Brzezinski: Rusya ABD’nin Ortadoğu’daki otoritesini tehdit ediyor

58127.jpg

Suriye’deki son durumu değerlendiren Brzezinski, Rusya’nın Suriye operasyonlarıyla ABD’nin Ortadoğu’daki otoritesini tehdit ettiğini belirtti.

ABD eski başkanlarından Jimmy Carter döneminde Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevinde bulunan Zbigniew Brzezinski, ABD’nin Ortadoğu’daki çıkarlarını korumak için tek şansı kaldığını söyledi. ABD’li uzmana göre, Washington, Rusya’yı Suriye’deki operasyonları durdurmaya ikna etmeli.

Financial Times gazetesindeki makalesinde Suriye’deki son durumu değerlendiren Brzezinski,Rusya’nın Suriye operasyonlarıyla ABD’nin Ortadoğu’daki otoritesini tehdit ettiğini belirtti.

Bölgenin geleceği kadar ABD’nin Ortadoğu’daki otoritesinin de önemli olduğunu ifade eden ABD’li uzman, bunun için Washington’un Moskova’yı operasyonları durdurmaya ikna etmesi gerektiğini vurguladı.

‘RUSYA’NIN ESAD’I DESTEKLEME HAKKI VAR’

Zbigniew Brzezinski, Rusya’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı hakkına sahip olduğunu kaydetti ve ekledi: “Fakat Suriye’de son günlerde yaşananlar tekrarlanırsa, ABD karşı önlemler almalı. Bu önlemlerden biri, Suriye’deki Rus hava ve Deniz birliklerini ‘silahsızlandırmak’ olabilir.”

Brzezinski, iki ülkenin çıkarlarını da etkileyen sorunu çözmek için en iyi çıkış yolunun ise Rusya’yı ABD ile birlikte hareket etmeye ikna etmek olduğunu vurguladı.

Önceki İçerikRejim ordusu DAİŞ çetesine karşı kara operasyonu başlattı
Sonraki İçerikODTÜ’de Saray’a yürümek isteyen devrimci öğrencilere polis saldırdı