Dünya halklarının yüreği Rojava ile attı

1 Kasım dünya Kobanê günü ve 2 Kasım dünya Rojava günü çerçevesinde dünyanın 5 kıtasında onlarca ülke ve şehirde dünya halkları faşist sömürgeci işgalcilerin Rojava’ya saldırılarını protesto etti. DAİŞ çetesiyle birlikte Rojava’ya saldıran, soykırım, katliyam peşinde olan sömürgeci faşist Türk çete devleti lanetlendi. Dünya halkları bir kez daha çeteler ve çete devleti TC karşısında, Rojava halklarıyla birlikte olduklarını, mücadeleyi sahiplendiklerini haykırdılar.

KÖLN

Köln’de 15 bin kişi Dünya Rojava Günü için yürüdü

Almanya’nın Köln kentinde 2 Kasım Dünya Rojava Günü için yapılan yürüyüşe 15 binden fazla kişi katıldı. Kürdistanlılar ve Almanların yanı sıra birçok halktan aktivist yürüyüşe katıldı.

15 binden fazla kişinin katıldığı yürüyüşe Türk devletinin işgal saldırılarına maruz kalan Serêkaniyêliler de yerini aldı. Bunlardan Xalîdê Serêkanî, Serêkaniyê ve köylerinde kimsenin kalmadığını, herkesin göç ettiğini aktardı. Üç çocuk babası kardeşinin şehri savunurken şehit düştüğünü belirten Xalîdê Serêkanî “Evlerimiz yıkıldı. Ama önemli olan toprağın elimizde kalması. İnsan evi yeniden yapar. Ama toprak elden giderse onu yapamazsın” diye konuştu.

Daha sonra Nuemark meydanında ulaşan kitle gösterisini burada gerçekleştirdiği mitingle sürdürdü. Mitingde bir konuşma yapan Med Federasyonu Eşbaşkanı Engin Sever “Birinci Dünya Savaşı’nda Ermenileri, 2. Dünya Savaşı’nda Yahudileri katlettiler. Şimdi 3. Dünya Savaşı yaşanıyor ve biz Kürtleri katletmek istiyorlar. Bu amaçlarını gizlemiyorlar. Bu politikayı ancak ve ancak bizim direnişimiz boşa çıkarabilir” dedi.

BERLİN

Berlin’de on binler Dünya Rojava Günü için buluştu

Berlin’deki 2 Kasım Dünya Rojava Günü yürüyüşüne on binlerce kişi katıldı. Dünyadaki birçok halkı buluşturan yürüyüş korteji hükümet ortağı SPD’nin genel merkezinde yürüyerek Almanya’nın işgal saldırısı karşısında tutumunu kınadı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de 2 Kasım Dünya Rojava Günü için binlerce kişi öğlen saatlerinden itibaren kent merkezindeki Alexdarplatz’da toplanmaya başladı. Onlarca kurum ve kuruluşun destek verdiği gösteriye kalabalık bir Alman kitlesinin katılımı dikkat çekti.

Daha sonra on binlerce kişinin katılımıyla kitlesel bir yürüyüş gerçekleşti. Kent merkezindeki caddelerden yürüyen kitle daha sonra federal hükümeti partilerinden SPD’nin genel merkezi önüne ulaştı. Burada yapılan konuşmalarda SPD ve federal Alman hükümetine Erdoğan rejimiyle yürütülen ekonomik, siyasi ve askeri işbirliğinin son bulması talep etildi.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde de Kürdistanlılar ve dostları Dünya Rojava Günü için bir araya geldi. Defend Rojava çağrısıyla gerçekleşen yürüyüşe on binlerce kişi katıldı.

Akşam saatlerine doğru Frankfurt merkez tren garı önünden başlayan yürüyüşte “Yaşasın Rojava direnişi”, “Erdoğan Kürdistan’da katliam yapıyor” ve “Rojava devrimi ile direnişini selamlıyoruz” pankartı taşındı. Yüzlerce PYD, YPG, YPJ bayraklarını açan, sık sık “Terörist Erdoğan”, “Çocuk Katili Erdoğan”, “Dün Hitler bugün Erdoğan” ve “Avrupa finanse ediyor, Türkiye bombalıyor” sloganları atan kitle Römer meydanına doğru yürüyüşe geçti.

DARMSTADT

Almanya’nın Darmstadt kentinde Kürdistanlılar ve dostları Dünya Rojava Günü dolayısıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Darmstadt merkez tren istasyonu önünde başlayan yürüyüşte polisin provokasyon girişimleri dikkat çekti. Polis Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan flamalarını taşınmasına izin vermeyerek topladı.

“Faşist Erdoğan” ve “Rojava’da defolun” sloganlarının atıldığı yürüyüşte Luisenplatz meydanına kadar yürüdü. Burada yapılan mitinde Serekaniyê Belediye Eşbaşkanı Loqman İsa telefonla bağlanarak kitleye hitap etti. Ayakta olan Kürdistanlıları ve dostları selamlayan İsa “Bulunduğumuz yerden direnişimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde de Kürdistanlılar ve dostları 1 Kasım Dünya Kobanê günü ve 2 Dünya Rojava Günü için bir araya geldi. Baden-Württemberg ve Bayern Eyaleti’nden “Nehêle Stuttgart” Platformu, Riseup4Rojava ve Defend Rojava (Rojava’yı Savunun)’nın çağrısıyla gerçekleşen yürüyüşe 15 bini aşkın kişi katıldı.

Yürüyüş öncesi kitleye hitap eden FCK Temsilcisi Sait Öztürk “Rojava’da gerçekleşen işgal tüm uluslara karşı bir işgaldir. Bu işgale Kürtler ve dostları büyük bir direnişle cevap verdi. Bu işgal bitene kadar direnişimiz büyüyerek devam edecektir” diye konuştu.

Lautenschlager Strasse’de başlayan yürüyüşte “Yaşasın Rojava direnişi”, “Erdoğan Kürdistan’da katliam yapıyor” ve “Rojava devrimi ile direnişini selamlıyoruz” pankartı, onlarca döviz ve dev sarı kırmız yeşil bayrak taşındı. Kitlenin yüzlerce PYD, YPG, YPJ bayraklarını açtığı yürüyüşte sık sık “Terörist Erdoğan”, “Çocuk Katili Erdoğan”, “Dün Hitler bugün Erdoğan” ve “Tüm işgalciler Kürdistandan defol” gibi sloganlar atıldı.

LYON

Fransa’nın Lyon kentinde de Kürt halkı ve dostları bir araya gelerek, 2 Kasım Dünya Rojava Günü dolayısıyla bir gösteri düzenlediler. “Saxe Gambetta” meydanında bir araya gelen kitle “Yaşasın Rojava direnişi ”, “Katil Erdoğan, terörist Erdoğan” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Kalabalık bir Fransız kitlenin de katıldığı yürüyüşte provokasyon girişiminde bulunan AKP-MHP yanlısı birkaç Türk milliyetçisi ile göstericiler arasında kısa bir gerginlik yaşandı. Polis ise biber gazları atarak kitleye saldırdı. Ancak kitlenin sağduyulu yaklaşımı sonucu gösteri kaldığı yerden devam etti. “Saxe Gambetta” caddesini trafiğe kapatan göstericiler daha sonra Mezopotamya Kültür Derneği önüne katar yürüdü. Burada ateş yakıp sloganlar atarak halay çeken kitle daha dağıldı.

HILDESHEIM

Almanya’nın Hildesheim kentinde 1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle bir yürüyüş düzenlendi.

Kürdistanlılar ve Almanların katıldığı eylem HBF önünde bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

“Kim burada kimi koruyor? Feminizm demek öz savunma demektir” ana pankartının taşındığı eylemde e enternasyonalistler adına yapılan konuşmada “Kobanê’de sadece Kürtler değil başka ırktan gelenlerde orada yaşıyor ve savunuyor. DAİŞ’e karşı Kobanê’de yüz günden fazla direnildi” denildi.

NÜRNBERG

Almanya’nın Nürnberg kentinde Interventionistische Linke öncülüğünde 1 Kasım Dünya Kobanê Günü için eylem yapıldı.

İnterventionische Linke (Müdahaleci Sol) öncülüğünde yapılan Kornmarkt’ta düzenlendi. Eyleme sol partiler, Anti-Faşistler, Medya Halk Evi üyelerinde aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. YPG-YPJ bayrakları ile Türk devletinin yaptığı katliamların fotoğrafları taşınırken “Bijî berxwedana Rojava”, “Biji berxwedana QSD” sloganları atıldı. Etkinlikte daha sonra Türk devletinin işgal saldırıları nedeniyle yaşanan katliamların görüntülerinin yer aldığı sinevizyon gösterildi.

BREMEN

Almanya’nın Bremen kentinde de 40 Kürt siyasi partinin ortaklaşmasıyla oluşturulan komite tarafından 1 Kasım Dünya Kobanê Günü etkinliği düzenlendi.

Teater Am Goetherplatz’da başlayan yürüyüşte “Rojava ile dayanışma ve Rojava’yı yeniden inşa edelim” pankartı taşındı.

Kent merkezinden Domshof Marktplatz’a kadar devam eden yürüyüş ardından da bir miting düzenlendi. Eylem yapılan konuşmalar ardından sona erdi.

HEILBRONN

Almanya’nın Heilbronn kentinde Fridays for Future hareketinin iklim yürüyüşünde Rojava ile dayanışmada bulunuldu.

Çevreciler, iklim değişiklikleri karşısında yetkilileri somut tedbirler almaya zorlamak için saat 11.00’de kentte bir yürüyüş düzenledi.

Alman gençlik örgütlerinin düzenlediği eylemde, Türk devletinin işgal saldırıları kınandı ve Rojava ile dayanışma mesajları verildi.

Sessiz yürüyüşte Türk devletinin Rojava’da işlediği vahşetin fotoğraflarının yer aldığı pankartların yanısıra YPG ve YPJ bayrakları taşındı.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de eylem adresi Place Victor Horta idi.

Defend Rojava’nın çağrısı ile bir araya gelen binlerce kişi Rojava için eylem düzenledi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, YPG, YPJ bayrakları ve “Türk devletinin Rojava’ya saldırılarına stop”, “DAİŞ ve ortağı AKP, Kürt halkına yönelik katliamlarını sürdürüyor”, “Türk devletinin işlediği savaş suçlarını ihbar edelim”, “Türk devletinin Suriye halklarına yönelik saldırılarına stop” yazılı pankart taşındı.

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde de Place de Colombier’den Republique Meydanı’na kadar Kürdistanlılar ve dostları yürüdü.

“Yaşasın Rojava Kadın Direnişi” ve “Rojava’da Türk işgaline hayır” yazılı pankartların taşındığı eylemde sık sık, “Katil Erdoğan”, “Rojava’nın direnişi”, “Kadın yaşam özgürlük” sloganları atıldı. Eylem, Republique Meydanı’nda yapılan konuşmalar ardından sona erdi.

İSVİÇRE

İsviçre’de binler yürüdü: Rojava için ayağa kalk!

Dünya Rojava Günü vesilesiyle İsviçre’nin Basel kentinde yürüyen binler, Türk işgaline tepki gösterirken, Rojava ile dayanışmanın büyütülmesi çağrısında bulundu.

2 Kasım Dünya Rojava Günü vesilesiyle, Rojava Komitesi öncülüğünde İsviçre’nin Basel kentinde merkezi bir yürüyüş ve miting gerçekleştirildi. Sabah saatlerinden itibaren İsviçre’nin birçok kentinden Basel’e akan binlerce Kürdistanlı, Türkiyeli ve yerli devrimci kurumlar, Basel Theaterplatz’da bir araya geldi. “Rojava için ayağa kalk”, “Rojava’yı savun”, “Yaşasın Kobanê direnişi” pankartları arkasında bir araya gelen kitle buradan, Horburgstrasse’ye kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Birçok devrimci demokrat kurumların ve YPG, YPJ bayraklarının yanı sıra Rojava şehitlerinin posterlerinin taşındığı yürüyüşte, “Dünya halkları Rojava içi ayakta”, “Terörist Erdoğan”, “Her yer Rojava, her yer direniş” sloganı atıldı.

ROTTERDAM

Dünya Rojava Günü için Hollanda’nın Rotterdam kentinde de kitlesel yürüyüş gerçekleşti. Öğleden sonra Plein 1940 meydanında bir araya kitle ile polis arasında kısa süreli tartışmalar yaşandı. Kitlenin tepkisi üzerine polisin geri çekilmesinin ardından kitle kortejler kurarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye, “NATO finanse ediyor”, “Türkiye bombalıyor” ve “Biji Berxwedana Rojava” sloganları atıldı.

Kitle kent merkezindeki yürüyüşten sonra tekrar Plein 1940 meydanına dönerek burada bir miting düzenledi. Mitinge PYD Eşbaşkanı Şahoz Hesen telefonla bağlanarak bir konuşma yaptı. Rojava’yı sahiplenme eylemlerine katılan ve destek veren herkesi selamladığını söyleyen Hesen “Halkımız ve dostlarımız bizlere ve savaşçılarına güvensin. Halkımıza ve şehitlerimize verdiğimiz sözü yeniliyoruz, işgalcileri her karış toprağımızdan temizleyene kadar direnişimizi en üst düzeyde sürdüreceğiz” diye konuştu.

BORDEAUX

Batı Fransa’nın Bordeaux kentinde de binlerce Kürdistanlı ve Fransız dostu 2 Kasım Dünya Rojava Günü için alanlara çıktı. Ecociyoten meydanında başlayan yürüyüşte Türk devletinin Rojava saldırısını anlatan bildiriler dağıtıldı. Place de Victoire’a kadar yürüyen kitle burada “Rojava onurumuzdur, onurumuza sahip çıkalım” çağrısı yapıldı.

PARİS

Fransa Defend Rojava platformu çağrısı ile yapılan eylem saat 15.00’de Repubique Meydanında başladı.

Alanı dolduran binler, Türk devletinin işgal ve soykırım saldırılarılarını protesto için hep bir ağızdan “Terörist Erdoğan” sloganları attı.

Miting alanında telefon aracılığıyla kitleye seslenen TEV-DEM Dışilişkiler temsilcisi Alder Xelil, Türk devletinin ateşkese uymayarak, saldırılarına devam ettiğini belirtti.

Xelil, “Türk devleti Rojava’ya yönelik işgal ve soykırım saldırılarıları ile burada demografiyi değiştirme amacında. Sizler Avrupa’daki halkımız ve dostlarımız Rojava’yı daha güçlü sahiplenerek işgal saldırılarının önüne geçebiliriz. Yaşasın halkların direnişi, direnişimiz kazanacak” diye konuştu.

STRASBOURG

Fransa’nın Strasbourg kentinde Kürt halkı ve dostları bir araya gelerek, 2 Kasım Dünya Rojava Günü dolayısıyla bir eylem düzenledi.

Strasbourg Garı önünde bir araya gelen kitle eylemini bir dakikalık saygı duruşu ile başlattı.

Yüzlerce Kürdistanlı ve Fransızın katıldığı eylemde “Rojava’ya sessiz kalma”, “Katil Erdoğan, terörist Erdoğan” sloganları atıldı. Yürüyüş ardından da Kleber Meydanı’nda bir miting düzenlendi.

Mitingde yapılan konuşmalarda Türk devletinin saldırıları ile Rojava’da yaşayan tüm halkların gerçekleştirdiği özgürlük ve eşitliğe dayalı bir devrimin hedef alındığı belirtildi.

LYON

Fransa’nın Lyon kentinde de 1 Kasım Dünya Kobanê gününü kutlamak ve Türk devletinin Rojava topraklarının işgal edilmesini protesto etmek amacıyla Mezopotamya Kültür Derneği öncülüğünde bir eylem düzenlendi.

Bellecour Meydanında bir araya gelen yüzlerce kişi “Biji biji berxwedana Rojava “, “Biji berxwedana Kobanê” sloganları ile Lyon’un en işlek caddelerini trafiğe kapatarak meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.

Mezopotamya Kültür Derneği önüne gelen kitle burada ateş yakarak DAİŞ çetelerine karşı Kobanê’de elde edilen zaferi de kutladı.

CHAMBERY

Fransa’nın Chambery kentinde 1 Kasım Dünya Kobanê gününü kutlamak ve Türk devletinin Rojava topraklarının işgal edilmesini protesto etmek için Kürt’ler ve dostları alanlardaydı,

Chambery Valiliği önünde toplanan yüzlerce kişi sloganlar eşliğinde Place Caffe’ye yürüdü. Meydanda yapılan konuşmalarda Rojava’ya yapılan Türk devleti ona bağlı DAİŞ ve El Nusra çetelerinin saldırılarını kınadıklarını Avrupa’nın bir an önce Türkiye üzerinde baskı kurup Türk devletinin işgal ettiği topraklardan çıkarmasını ve Rojava’ya statü verilmesi talebinde bulunuldu.

MONTPELLIER

Fransa’nın Montpellier şehrinde 1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesi ile düzenledikleri meşaleli yürüyüş ile işgalci Türk devleti ve çetelerine karşı yürütülen Onur Direnişini sahiplendi.

‪ ‪Fransızların da katıldığı yürüyüşte sık sık “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye”, “Rojava yalnız değildir”, “Her yer Rojava, her yer direniş”, sloganları atıldı.

‪1 Kasım Dünya Kobanê gününü kutladı. Güneş, “Dün Kobanê’de nasıl DAİŞ çeteleri yendiydiysek bugün de ise DAİŞ çetelerinin destekçisi Erdoğan’ı yeneceğiz. Eylemlerimiz kesintisiz devam edeceğini ifade ederek yapılacak 2 Kasım Dünya Rojava ile dayanışma gününe güçle katılmaya çağrısını yapıyoruz” dedi.

‪Kürtlerle dayanışma kolektif adına da yapılan konuşmada, Kürt halkıyla dayanışma içinde olduklarını ve Türk devletine karşı girişimlerimiz sürdüreceğini ifade edildi.

VILLIER LE BEL

Fransa’nın başkenti Paris’in Villiers-le-Bel banliyösünde de 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla ve Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik düzenlediği saldırı meşaleli bir yürüyüş ile protesto edildi.

Villiers-le-Bel Tren Garı önünde başlayan yürüyüşte “Erdoğan… Rojava sana mezar olacak” pankartı taşındı.

Yürüyüş boyunca sık sık Rojava direnişini sahiplenen sloganlar atıldı. Bildirilerin de dağıtıldığı eylem Villier-le-Bel Meydanı’nda yapılan mitingle sona erdi.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde Dünya Rojava Günü için kalabalık bir kitlenin katılımıyla bir yürüyüş gerçekleşti. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş öğleden sonra Canebière meydanından başladı. Çok sayıda Fransız kurum ve kuruluşun da destek verdiği yürüyüşte herkes kendi pankartı ve rengiyle yürüdü.

Fransız basınının yoğun ilgi gösterdiği yürüyüşe “Kuzey-Doğu Suriye’nin hava sahası kapatılmalı”, “Rojava yalnız değildir” gibi çok sayıda pankart taşındı. Türkiye’nin Rojava işgal girişiminde kimyasal silah kullanımını anlatan döviz ve fotoğrafların da yer aldığı yürüyüşte çok sayıda YPG/YPJ bayrağı ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri açıldı.

Yürüyüşün ardından kitle “Vieux Port” meydanında bir miting düzenledi. Türk devletinin işgal saldırısı ve katliamlarını anlatan bildirilerin okunduğu mitinde DTM adına siyasetçi Azad Şırnex bir konuşma yaptı. Kitle sloganlarla eylemini sonlandırdı.

TOULOUSE

Fransa’nin Toulouse kentinde Dünya Rojava günü vesilesiyle bir eylem düzenlendi. Türk devletinin işgal saldırılarına tepkinin gösterildiği eylemde Rojava ile dayanışmanın büyütülmesi çağrısında da bulunuldu.

BARCELONA

Katalunya’nın başkenti Barcelona’da Dünya Rojava Günü için kitlesel bir gösteri gerçekleşti. Barcelona’daki eyleme başta İspanyol ve Katalonlar olmak üzere değişik halklardan aktivistler Rojava için yürüdü.

MADRİD

İspanya’nın başkenti Madrid’de 200 kişinin katılımı ile Dünya Rojava günü vesilesiyle eylem düzenlendi.

Dışişleri Bakanlığı önünde bir araya gelen kitle eylemini Rojava’da şehit düşen 50 şehidin isimlerini yüksek sesle okuyarak devam ettirdi.

Ardından da isimler bir pankart üzerine yazıldı. Bu pankart önümüzdeki günlerde Madrid’de yapılacak eylemlerde taşınmak üzere hazırlandı

Eylemde ayrıca uluslararası güçlere hitaben yazılan ve 10 talebi içeren bir deklarasyon da okundu. Melbourne’de Dünya Rojava Günü kutlandı.

Melbourne kentinde Dünya Rojava Günü kutlandı. Eylemdeki açıklamalarda, Erdoğan’ın savaş suçlusu olarak yargılanması gerektiği belirtildi.

AVUSTRALYA

Avustralya’nın Melbourne kentinde, 2 Kasım Dünya Rojava Günü kutlandı.

Rojava İçin Ayağa Kalk Komitesi’nin çağrısıyla bir araya gelen Kürtler ve dostları, yoğun yağmura rağmen miting ve yürüyüş düzenledi. Eyleme Yeşiller Partisi’nden Senatör Janet Rice, Kürt dostu Tarih Profesörü John Tülly başta olmak üzere çok sayıda Avustralyalı katıldı. Türkiyeli sosyalist ve Alevi kurum temsilcileri de yürüyüşe katıldı.

Eyalet kütüphanesi önünde buluşan kitle, buradan Federasyon merkezine yürüdü. Yürüyüşte Türk devletinin işgalci saldırıları protesto edildi, direniş selamlandı.

‘ERDOĞAN SAVAŞ SUÇLUSU, YARGILANMALI’

Yürüyüş öncesinde konuşan Senatör Rice, Kürt halkının yanında olduklarını, Türkiye’ye ambargo uygulanması için yeni bir tasarı hazırladıklarını söyledi.

Mitingde konuşan Prof. John Tülly ise ise Avustralya hükümetine seslenerek, “Rojava’daki işgal sadece bazı açıklamalar ve kınamalarla geçiştirilemez; somut adım atılmalı” dedi. Tülly, Erdoğan’ın savaş suçlusu olduğunu, yargılanması gerektiğini belirtti.

ATİNA

Yunanistan’ın başkenti Atina’da da 2 Kasım Dünya Rojava Günü için binlerce kişinin katılımıyla kitlesel yürüyüş düzenlendi. Kürdistan Kültür Merkezi ve Devrimci Gençlik Hareketi’nin çağrısıyla düzenlenen yürüyüşe binlerce Kürdistanlının yanı sıra anarşist ve sol, sosyalist gruplar katıldı. Yunan halkının da yoğun katılımının gözlendiği yürüyüş Polyteknic Üniversite önünden başladı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, YPG/YPJ bayrakları ve Türk devletinin işgal saldırıları ile Onur Direnişi’ni anlatan Yunanca, İngilizce ve Kürtçe pankartların taşındığı yürüyüş kentin ana caddeleri boyunca devam etti. Çevre esnafı ve araç sürücülerinin de alkış ve kornalarla destek verdiği yürüyüşte sık sık “Faşist, katil Erdoğan” ve “Bijî Berxwedana Rojava” sloganları atıldı.

KIBRIS

Limassol’da Dünya Rojava Günü etkinliği

Kıbrıs’ın Limassol kentinde de 2 Kasım Dünya Rojava Günü için kitlesel bir gösteri gerçekleşti.

Theofilos Kürt Kültür Merkezi önünde toplanan Kürdistanlılar ve dostları Anexartisias caddesine kadar yürüdü. Kitlenin sık sık “Türkiye Kürdistan’dan defol”, “Faşist Erdoğan ellerini Rojava’dan çek” ve “Yaşasın Rojava” sloganlarını attığı yürüyüşe AKEL, EDEK, Yeşiller Partisi ve Dünya Sanayi İşçileri, Siklamen gibi kurum ve partiler destek verdi. Yürüyüş sırasında Kıbrıslı kuruluşların temsilcilerinin yaptığı konuşmalarda “Her zaman Kürtlerin yanında olmaya devam edeceğiz” mesajı verildi. Yürüyüşe katılarak bir konuşma yapan HDP eski Milletvekili Kemal Aktaş “Rojava Devrimini arkadaşlarımız canlarını ortaya koyarak elde ettiler. Bugün yok edilen DAİŞ, El-Nusra gibi terör örgütlerinin yerini Erdoğan ve Türk devleti almaktadır” dedi.

ROMA

Roma’da on binler Onur Direnişini sahiplendiİtalya’nın başkenti Roma’da on binler 1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesi ile düzenledikleri yürüyüş ile işgalci Türk devleti ve çetelerine karşı yürütülen Onur Direnişi’ni sahiplendi.

İtalya’nın başkenti Roma’da on binlerin katılımı ile 1 Kasım Dünya Kobanê Günü yürüyüşü düzenlendi.

Piazza della Repubblica’da başlayan yürüyüşe İtalya hükümet ortağı Demokrat Parti ile Yeniden Yapılanma Komünist Partisi ve eski başbakan Massimo Daleman’ın kurduğu İlerici hareketin yanı sıra sendikalar konfederasyonu CGIL’in de aralarında olduğu 103 parti, kurum veya sivil toplum örgütü destek verdi.

25 bin dolayında kişinin katıldığı yürüyüşte siyasi parti ve kurum temsilcileri birer konuşma yaptı.

Başurê Kurdistan Rojava günü için meydanlara aktı

Başurê Kürdistan’ın Süleymaniye, Ranya, Kelar, Kifri, Hewler kentleri başta olmak üzere birçok il, ilçe ve köyde Dünya Rojava günü için meydanlara aktı.

Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik düzenlediği işgal ve soykırım saldırılarını başlattığı 9 Ekim’den bu yana her gün alanlarda olan Başurê Kurdistan halkı bugün de meydanlardaydı.

Dünya Rojava günü dolaysıyla bugün yine birçok şehir, ilçe ve kasabada meydanlara akarak Rojava’ya sahip çıkarken, Rojava ile Başur’un aynı olduğunu dile getirdi.

SÜLEYMANİYE’DE ÜÇ ETKİNLİK

Süleymaniye’de Saholeke sokağında yürüyüş, Cemal İrfan Kitapevinde seminer ve Emne Süreke müzesinde savaşçıların fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi ile Dünya Rojava günü dolaysıyla Süleymaniye’de eylemler yapıldı.

BİNLER İŞGAL SALDIRILARINA ÖFKESİNİ DİLE GETİRDİ

Süleymaniye’nin Sohaleke Sokağı’nda bir araya gelen binlerce kişi, Baxê Gişti’ye doğru yürüyüşe geçti.

“Faşist Erdoğan”, “Yekitiye Kurd avaye Başur Rojava’ye”, “Biji Rojava”, “Biji berxwedana Rojava”, “Biji berxwedana YPG, YPJ, QSD” sloganları eşliğinde halk Baxê Gişti’deki büyük devrimci Şehit Aram’ın heykelinin önüne kadar yürüdü.

Burada ise bir miting gerçekleştirildi. Mitingde Rojava Destek Cephesi ve Rojava Başur Temsilciliği adına birer konuşma yapıldı.

Konuşmalarda, Türk devletinin işgal ettiği yerlerden çıkarılana kadar, saldırılar durdurulana kadar çetişti eylemlerle Rojava destek olmaya devam edileceği belirtildi.

Bölgesel yönetimin, bölgesel parlamentonun, bölgesel başkanının Rojava’ya yönelik saldırılara karşı seşsizliğine de tepki gösterildi.

ROJAVA’YA SALDIRILAR KONULU SEMİNER

Öte yandan aynı saatlerde Cemal İrfan Kitapevi’nde Şalaw Xalid, Hewrê Abdullah, Deşti Mahmud “Erdoğan’ın terörüne karşı halkların özgürlüğünü sağlamak gerekir” konulu bir seminer verildi.

YPG, YPJ VE QSD SAVAŞÇILARI KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ

Aynı saatlerde Süleymaniye’deki üçüncü etkinlik ise Emne Süreke’de gerçekleşti.

YPG, YPJ, QSD savaşçılarının fotoğraflarından oluşan bir fotoğraf sergisi açılarak Dünya Rojava Günün’de Rojava’ya sahip çıkıldı.

“Bijiî berxwedana Rojava” ve “Erdoğan faşizmine geçit yok” gibi sloganlarını atan kitle Barcelona kent merkezinde yürüdü. Kitle F.C. Barcelona takımının resmi mağazası önüne ulaştığında burada kısa bir miting düzenlendi. Türk devletinin saldırı ve katliamlarının anlatıldığı mitingde Rojava ile dayanışmayı yükseltme çağrısı yapıldı.

Türk devletinin çeteleri tarafından katledilen Havrin Xelef ve Rojava şehitlerini anan göstericiler daha sonra üniversite meydanına kadar yürüdü. Kent merkezindeki bu meydan, Türk devletinin Kuzey- Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını başlattığı 9 Ekim’den bu yana birçok protesto gösterilerine ev sahipliği yapıyordu. Aktivistler gösterilerini bu meydanda Dünya Rojava Günü için bildiriler dağıtarak sonlandırdı.

2 Kasım 2019

Önceki İçerikHesekê’de araştırma yapan uzman: Türkiye kimyasal silah kullandı
Sonraki İçerikŞehba, Reqa ve Dêrazor’da Rojava günü için binler yürüdü