Yüz binler Newroz alanlarına aktı

20martnew.jpg

 İkinci günde “Şimdi kazanma zamanı” (Dem dema serkeftinê ye) şairiyle devam eden Newroz kutlamalarına yüz binler meydanlara kati. Faşizme inat “Eşitlik, özgürlük ve adalet için tek yol mücadele, özgürlük ve kardeşlik” sloganlarını haykırdı.

İSTANBUL

İstanbul’da “savaşa karşı barış” sesinin yükseldiği alanda yüz binlerce kişi “AKP-MHP faşizmine karşı özgürlük, yoksullaştırmaya karşı iş ve ekmek için mücadeleye edeceğiz. Şimdi omuz omuza mücadele zamanı, şimdi kazanma zamanı…” dedi. İstanbulluların rengarenk kıyafetleri ve bayram coşkusu, yurda soğuk havayı adeta bahara çevirdi. Newroz kutlamasına gelen yüz binlerce kişi “Şimdi kazanma zamanı” dedi. Gençlerin ağırlık katılımın gözlemlendiği Newroz alanına girişler miting başladıktan sonra da devam etti.

Öte yandan Yenikapı Newroz alanında program bitiminde, kitlenin dağıldığı sırada polisin ablukaya aldığı gruba gözaltı yapıldı. Gözaltına alınan sayısının 70’e yakın olduğu öğrenildi.

VAN

Van Kalesi’nin eteklerinde bir araya gelen kitle kar yağışına rağmen alanı doldurdu. Saygı duruşuyla başlayan Newroz’da Tertip Komitesi Başkanı Ahmet Güven, HDP İl Eş Başkanı Handan Karakoyun, söz aldı. HDP İl Eş Başkanı Fikret Doğan da “Binlerce bedel verilerek bu günlere gelindi. Bu bedele sahip çıktınız. Hepimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, “En önemli sorun yürütülen kirli savaştır. Kürt sorunun dışında her şeyi konuşuyorlar. HDP’ye mesafe koyanlar sizin karşınıza çıkmaya cesaret edemiyor. Sizden utanmazca oy isteyenler bu bayrama katılma ahlakını gösteremiyor. Çünkü dürüst değiller. Kürtler buna kanmayacak. Kürtlerle Kürt sorununun çözümünü tartışmayan, Kürtlere ne vaat ettiğini söylemeyen hiçbir güçle işi yoktur, verecek oyu da yoktur. Kimse Kürtleri ve HDP’nin bitmek bilmez talebini kolaya almamalıdır” dedi.

“Erdoğan Ukrayna savaşına karşı çıkıyor ve müzakere ediyor. Savaşa karşıysan Efrin’de, Rojava’da, Şengal’de işin ne? Halklar kendi kaderini tayin edecekse senin Rojava’de işin ne?” diyen HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Kürt meselesi çözülmeden ne Türkiye’ye ne Ortadoğu’ya barış gelir. Huzur, barış ve demokrasi için bu çözümün peşinden gitmeye devam edeceğiz. Siyasi ve ekonomik özgürlükler için bu çözüme kulak verin” ifadelerini kullandı.

Van Newroz’una mesaj gönderen filozof Noam Chomsky, “Kürtler, korkunç bir baskı ve şiddetle karşı karşıya kaldılar ve üstesinden geldiler. Bu, Kürt direnişinin ve başarısının bilincimize işlediği bir derstir” dedi

BATMAN

Batman merkeze bağlı Pazaryeri mahallesinde bulunan Newroz Alanı’ndaki kutlamalar büyük bir coşku içinde geçti. Yöresel kıyafetleriyle sabahın erken saatlerinde alana akmaya başlayan kitle alkış ve zılgıtlarla halay çekti.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, KDP-Bakur Eş Genel Başkanı Sertaç Bucak ile Barış Anneleri Newroz ateşini yaktı.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, alanı tıklım tıklım dolduran kitlenin “Mecalleri kalmadı” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a büyük bir cevap verdiğini söyledi. Başaran, “Kürt halkı 50 yıllık mücadele tarihinde sürekli katliam, tutuklama ve sürgünler ile karşı karşıya kalmıştır. Ancak bunlara karşın bu halk hiçbir zaman geri adım atmadı. Her katliam, her baskı bu halkı alanlara akmasına gerekçe olmuştur. Kürt halkının kutladığı Newroz’larda böyle. Newroz’un engellenme girişimlerine karşın halk her dönemde alanları tıklım tıklım doldurmuştur. Bu kent failli meçhulleri kentti. Ancak hiçbir dönemde geri adım atmamıştır. Bu kent hiçbir zaman alanları boş bırakmadı. Şu görüntüye bakın alanda yer yok. Gelişler halen devam ediyor. Çok yaşa Batman, başarı bizimdir” diye konuştu.

KDP-Bakur Eş Genel Başkanı Sertaç Bucak, Newroz’un birlik günü olduğunu belirtti. Bucak, “4 parça Kürdistan ve Kürtlerin bulunduğu her alanda Kürt halkı Newrozu büyük bir coşku ile kutluyor. Kürtler Kawaların direnişi ile alanlarda halklarını talep ediyor. Kazanımları için alanda. Bugün burada alanı dolduran Batman halkının bu coşkusunu kutluyorum. Newroz barış, kardeşlik ve birlik günüdür. Hepinizin Newroz’u kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

URFA

Urfa’da sabah saatlerinden itibaren halk Newroz’un kutlanacağı alanın yolunu tuttu. 11 Nisan Stadyum Stadı’nın bulunduğu alana kadınlar renkli kıyafetleriyle aktı. Program başlamadan önce alana gelen yurttaşlar, çalınan parçalar eşliğinde halaylar çekti.

Alana girenler ellerinde HDP flamalarının yanı sıra Urfa Adliyesi önünde 377 gündür Adalet Nöbeti’ni sürdüren Emine Şenyaşar’ın fotoğrafını da taşıdı.

HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin, “Binlerce kişi bu alanda Newroz’u kutlayarak, zulme karşı direniyoruz. Bundan sonra da bu direnişi sürdüreceğiz” dedi. HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan “Hala her şeye rağmen halkımızın iradesini kıramadılar. Bugün Urfa halkı bir kez burada gerekli cevabı verdi.” diye konuştu.

SİLOPİ:

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Newroz kutlaması henüz başlamadan girişlerin yapıldığı alan doldu taştı. Kadınlar Newroz heyacanıyla kutlamaların başlamasını beklemeden, girişlerde halaylar çekerek stranlar söyledi. Halaya duran kadınlara dakikalar içerisinde gençler ve çocuklar da dahil oldu. Giriş kapısında uzun süre bekletilen kitle, tepki göstererek polis noktasına yığıldı. Burada zılgıtlar eşliğinde içeriye girmeye çalışan kitlenin direnişi sonuç verdi. Hızla Newroz alanına girişler yapıldı.

MALATYA   

Malatya’da Newroz, Emeksiz üst geçitinde halaylarla, alkışlarla, zılgıtlarla büyük bir coşkuyla kutlandı.

HDP Malatya İl Başkanı konuşmasında ekonomik krizin derinleştiğini ve iktidarın krizi yönetediğini belirterek “Bugün açıklanan bir veriye göre 3 aydır kur korumalı mevzuat adı altında 13 milyar halkın cebinden çıkmıştır. Günlük rutin zamlar halkların belini bükmüştür. Newroz; dünden bugüne asırlar boyunca baskıcı ve inkarcı yönetimlere karşı mücadelenin sembolü ve direnci olmuştur. Newroz, Ortadoğu halklarının, özelde Kürt halkının zalim Dehaklara karşı özgürlük mücadelesinin adıdır. Yeni bir umudun, yeni bir günün müjdecisi olan Newroz’u bölgede devam eden savaşın gölgesinde kutluyoruz. Ortadoğu’da yıllardır sürdürülen emperyalistlerin çıkar ve paylaşım savaşı, şimdi de yanıbaşımızda Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile devam ediyor. Bu savaş halkların savaşı olmadığı gibi halkların barış ve özgürlük savaşı da değildir ” diye konuştu.

EGE

Saygı duruşunun ardından Newroz ateşi barış anneleri, Deniz Poyraz’ın ailesi, Zekiye Alkan’ın ailesi ve tertip komitesi eşliğinde yakıldı.

İzmir ve Ege Bölge’sindeki kentlerde Newroz coşkusu yaşandı. “8 Mart’tan Newroz’a, Newroz’dan 1 Mayıs’a birlikte mücadele zamanı, şimdi kazanma kamanı” diyen binlerce kişi demokrasi, barış ve adalet talebini yükseltti.

ANKARA

Ankara’da Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla yapılan Newroz mitinginin adresi Anıtpark oldu. Ortadoğu’nun ardından Ukrayna’daki savaş politikalarına da tepki gösterilen mitingde “yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Yapılan ortak açıklamada, Ukrayna’da işgale tepki gösteren devletin Afrika ve Ortadoğu’da süren savaşları bizzat kışkırttığına dikkat çekildi. Türkiye’nin de Ortadoğu’da süren savaşların tarafı olduğu belirtilen açıklamada, “Sınır ötesinde izlediği politikayla halkları yıkıma uğratanlar ülke hapishanelerinde siyasi tutsaklara dönük saldırıları her geçen gün yoğunlaştırmaktadır” denildi.

ADANA

Adana’da Mimar Sinan Açık hava Tiyatrosu’nda kutlandı. Sabah erken saatlerinde evlerinden çıkan halk, yakın mahallelerden yürüyerek, uzak mahallelerden ise araçlarla Newroz’un kutlandığı alana ulaştı. Kadınların kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturdu. 

MUĞLA

Muğla’da Newroz bu sene Bodrum ilçesinde kutlandı. Yalıkavak pazaryerinde kutlanan Newroz’a siyasi parti, sendika ve derneklerin yanı sıra HDP İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz da katıldı.

HDP Parti PM üyesi Aydın Çetinkaya’nın konuşmasıyla başlayan mitingde müzikler eşliğinde halaylar çekildi.

Daha sonra söz alan HDP İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz, zor süreçlerden geçildiğini söyleyerek ortak mücadele vurgusu yaptı. Üçüncü seçeneğe özel önem verdiklerini söyleyen Canbaz, “Bu ülkede ötekiler var, aleviler var, Ermeniler ve LGBTİ bireyleri var. Bizler bir araya gelip bu mücadeleyi yükselteceğiz” dedi.

Miting Newroz ateşinin yakılmasının ardından son buldu.

Eskişehir:

Eskişehir Demokrasi Güçleri, Kütahya Yolu üzerindeki Orman Fidanlığı alanında buluşarak Newroz ateşini yaktı. Saygı duruşuyla başlayan Newroz etkinliği HDP Eskişehir İl Eşbaşkanı Şükriye Ercan’ın konuşmasıyla devam etti. Konuşmaların ardından sahne sanatçılar eşliğinde Newroz ateşinin etrafında halaylar çekildi. Barış Akademisyenlerinin kurduğu Barışa Ezgiler grubu şarkılarıyla Eskişehir Newroz’unu selamladı.

DENİZLİ

Denizli’de, Merkezefendi ilçesi Esentepe pazaryerinde Newroz, ortak etkinlikle halkın yoğun katılımıyla kutlandı.

Siyasi tutsaklar ve aileleri adına Muhlis Kayar konuştu. HDP Siirt Milletvekili Sıddık Taş konuşmasında tekçi, cinsiyetçi AKP hükümetine tepki gösterdi.

Parti ve kurumlar adına ortak açıklamayı Elif Kavili okudu. Kavili, “Savaşa, yoksulluğa ve eşitsizliğe karşı Newroz’da bir aradayız! Newroz ateşi direnişin, mücadelenin ve özgürlüğün ateşidir. Şimdi Newroz’da birleşme ve dayanışma zamanı! Şimdi kazanma zamanı” dedi.

20 Mart 2022

Önceki İçerikFaşizme inat Newroz on binlerin coşkusuyla başladı
Sonraki İçerikYüz binler Newroz coşkusuyla kara kışı bahara çevirdi