığı analizinde şu yorumu yaptı:

“Erdoğan ülkenin ekonomik güç merkezini geri almakta kararlı. Fakat bu, risklerle dolu bir strateji. Geçen yıl yüzde 30’dan fazla değer kaybeden Türk Lirası yeniden çöktü. Resesyondaki bir ekonomi belirsizlikle pek mücadele edemez. Nihayetinde, Erdoğan’a İstanbul’u kaybettiren şey zaten ekonomik sorunlardı.

Dahası, geçen ay mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu’nun popülaritesi hızla artıyor. Seçmen tabanının ötesine ulaştı ve bu rolü kolaylıkla benimsedi. Yeniden seçim -destekçilerinin birçoğunun korktuğu usulsüzlerin yaşanmayacağını varsayarsak- İmamoğlu’nun daha farklı bir zafer kazanmasına yol açabilir.

Ve Erdoğan’ın kendi partisi bu konuda derinden bölünmüş durumda. Ona en sadık kişiler, zaferlerinin çalındığını düşünüyor. Fakat partinin diğer kanatları kaybettiklerini kabule diyor ve sonuçları reddetmenin, Türkiye’de demokrasiden geriye kalan şeyin tabutuna bir çakılan bir diğer çivi olacağını söylüyor.”

FT: YATIRIMCILARIN GÜVENİ DAHA DA SARSILACAK

İngiliz gazetesi Financial Times ise kararın ‘siyasi kargaşa olasılığını artırdığını’ yazdı. Haberde, kararın “Türk demokrasisinin durumu konusunda Erdoğan’a yönelik eleştirileri artıracağı” yorumu yapıldı. Haberde, “Türkiye’de seçimler nadiren iptal ediliyor ve geçen yıl yetkileri artırılmış bir Cumhurbaşkanı olarak seçilip, parlamentonun iradesinin zayıflatıldığı bir sisteme geçildikten sonra, Türk demokrasisinin durumu konusunda Erdoğan’a yönelik eleştiriler artacak gibi duruyor.” Haberde, kararın zaten endişeli olan yatırımcıların güvenini daha da sarsacağı belirtiliyor.

NYT: EKONOMİK KRİZ İHTİMALİ ARTTI

New York Times gazetesi ise YSK kararının “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ezici bir mağlubiyeti sildiği ancak sosyal kargaşa ve yeni bir ekonomik kriz ihtimalini artırdığı” yorumunu yaptı. Gazete, kararın YSK üyelerinin baskı altında tutulduğu kanısını pekiştirdiğini yazdı. Ve NYT: İstanbul kararı sosyal kargaşa çıkarabilir

DER SPIEGEL: ERDOĞAN DEMOKRASİYİ KALDIRIYOR

Alman dergisi Der Spiegel’de ‘Erdoğan demokrasiyi kaldırıyor’ başlığıyla yayımlanan makalede şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye’de iktidar değişimi artık demokratik yollardan mümkün değil. İstanbul seçimlerinin iptalinden çıkan sonuç bu. Ülke ciddi bir krizle karşı karşıya.”

Maximillian Popp imzalı makalede, ‘Erdoğan’ın kazandığı sürece Türkiye’nin en iyi, en şeffaf, en güvenilir ve en demokratik seçim sistemine sahip olduğunu söylediği’ belirtildi; “Şimdi her şey bir anda değişti” denildi. İstanbul’daki iptal kararı ‘Türkiye için kara gün’ olarak tanımlanırken, “Türkiye, yakın tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşıyor… Erdoğan, iktidarı teslim etmek yerine ülkesini ateşe vermeye daha istekli” denildi.

TAGESSPIEGEL: SADECE AK PARTİ KAYBETTİ DİYE YENİLENİYOR

Berlin’de yayımlanan Tagesspiegel gazetesi ise ‘Türkiye’de seçimlerin anlamını yitirdiğini’ ve sadece AK Parti’nin kaybetmesi nedeniyle seçimlerin yenileneceğini belirtiyor. Gazete bu kararın ekonomik ve siyasi sonuçları olacağına dikkat çekiyor.

“Seçimlerin yenilenmesiyle Türkiye özgür seçim ve seçmenin tercihini kabul etmek gibi demokrasinin önemli prensiplerine veda ediyor. Bu şimdiye kadar her şeyin yolunda olduğu anlamına da gelmiyor. Erdoğan hükümeti demokrasilerde iktidar sahiplerinden bağımsız olması gereken kurumları geçen yıllarda adım adım kontrolü altına aldı. Yargı ve medya hizaya getirildi, parlamentonun gücü elinden alındı, seçilmiş siyasetçiler hapse atıldı ve son olarak seçilen Kürt belediye başkanlarına mazbata verilmedi.

Bu Türkiye’nin iç politikası açısından bir felaket olmasının yanı sıra ekonomik krizi de kötüleştirecek. Çünkü bu keyfilik yatırımcıları korkutuyor. Dış politikada da bir dönem yıkılıyor. Türkiye artık bir demokrasi olarak kabul edilemez. Batı Ankara ile ilişkilerini gözden geçirmeli.”

FAZ: 7 HAZİRAN’DA DA AYNISI YAPILDI

Frankfurter Allgemine Zeitung AKP’nin seçimleri yineleyerek kazanma yöntemini daha önce de uyguladığını hatırlatıyor ve Erdoğan’ın isteğine karşı gelinmesinin mümkün olmadığına işaret ediyor.

“Bu Türk usulü demokrasi: İstenilen sonuç alınana kadar seçim yapmak. Bu yöntem Erdoğan’ın partisi AKP parlamentoda çoğunluğu kaybettiği ve seçimlerin yenilenmesiyle seçimleri yeniden kazandığı 2015’te de işe yaramıştı… 31 Mart seçimleri öncesinde AKP’ye yakın çevreler AKP’nin kaybedemeyeceğini ve muhalif CHP’nin kazanamayacağını dile getiriyordu. Bu Yüksek Seçim Kurulu üzerinde baskı yapmış olmalı ki bu acı cümle gerçeğe dönüştü… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğini yerine getirmemeye kim cüret edebilir ki? Yandaşları açısından önemli bir rüşvet kaynağı olan İstanbul’un geri alınması, inandırıcılığından daha önemli.”

HOLLANDA MEDYASI: ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ ALDI

İstanbul seçimlerinin iptali, Hollanda medyasında da geniş yer buldu. Hollanda’nın önde gelen gazetelerinden Volkskrant, ‘Erdoğan’ın YSK kararı ile istediğini elde ettiği görüşüne’ yer verdi. Ülkenin en çok satan gazetesi De Telegraaf ile ADgazetesi ise YSK’nin iptal kararını “Erdoğan’ın partisi istediğini aldı” başlığıyla okuyucularına duyurdu.

NRC gazetesi ise “AKP’nin baskısı ile İstanbul yeniden seçime gidecek” başlığıyla verdiği haberde, muhalefetin “boykot ya da umut” ikileminde olduğunu yazdı. NRC’nin haberinde 23 Haziran seçiminin, “AKP için politik açıdan büyük bir kumar olduğu” değerlendirmesi de yer aldı. RTL Televizyonu’nun haberinde de, muhalefetin “diktatörlük” eleştirilerine vurgu yapıldı. (Dış Haberler, BBC Türkçe, Deutsche Welle Türkçe)

Önceki İçerikHer 6 Mayıs’ta yeniden harlanmakta devrim ateşi
Sonraki İçerik18 Mayıs şehitleri ölümsüzdür