Dün, bugün ve yarın… Daima direneceğiz!

#AsagiBakmayacagiz

Boğaziçi eylemine, polis şiddetine her yerde direniş protesto…

Kadıköy

AK Partili Rektör Melih Bulu’yu protesto ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan öğrencilere destek için İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri’nin Kadıköy’de yapmak istedikleri eyleme polis gaz bombası atarak saldırdı, çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. Avukat Tuba Torun protestoda gözaltına alınanlarla ilgili “Arkadaşlarımızı 1,5 saattir ters kelepçeyle bekletiyorlar. Su istiyorlar verilmiyor” açıklamasını yaptı. Emniyet, üç ilçede 104 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışmak için Kadıköy Rıhtım’da bir araya geldi. Polis basın açıklaması yapmak isteyenlerin arasına gaz bombası attı. Çok sayıda kişinin darp edilerek gözaltına alındığı eyleme bağımsız milletvekili Ahmet Şık, TİP Milletvekili Barış Atay ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da destek verdi.

Polis gazetecilere de saldırdı ve görüntü alınmasını engellemeye çalıştı. Disk Basın İş Yönetim Kurulu Üyesi Elif Akgül de polis tarafından darp edildi. Polisin darp ettiği bir göstericinin yüzünün kanlar içinde kaldığı görüldü.

Diyer yanda Boğaziçili öğrencilerin vapurlara alınmadığı. Bir Boğaziçi öğrencisi sosyal medya hesabından Beşiktaş’tan Kadıköy’e geçmek istediğini ancak “Boğaziçililerin Kadıköy’e geçmesi yasak” denilerek vapura alınmadığını açıkladı. Öğrenci, “Meslek soruluyor, öğrenciyim diyenlerden okul kartı göstermeleri isteniyor ve Boğaziçili olanlar ‘yasak’ olduğu için vapura alınmıyor” ifadelerini kullandı.

Ankara

Boğaziçi eylemine polis müdahalesi: 69 gözaltı

Ankara’da, İstanbul’daki Boğaziçi eylemlerinde yaşanan polis müdahalesini protesto eden 69 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan bir gencin dişinin kırıldığı ve yaralandığı görüldü.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan kayyum rektör eylemlerine karşı dün gerçekleşen polis müdahalesini protesto etmek amacıyla Ankara’da toplanan öğrenciler gözaltına alındı. Bazı öğrencilerin polis müdahalesi esnasında yaralandığı görüntülendi

ODTÜ Savunulmalı’dır hesabınan yapılan açıklamada, “Kızılay’da Boğaziçi Direnişi’ne destek için toplanan öğrencilere henüz eylem başlamadan polis saldırdı. Gözaltılar var” denildi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışmak amacıyla düzenlenen eylem, planlandığı gibi Çankaya Belediyesi önünden değil, 500 metre kadar geride olan Kızılay Meydanı’ndan başladı.

Polis göstericilere çok sert müdahale etti. Öğrencilerin bir kısmı yerde sürüklendi.

Atatürk Bulvarı’nda Kızılay Meydanı’nı çevreleyen sokaklarda polis ekipleri konuşlandırıldı.

Kızılay’daki eylem, polis müdahalesiyle yarım saat içerisinde sonlandırıldı. Öğrencilerin bir kısmı gözaltına alındı, bir kısmı dağıtıldı.

Öğrencilere müdahale sırasında Kızılay Meydanı’ndan geçen araçlar uzun süre korna çaldı.

Adana

Adana’da bir araya gelen üniversite öğrencileri Boğaziçi’ne destek eylemi gerçekleştirdi. Burada basın açıklaması yapan öğrenciler, “Üniversitelerde kayyuma, gericiliğe geçit yok” diyerek Boğaziçi’nin haklı mücadelesinin yanında olduklarını belirtti.

Mersin

Mersin’de bir araya gelen üniversite öğrencileri Boğaziçi’ne destek eylemi gerçekleştirdi. Burada basın açıklaması yapan öğrenciler, “Kayyum rektör istemiyoruz” diyerek Boğaziçi’nin haklı mücadelesinin yanında olduklarını belirtti.

Eskişehir

Eskişehir’de bir araya gelen üniversite öğrencileri basın açıklaması yaptı. Öğrenciler, “Boğaziçi Üniversitesi’nde direnenlere selam olsun!” pankartıyla basın açıklaması yapıp polis müdahalesini kınadı. Eylemlere polis henüz müdahale etmedi.

Halktan tepki

Polislerin öğrencileri darp etmesi sonucu haklata tepki geldi. Bir yurttaş, ‘Bırakın çocuklar haklarını savunsun, ne yaptı bu çocuklar?” diyerek polis şiddetine ve gözaltılar tepki gösterdi. Çevredeki birçok yurttaş ise polisi yuhaladı.

Polisten işkence

Polis, eyleme katılan birçok kişiyi darp etti. Polisin darp ettiği öğrencilerden Zeynel Çuhadar’ın polisin şiddeti sonrası elmacık kemiğinde çatlak meydana geldi ve gözlerinde morarma oldu.

Polis öldüresiye dövdü

İçişler Bakanı Süleyman Soylu’nun, ‘Tüm Türkiye ayağa kalksa da müsaade etmem’ açıklamasından sonra polisin öğrencilere müdahalesi daha da sertleşti. Gözaltına alınan bir öğrenci birçok polis tarafından öldüresiye dövüldü.

Ses çıkarma eylemi

Boğaziçi Dayanışması’nın #9dacama çağrısı ile bilrlikte İstanbul’un birçok noktasında eş zamanlı olarak saat 21.00’da yurttaşlar ışık açma-kapama ve tencere-tavalı ses çıkarma eylemi gerçekleştirdi.

Faşistler saldırdı

Kadıköy sokaklarına dağılan eylemcilere faşistler polis desteğiyle saldırdı. Saldırıda iki öğrenci ve bir polis yaralanırken çok sayıda gözaltı bu noktada da gerçekleşti. Saldıranlar ise gözaltına alınmadı.

2 Şubat 2021

Önceki İçerikBoğaziçi Direniyor
Sonraki İçerikFAŞİST İKTİDAR TÜM HALKI DÜŞMAN GÖRÜYOR