Kadıköy, Maltepe, Kartal, Alaşehir Belediyelerinde grev kararı

Kartal Belediyesinde toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde belediye yönetiminin taleplerini kabul etmemesi üzerine Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube üyesi işçiler grev kararını astı.

Kartal Belediyesinde çalışan işçiler öğle saatlerinde grev kararını asmak için belediye önünde toplandı.

İşçiler “Sözleşme hakkımız söke söke alırız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Sözleşme hakkımız grev silahımız”, “Kahrolsun işçi düşmanları”, “Kartal halkı emekçine sahip çık” sloganlarını attı.

İşçilere Ataşehir, Kadıköy, Maltepe belediyelerinde çalışan işçiler de destek verdi.

Burada işçilere seslenen Şube Başkanı Ahmet Arıkan “Kartal halkına yıllardır hizmet eden işçiler olarak yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalışıyoruz. Emeğimizin karşılığı bu olmamalı. 81 maddenin 70’i idari teknik maddelerdir, 11’i ekonomiktir. Bu da bizim geçmişteki kayıplarımızı ancak karşılayacak noktadadır. Gelin adım atın, son ana bırakmayın, grevi beklemeyin. Verin bu işçinin hakkını, halaylarla bitirelim. Yoksa grevi yapacağız” dedi.

Şube Sekreteri Cem Karasoy da “Bu saatten sonra Kartal’ı Kadıköy’ü, Ataşehir’i, Maltepe’si diye ayrım yapmayacağız. 4 belediye olsa da bunlar bizim için birdir ve biz tek yumruk olacağız” dedi.

İşçiler daha sonra belediye binasına grev kararını astı.

Anlaşma sağlanamadığı takdirde işçiler 4 Mart’ta greve çıkacak.

Kadıköy’den sonra Ataşehir’ de grev kararı

İstanbul’un Kadıköy ilçesinden sonra Ataşehir’de de belediye işçileri grev kararı aldı. İşçiler bugün grev kararını kapıya asarak belediyeye 2 Mart’a kadar süre tanıdı.

Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası’na (Genel-İş) üye Ataşehir Belediyesi işçileri ile belediye arasında yapılan Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) görüşmeleri karara bağlanmadı. İşçiler bunun üzerine grev kararı aldı. Ekonomik maddeler üzerinde anlaşmanın sağlanamadığını belirten işçiler bugün Ataşehir Belediyesi önünde bir araya gelerek grev kararını astı.

Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Biz bugün grev kararımızı asıyoruz. Eğer süreç uzlaşıyla bitmezse ayın 2’sinde Ataşehir Belediyesi’nde greve çıkıyoruz” dedi. Konuşma devam ederken işçiler, “Kadıköy’de sendikanın genel merkezi Ankara’dan gelip bizim adımıza imza attı. Bizim irademiz hiçe sayıldı. Bunun hesabını kim soracak” diye tepki gösterdi.  

‘İZİN VERMEYECEĞİZ’

İşçilerin tepkilerine cevap veren Genel-İş 1 No’lu Şube Temsilcilerinden İnan Kaloğulları ise “Söylediklerinizde haklısınız. Biz burada işçi temsilcilerini beraber seçtik, Kadıköy’deki gibi genel merkezin bizim adımıza pazarlığa oturmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Kadıköy’de yaşananları aktaran 1 No’lu Şube Sekreteri Cem Karasoy, “Şubenin ve temsilcilerin dik duruşlu iradesine rağmen, işçilerin iradesine rağmen genel merkezin imza atmasını kabul etmedik, etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘HAK VERİLMEZ ALINIR’

Açıklamaların ardından işçiler, “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır” sloganlarıyla grev kararını belediyenin kapısına astı. Belediyeye 2 Mart’a kadar zaman veren işçiler, bu süre içerisinde anlaşma sağlanamazsa tüm birimlerle greve çıkacaklarını duyurdu. Kararın asılmasının ardından eylem alkış ve zılgıtlarla son buldu. 

Kadıköy’deki belediye işçileri de greve çıkmış, Genel-İş yönetimi dördüncü günde belediye ile anlaşma imzalamıştı. Bunun üzerine Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Bu işin daha fazla uzamaması, işçinin hakkının biraz daha yükseltilmesi için bu işi barışla uzlaşıyla bitirelim dedik. Aldığımız cevap şu; ‘Bu iş bitti, imzalar atıldı’ Sözleşmeyi kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Kartal işçisi geliyor, Ataşehir işçisi geliyor, buradayız” demişti.

Maltepe Belediyesi’nde 1500 işçi greve çıktı

İstanbul’da CHP’li Kadıköy ve Ataşehir belediyelerinin ardından Maltepe Belediyesi’nde de grev başladı. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerini 1500 işçi adına yürüten Genel İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube yönetimi aylık net 215 lira zam teklif edildiğini ve bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtti.

İstanbul’da Kadıköy ve Ataşehir’in ardından Genel-İş Sendikası ile Maltepe Belediyesi arasında 1500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev başladı.
Gülsuyu semtindeki Maltepe Belediyesi Temizlik İşleri Şantiyesi’nde toplanan Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube üyesi işçiler, 24.00 itibarıyla “Bu iş yerinde grev var” yazılı pankartı bina girişine astı.

İşçilere seslenen Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Yenigün Özen Dolgun “Biz başından beri söylediğimiz gibi bunu masada uzlaşmayla bitirmek istiyoruz. Biz iş barışı bozulmadan, arkadaşlarımızın kaybettiği ücret gelirinin bir an önce giderilmesini istiyoruz. Bugüne kadar sabırlı bir şekilde geldik. Ancak geldiğimiz noktada belediye yönetimi hiçbir şey vermemek üzere kendini konumlandırmış. Geçmişte olduğu gibi bugün de bizi sefalet ücretine razı etmek istiyor. Biz buna razı olmayacağız” dedi.

‘215 LİRA ZAM ÖNERDİLER’

Taban ücretinin günlük brüt 123 lira olduğunu, belediye yönetiminin ise 125 lira teklif ettiğini açıklayan Dolgun şöyle devam etti: “Buna da seyyanen 11 lira zam teklifinde bulunuldu. Toplamda elimize geçecek olan net zam bu şartlar altında 215 liradır. Çocuğa harçlık olarak verseniz cebine koymaz. 5 litrelik bir ayçiçek yağının bile 80 lira olduğu bir zamanda bize teklif edilen bu ücret ‘greve çıkın’ demektir. Biz de greve çıkıyoruz, grevin âlâsını yapacağız.” 

23 Şubat 2021

Önceki İçerikTürkiye devrimci hareketinin önderlerinden Ulaş Bardakçı yolumuzu aydınlatıyor
Sonraki İçerikYJŞ: Bu topraklarda örgütsüz olan yok olur