Kadın kırımına, erkek egemen zihniyete karşı devrimi örgütlüyoruz

25 Kasım’da faşist düzenin kadın katliamlarına, tacız tecavüze karşı meydanlara isyana…

25 Kasım’da erkek egemen sisteme, kadın cinayetlerine, her türden şiddete, yokluk, yoksulluğa ve kadınların yaşam hakkına dönük saldırılara karşı, daha güçlü mücadeleye ve sınıf bilinciyle dayanışmayı büyütmeye. Her alanda isyanı yükseltmeye…

Emperyalist kapitalist sistem ve onun kuklası faşist iktidarların halklarımıza yönelik yürüttükleri baskı sömür politikası tüm hızıyla sürüyor. Daha çok kar daha çok sömür güdüsünde en çök sömürülen ve   baskı altında olan kadınların toplumsal mücadelenin kaldıracı olduğunu gören hâkim sınıflar kadınları hedef olarak seçmektedirler.

Ülkemizde dinci faşist sistem diyanetle el ele her gün kadınlara yönelik fetvalar yayınlarken devlette kadın cinayetlerini teşvik etmekte, kadın katilerine pirim vermekte. Kadını hiçleştiren bir araç haline dönüştüren bu zihniyet ülkemizi bir kadınlar mezarlığına çevirmiş durumda.

 Dünya 25 Kasım kadına yönelik şiddet gününde asıl olarak görülmesi gereken kadına yönelik şiddetin devlet şiddetiyle nasıl iç içe geçtiğidir. Bugün özelikle ülkemizde kadınlara yönelik devlet şiddetinin tüm toplumu boyunduruk altına almak için nasıl bir araç olarak kullanıldığı ve bunun sınıfsal çatışmadan ayrı olmadığı gerçekliğidir.

25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” “Adalet Kelebekleri” Mirabel Kız kardeşlerin hesabını sormak için başlayan mücadele devam ediyor. Ve bugün dünyanın her yerinde kadınlar, sokaklara çıkarak, sisteme karşı adalet ve özgürlük taleplerini yükseltiyor. O gün Trujillo diktatörlüğü bugün Erdoğanlar aynı zihniyet sürüyor. Dünyanın her tarafında hela kadınlar katlediliyor, tecavüze uğramaya ve gelecekleri çalınmaya devam ediliyor. Mirabel kardeşlerden alınan mirasla kadınlar, kadına yönelik şiddete karşı mücadelesini sürdürüyor.

25 Kasım’da da sistemin teşvik etiği ve beslediği, tacize, tecavüze, baskıya, kadın cinayetlerine, sömürüye, sistemin çürümüşlüğüne karşı örgütlenerek hep birlikte haykıralım.

25 Kasım’da Mireulan kardeşlerin kadınların bal kardeşlerin verdikleri mücadeleyi, dünyanın dört bir yanından sahiplenen kadınlar olarak, bugünü her türden şiddete karşı mücadele ve dayanışma günü olarak karşılıyoruz.

Kadın Yaşamdır, Yaşam Direniştir!

Jin, Jîyane Jiyan berxwedane!

19 Kasım 2021

Mirabel Kardeşler

YAŞASIN KELEBEKLER

25 Kasım 1960; üç kız kar deş Patria, Minerva ve Maria Terasa. Dominik Cumhuriyeti’nde Trujillo diktatörlüğü tarafından tecavüz edilerek katledildiler. Onlar, Trujillo faşist diktatörlüğüne karşı mücadele yürütüyorlardı. Patria, 1960 Haziran ayında diktatörlük karşıtı Clandestina’yı kurmuş, kız kardeşlerinin de katılımıyla büyüttükleri mücadeleleriyle rejim karşıtı hareketin sembolü haline gelmişlerdi.

 Trujillo diktatörlüğü, Mirabel Kardeşlerin kendileri için büyük bir tehlike olduğunu açıkladı ve 25 Kasım’da üç kız kardeş tecavüz edilip öldürüldü. Faşist diktatörlük, Mirabel Kardeşlerin araba kazasında öldükleri yalanını söyledi. Bu katliam, emekçi halkların, özellikle kadınların büyük öfkesine yol açtı. 25 Kasım günü, Avrupa’dan başlayarak dünya demokratik kadın hareketinin kadınlara yönelik devlet şiddetine karşı mücadele günü olarak ilan edildi. Her 25 Kasım, faşist ve gerici devletlere karşı protesto, hesap sorma ve teşhir eylemleriyle yükseldi. Mirabel Kardeşler tecavüzcü katil devletlere ve rejimlere karşı mücadelenin simgesi haline geldiler.

“Belki de bize en yakın şey ölüm; fakat bu beni korkutmuyor, haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz”

(Maria Teresa Mirabel 1936)

“Bunca acıyla dolu ülkemiz için yapılacak her şeyi yapmak bir mutluluk kaynağı; kollarını kavuşturup oturmak ise çok üzücü”

(Minerva Argentina Mirabel 1926)

“Çocuklarımızın, bu yoz ve zalim sistemde yetişmesine izin vermeyeceğiz. Bu sisteme karşı savaşmak zorundayız. Ben kendi adıma her şeyimi vermeye hazırım; gerekirse hayatımı da”

(Patria Mercedes Mirabel 1924)

Önceki İçerikDİSK: Asgari ücret net 5200 TL olsun
Sonraki İçerikKim kimin adına kimle helalleşiyor?