İsyanımızla, örgütlü mücadeleye, özgürlüğe, zafere

Mirabel Kardeşlerin cüretiyle emperyalist savaşlara, işgallere, faşizme, ırkçılığa ve erkek egemen zihniyete ve devlet şiddetine karşı örgütlenmeye, sokaklara, mücadeleye…

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, kadınların yüzyıllara dayanan şiddete ve hak ihlallerine karşı direnişi ve mücadelesi sürüyor. Emperyalist-kapitalist sistemin yaratığı kadına yönelik şiddetin yok edilmesi ancak patriarkal ve kapitalist sistem yerle bir edilmesiyle mümkündür.

Dominik Cumhuriyeti’nde Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele eden Patria, Minerva ve Maria Mirabel kardeşler, 25 Kasım 1960’ta faşist Trujillo diktatörlüğü tarafından işkence edilerek katledildi. 1981 yılında toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı’nda Mirabel kardeşlerin katledildiği 25 Kasım tarihi, “Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası dayanışma günü” olarak kabul edildi.

Bugün 25 Kasım’ı karşıladığımız koşularda dünya ve ülkemizde her gün birçok kadının erkek ve devlet şiddetiyle katledildiği, şiddete uğradığı ve savaşlarda bombalanarak öldürüldüğü, devlet şiddetinin en açık biçimiyle her alanda sürdüğü günlerden geçiyoruz. Kadına yönelik şiddet her geçen gün artarken, şeriatçı faşist iktidar tarafında kadın katillerinin salındığı, istismarcıların korunduğu bir dönemde yaşıyoruz. Okullarda, eğitim sisteminde şeriatçı ayrımcı eğitim dayatılmakta, kadın katileri, tecavüzcüler, tacizciler devlet tarafında adeta ödüllendirilmektedir. Halkın vergileriyle finanse edilen diyanet ve onuna bağlı kurumlar her gün kadın düşmanlığını körüklemekte, bu yönlü vaizler vermekteler. Diğer yanda şeriatçı faşist devlet, kadınların özgürlük mücadelesini engellemek için her türlü baskı ve şiddeti uyguluyor.

Yaşadığımız coğrafyada başta faşist sömürgeci-işgalci Türk devletinin Kürt ulusunu topyekûn imhaya yöneldiği, Kürdistanı ve Kürt halkına karşı işgal ve hava saldırılarının aralıksız devam ediyor. Diğer yanda da Kürt kadınlarına karşı her türlü saldırı ve yok etmeyi bizzat organize etmekte, kolluk küvetleri ve iş birlikçileri aracılığıyla her türlü saldırıyı organize etmektedir. Kürt özgürlük mücadelesinin bedelleriyle yükselen ve dünya kadın mücadelesinde bayraklaşan Jin, Jiyan Azadi sloganı onlara korkulu rüyalar yaşatmaktadır.

İran’da ki şeriatçı rejime karşı süren kadınların özgürlük mücadelesi tüm gücüyle devam ediyor. İran ahlak polisi tarafında şeriat kurallarına uygun örtünmediği gerekçesiyle gözaltında Mahsa Jîna Amini’nin katledilmesiyle yükselen kadın mücadelesi devam ediyor. Mahsa Jîna Amin katledilmesi ve ardında İran ve dünyada başlayan direniş ve dayanışma dünya kadın mücadelesinde bir ivme kazandırdı.

Yıllardır siyonist İsrail tarafından her türlü şiddete ve katliama tabi tutulan ve abluka altında yaşamaya mahkûm edilen, katledilen Filistin halkı, bir kez daha dünyanın gözü önünde katliam ve soykırımda geçiriliyor. Filistin halkının bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi ağır bedellerle işgale, katliam ve soykırıma karşı sürüyor. Bu katliam ve soykırımda her zaman ki gibi Hastanelerin, okulların bombalandığı Gazze’de katledilenlerin büyük çoğunluğu yine kadınlar ve çocuklardır.

25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyeti’nde faşist Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele ve yaktıkları kıvılcımla diktatörlüğü yıkan, bu isyanı ateşleyen üç devrimci kadının, Mirabel Kardeşlerin katledilmesinin öfkesiydi. O günden bugüne değin biz kadınların isyan ve devrimle özgürleşeceğini biliyor, tüm baskı ve şiddet politikalarına karşı devrim için birlikte mücadeleden vazgeçmiyoruz.

Kadın mücadelesinin öncülerinde “Yaşamın olduğu her yerde savaşmak istiyorum” diyen Clara Zetkin’de “Haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz” diyen Maria Mirabel’in sözlerinde olduğu gibi…

Bugün 63 yıl önce faşist Trujillo diktatörlüğüne karşı isyan eden Mirabel kardeşlerin iradesi ve Kürt özgürlükçü kadının, Jinha Mahsa Amini şahsında Jin, Jiyan Azadi sloganlarıyla dünyanın her yerinde bayraklaştığı gibi…

Bu 25 Kasım’da “emperyalist savaşlara, faşizme, kadın kırımına karşı isyanımız Var!” diyerek örgütlenmeye, mücadeleye, isyanımızla tüm kadınları sokaklarda olmaya çağıyoruz…

Jin, Jiyan Azadi!

Kadın, Özgürlük, Mücadele!

Kadın Yaşamdır, Yaşam Direniştir!

Kolektif Kadın Mücadele Platformu

Önceki İçerikFHKC Temsilcisi Maher Al Tahir: Filistin direnişi uzun soluklu mücadeleye hazır
Sonraki İçerikHo Chi Minh’in Son Vasiyeti *