İŞGAL VE SÖMÜRGECİLİĞE KARŞI TÜM DÜNYA EFRÎN’Lİ OLDU

 

Faşist Türk devletinin Kürt halkına karşı baslattığı soykırım savaşı ve Efrîn’e yönelik işgal saldırısına karşı Efrîn’i sahiplenme temelinde başta Kürt kurumları olmak üzere Türkiyeli devrimci kurumların ve uluslararası devrimci kurumların katılımıyla oluşan Efrîn’le dayanışma Platformunun çağrısı üzerine 27 Ocak’ta tüm dünyada Efrîn’le dayanışma yürüyüş ve mitingleri düzenlendi.

 

Faşist Türk devletinin tüm şeriatçı çeteleri Özgür Suriye adı altında toplayarak Efrîne saldırması üzerine savaşa ve işgalciliğe karşı ilk günden itibaren her tarafta başlayan eylemlikler 27 Ocak 2018 tarihinde doğura ulaştı.

 

Suriyede ki başlayan iç savaş ve bu iç savaşta Kürt Özgürlük Hareketinin süreci doğru değerlendirip Rojava devrimini gündeme sokmasıyla uluslararası emperyalist güçlerin kendi içindeki pazar ve alan hakimiyeti sağlama çatışmasında ezilen, sömürülen halklar nezlinde yeni bir umut kapısınıda aralamış oldu. Kobanê kuşatmasıyla asıl olarak dünya halklarının gündemine giren Rojava devrimi dünyada yeni bir umut ve heyecan yarattı. Kobanê kuşatması başta YPG-YPJ’nin insan üstü destansı direnişi ve Türkiye Devrimci Hareketinin diri kesiminin Kobanê’ye akın etmesi ardindan uluslararası anti-faşist, anti-emperyalistlerin katılımının giderek yoğunlaşmasıyla birlikte Rojava devrimi adeta enternasyonalist bir cepheye dönüştü.

 

O gün, Kobanê kuşatmasında dünya halkı Kobanê’yi sahiplenme konusunda gösterdikleri sahiplenme refleksi yirmili günlerde başlamıştı. Ama bugün Efrîn’i işgal girişimine karşı ilk günden beri alanlar dolup taşmakta. Her gün özellikle Avrupa ağırlıkta olmak üzere neredeyse her şehirde günde iki eylemlik düzenlenmekte.

 

27 Ocak’ta tüm dünyada eş zamanlı olarak yapılan eylem çağrısıyla birlikte Avrupa’dan Asya’ya, Asya’dan Amerika’ya dünyanın tüm sokakları, tüm meydanları ’Her Yer Efrîn, Her Yer Direniş’ sloganlarıyla inledi.

 

Faşist Tük devletinin DAİŞ’in Rojava’da kırılması, alan tutamaz hale gelmesi Kürt halkının devrimi inşa ve statü kazanma adımları karşısında baştan beri desteklediği, finanse ettigi çetelerinin başaramadığını bu sefer direkte kendi devreye girerek çeteleriyle birlikte Kürt halkını ve Rojava devrimini yok etmek için Efrîne sefer başlattı. Kuşkusuz bu faşist sömürgeci adım tek başına faşist Türk devletinin cüret ettiği bir şey değil. Başta Rusya ve ABD ’’Kürtleri terbiye etme’’ kendi aralarındaki çeliski ve çatışmalarda Kürtleri bir yem görme mantığının büyük payı var. Ama çok iyi gördülerki NATO’nun en büyük ikinci ordusu dedikleri faşist Türk ordusu Efrîn’de bugün de direniş karşısında savaşı kaybetti.

 

Faşist Türk devletine yol veren, göz yuman uluslararası güçleri bu tablo karşısında geri adım atmaya başladılar. Kuşkusuz bunda başta Kürt halkı olmak üzere Türkiyeli devrimcilerin ve dünya halklarının ilk günde direnişi sahiplenmesi, alanları doldurması ve yoğun bir komuoyu olusturmaşında büyük payı var. Bir çok Avrupa basini, aydinları, yazarları, hatta sokaktaki insanları; ’’ikiyüzlü yaşıyoruz, Kürtler DAİŞ çetelerine karşı tüm insanlığı savunurken, bugün onları katil Erdoğan karşısında yalnız bıraktık’’ demekteler.

 

İşte bu temelde 27 Ocak’ta yüzbinler alanları doldurdu. Faşist Türk devletinin Efrîn işgal girişimini eleştiren Kırbıs’ta ki Afrika gezetesine yönelik faşist ERdoganin yaptigi linç çağrısı üzerine gazeteyi basan, talan eden faşist güruha karşı bugün Kıbrıs halkı binlerin katılımıyla Efrîn’i sahiplenerek yanıt verdi.

 

Yine Almanya’nın ilk başta Türk devletine destek sunması, tankların modernizasyonu konusunda adım atarken diyer yandan Almanya’da Kürt muhaliflere ve Kürt sembollerine karşı baslattığı yasak ve baskıları artan muhalefet ve Kürdistana destek eylemlikleri karşısında politikalarında ağız değiştirmeye başladı. İlki tank modernizasyonu anlaşmasını askıya aldığını açıkladı, ardından YPG-YPJ yasağının kaldırıldığını duyurdu. Buna rağmen bugün Köln’de biraraya gelen onbinlerce kitle karşısında Öcalan flamalarını bahane ederek yürüyüşe saldırıp provoke etme çabaları kitlenin direnişi karşısında boşa çıktı.

 

İsviçre Zürih’te ilk günden beri yoğun olarak süren ’Her Yer Efrîn Her Yer Direniş’ sloganıyla sokaklara akan kitleö bugün İsviçre çapında merkezi yürüyüş ve miting düzenledi. Uzun yıllardır İsviçre’de böylesi görkemli ve onbinlerin katılımıyla bir etkinlik olmamıştı. Bu da, Rojava ve Efrîn’i sahiplenme ve faşist Türk develtine karşı öfkenin boyutunu ortaya koymaktadır. Brüksel, Paris, Viyana, Stokholm kısacası Avrupa’dan Amerika’ya, Amerika’dan Japonya’ya kadar milyonlar sokaktaydı.

 

Her Yer Efrîn Her Yer Direniş sloganı tüm dünyayı Efrîn direniş cephesine dönüştürdü. Bugün bir kez daha österdi ki, faşist Türk devleti tüm teknik ve askeri gücünün üstünlüğüne rağmen nasıl Efrîn’de daha başta yenildiyse, dünya haklarının gözünde de faşist, sömürgeci katil bir devlet olarak yenildi.

 

İşte bu ruhla, bu sahiplenme coskusuyla sadece 27 Ocakta değil, bundan sonrada her günü 27 Ocak coskusuyla sahiplenmek, alanları zaptetmek, faşist Türk devletini tehşir etmek için daha çok çaba, daha çok emek sarfetmemiz gerekiyor. Bu savaş faşist Türk devleti ve onun basındaki diktatör Erdoğan’nın sonu olacaktır.

 

Efrîn’e sefer olur, zafer olmaz.

Her Yer Efrîn, Her Yer Direniş.

 

Zürih 27 Ocak 2018

 

 

 

Önceki İçerikEFRÎN İÇİN 27 OCAK’TA AVRUPA’DA HAYATI DURDURALIM
Sonraki İçerikYPJ savaşçısı Avesta Xabur işgal güçlerine karşı fedai eylem yaptı