Fransa’da ‘Bizi polisten kim koruyacak’ eylemine polis saldırısı

Fransa’da polisin görüntülerinin yasaklanmasını öngören yasa tasarısına ve siyah bir müzik yapımcısının polis tarafından dövüldüğü görüntülere tepki büyüyor. Birçok kentte dün “Bizi polisten kim koruyacak” ve “Demokrasi coplanıyor” sloganıyla eylemler düzenlendi. Paris’teki gösterinin sonunda bir grup göstericiyle polis arasında çatışma çıktı.

Fransa’da güvenlik görevlilerinin görüntülerinin yayınlanmasına yasaklayan tasarısına ve eş zamanlı olarak sızdırılan görüntülerde siyah bir müzik yapımcısının polis tarafından dövülmesine tepki büyüyor. Başta başkent Paris olmak üzere dün birçok kentte “Bizi polisten kim koruyacak” yazılı pankartlar taşıyan binlerce kişi sokağa döküldü.

Paris, Lille, Rennes, Strasbourg ve diğer kentlerde düzenlenen gösterilerde, polis şiddetine karşı basın özgürlüğünün korunması talep edilerek ‘güvenlik görevlilerinin görüntülerinin yayınlanması’ tasarısına karşı çıkıldı. Eylemciler, “Bizi polisten kim koruyacak”, “Polis şiddetini durdurun” ve “Demokrasi coplanıyor” yazılı pankartlar taşıdı.

Paris’teki eylemin sonunda, Bastille Meydanı’ndaki maskeli göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Eylemcilerin polis barikatını delmeye çalıştığı ve taş attığı, polisin de tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla eylemcilere saldırdığı görüldü. İçişleri Bakanlığı eylemlerde 46 kişinin gözaltına alındığını açıklarken, Bakan Gerald Darmanin “Kolluk kuvvetlerine karşı şiddet kabul edilemez” açıklamasını yaptı.

Fransa’da polisin görüntülerinin yasaklanması yönündeki tasarı ile eş zamanlı olarak, üç polisin siyah müzik yapımcısı Michel Zecler’i 21 Kasım günü Paris’te dövdüğü görüntüler basına sızdırılmıştı. Kamuoyunun tepki gösterdiği yasa tasarısı ise polislerin görev başındayken görüntülerinin çekilmesinin cezalandırılmasını öngörüyor. Sivil toplum kuruluşları, bu yönde bir yasanın polis üzerindeki basın denetimini kısıtlayarak polis şiddetinin önünü açmasından endişe duyuyor; tasarı basın özgürlüğü açısından da eleştiriliyor.

29 Kasım 2020  

 

Önceki İçerik‘Tek kurşun atmadan kaçanlar, Şengal’i koruyamaz’
Sonraki İçerikGOMİDAS’LI HALK MÜZİĞİ(MİZ)[*]