Faşizme inat Newroz on binlerin coşkusuyla başladı

Newroz222.jpg

Faşizme inat Newroz on binlerin coşkusuyla başladı. 2022 yılının Newrozu “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla gerçekleşen kutlamaları 19 merkezde yakılan ateşlerle başladı. Soğuk hava ve kar yağışına rağmen Newroz alanları kitlelerce dolup taştı.

Mardin

Kızıltepe’de Newroz kutlaması sonrası halk sloganlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüşe saldıran polise gençler taşlarla karşılık verdi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sabah saatlerinde başlayan ve yoğun katılımın olduğu Newroz kutlamasının ardından Otogar Meydanı’ndan ayrılan kitle yürüyüş gerçekleştirdi. Polis, Özgürlük Meydanı ve belediye binası önünde zırhlı araçlar ve TOMA’larla kitlenin önünü kesti. Polis tarafından, her iki noktada da ilerlemek isteyen kitleye önce tazyikli suyla saldırırken ardından plastik mermi ve biber gazı kullanıldı. Kitle de taşlarla polise karşılık verdi.

Sona eren olaylarda 18 yaşından küçük olduğu tahmin edilen 5 kişinin gözaltına aldığı belirtiliyor.

Şırnak

Şırnak halkı yediden yetmişe alanaydı. Şırnak merkez Sanayi Sitesi Kavşağı’nda kutlanacak Newroz’da alanda kurulan sahneye “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı), “Newroz Kadınların Özgürlük İsyanıdır”, “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” pankartları asıldı. Alan bayraklarla süslenirken, kutlamaya kadınlar, gençler ve çocuklar yöresel kıyafetlerle katıldı.

Newroz alanına kutlamaya gelenler tek arama noktasından kontrolleri yapılarak, içeri alındı.

Suruç

Urfa’nın Suruç ilçesinde alana giden yollar birçok yerde polis ve jandarma tarafından kapatıldı. Aligör Mahallesi’nde başlayan Genel Bilgi Taraması (GBT), alanın girişinde sürdü. Alana giriş yapan yurttaşlar 3 ayrı arama noktasından geçtikten sonra alana girebildi. Bütün engellemelere rağmen Newroz kutlamasına saatler kala alanda bir araya gelen yurttaşlar seslendirdikleri şarkılar ile halaya durdu. Newroz Tertip Komitesi adına yapılan konuşmasının ardından HDP İl Eşbaşkanları Newroz’un önemine dair konuştu.

Newroz Emine Şenyaşar’a atfedildi

Newroz Tertip Komitesi adına Ahmet Ceylan, tüm halkların Newroz’unu kutladı. Ardından HDP İl Eşbaşkanları Ziya Çalışkan ve Çiğdem Karakeçili, Newroz’un önemine dair konuştu. Karakeçili, Newroz’u Emine Şenyaşar’a atfettiklerini belirterek, “Emine annenin adalet mücadelesi kazanacak, herkes kazanacak. Newroz Emine annenin kesintisiz mücadelesidir” dedi. Çalışkan ise Kobanê’deki çocuklara oyuncak götürmek amacıyla bir araya gelen ve bombalı saldırıda katledilen 33 kişiyi anarak, “Kobanê ve Suruç birdir. 33 kişiyi asla unutmayacağız. Newroz’u bugünlere getirenlere, anlamlandıranlara selam olsun. Demokrasi mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz. Adalet sağlanana kadar Emine annenin (Emine Şenyaşar) yanında yer alacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Newroz ateşini zılgıtlar eşliğinde Barış Anneleri yaktı. Kutlamada söz alan HDP Batman Belediye Eşbaşkanı Songül Korkmaz, “Bedenini ateşe vererek geleceğimizi aydınlatanları saygıyla anıyorum. Cezaevinde tutulan siyasetçi arkadaşlarımızın Newroz’unu kutluyoruz. Cezaevlerinde hak ihlalleri var, hasta tutukluların durumu her geçen gün ağırlaşıyor. Aysel Tuğluk başta olmak üzere hasta tutuklular biran önce serbest bırakılsın” dedi.

Elağzı

Termometrelerin eksi 6 dereceyi gösterdiği Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde 2019 yılından sonra ilk defa Newroz kutlaması yapıldı.

Otogar Meydanı’nda yapılan kutlamaya, yüzlerce kişi katıldı. Çevre kent ve ilçelerden de kutlamalara katılım sağlandı.

Mazlum Doğan’ın ablası Arife Doğan Newroz ateşini tutuşturdu. Kutlamalar, Jan Axin’in şarkılarıyla sona erdi.

Dersim

Dersim’de Newroz kutlaması için sabah saatlerinde Dersim Sanat Sokağı’nda toplanılmaya başlandı. Aralarında Partizan’ının da olduğu devrimci demokrat, yurtsever kurumlar Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş anında sıklıkla “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Newroz piroz be”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Seyit Rıza Meydanı’nda Newroz ateşi yakılmasından sonra kurum temsilcilerinin konuşmaları gerçekleşti. Basın metninde gündeme ilişkin değerlendirme yapılarak, “emperyalist savaşlara, ülkeyi yeni tehditlerle yüz yüze bırakan iktidarın politikalarına karşı, Kürt sorununda eşit haklar temelinde barışçıl çözüm ve iş ekmek ve insanca yaşam için mücadeleyi yükseltelim” çağrısı yapıldı.

Mersin

Mersin’de Tırmıl Alanı’nda Newroz kutlanmaya başlandı. Alan rengarenk flamalarla süslenirken, alana; “Tecrit kıracağız faşizmi yeneceğiz”, “Newroz pîroz be” ve “Kemal Kurt ölümsüzdür” pankartları asıldı. Ellerinde Newroz bayrakları ile sarı, kırmızı ve yeşil flamalar olan kadın ve çocuklar, “Bijî Newroz” sloganı ve zılgıtlarla alana girdi. Rengarenk ulusal kıyafetleri ile alanda yerini alan kadınlar, söyledikleri ezgiler eşliğinde halaya durdu.

Gebze’de binler Newroz ateşiyle buluştu

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde binlerce kişi, soğuk hava ve yoğun kar yağışına rağmen Newroz ateşini coşkuyla yaktı. Alanda sık sık, “Biji Newroz, Newroz piroz be” ve “Biji berxwedana zindana” sloganları atıldı. Saatler öncesinden alana gelişler başlarken, kutlama halaylarla başladı. Ardından Newroz ateşi yakıldı. Yoğun kara rağmen binlerce kişi alana gelmesiyle başlayan kutlamada, demokrasi ve devrim mücadelesinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Aydın

Aydın’da Newroz coşkusu, Tertip Komitesi tarafından organize edilen Newroz kutlamaları kapsamında kentin 3 ilçesinde Newroz ateşleri yakıldı. Germencik, Söke, Nazilli ilçelerinde Newroz coşkuyla kutlandı.

Germencik: Direne direne kazanacağız

Germencik ilçesi Ortaklar Mahallesi Newroz Mahallesi’nde yapılan Newroz kutlamasına HDP Milletvekili Kemal Bülbül katıldı. Coşkunun yüksek olduğu kutlamalarda rengarenk bir görüntü oluştu. Kutlamalara katılımı yoğun olan kadınlar yöresel kıyafetleriyle alandaki yerlerini aldı. Alanda sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Jin jiyan azadi” sloganları atıldı. Söke: Newroz alanı sarı, kırmızı, yeşil oldu

Söke ilçesinde ise Savuca Mahallesi’nde yüzlerin katılımıyla Newroz ateşi yakıldı. Newroz’da kadınlar, ulusal kıyafetleri ve taşıdıkları sarı, kırmızı, yeşil renkli flamalarla alanı doldurdu. Sık sık, “Jîn Jîyan Azadî”, “Kadın yaşam özgürlük”sloganları atıldı. Kutlamadan saatler önce alana gelen yurttaşlar halaylar çekti.

Nazilli: Direniş günü

Nazilli ilçesinde de kadınlar sabahın erken saatlerinde ulusal kıyafetleriyle, kutlamaların yapıldığı alana aktı. Yüzlerce kişi Newroz alanını doldurdu. Saygı duruşuyla başlayan kutlamanın ardından HDP Aydın il ve Nazilli ilçe eşbaşkanları, halkın Newroz’unu kutlayarak, birlik ve dayanışma mesajları verdi. Eşbaşkanlar, Newroz ateşini Kürt ve Türk halklarının özgürlüğü için gürleştireceklerini vurguladı.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Newroz’un kışı uzatmak isteyenlere karşı mücadele etme ve direniş günü olduğunu vurguladı. Kerestecioğlu konuşmasına devamla şunları ekledi; “Sesimiz, Van’da, Amed’te, Ankara, İstanbul ve her yerde yükseliyor. Bizler Newroz alanlarında Kemal Kurkut’ların ve Deniz Poyrazların sesiyiz. Bu ülkede özgürce, mutluluk ve huzurla yaşanması için mücadele ediyoruz.”

19 Mart 2022

Önceki İçerikNewroz Pîroz Be!
Sonraki İçerikYüz binler Newroz alanlarına aktı