AFRİNİN ADI: AVÊSTA XABUR! UNUTULAN DEĞİL İZ BIRAKAN OL!

 

“Yüzyılın Faşizmi” kanlı kirli gömleğiyle son pozunu veriyor. Karşısında ise yüzyılın direnişi… Burası Afrin. Faşizmin kanlı tarihinde adı geçen katillerden biri şöyle diyor: “Direnişi kırmak istiyorsanız önce kadınları öldürün”.

AKP-MHP faşizmi de bu tarihi tekerrürde kusur etmiyor. Kan maskeli Zeytin Dalı’nı bir kez daha öncelleri gibi uzatıyor halklara. Tarih dedik, tekrar eder fakat bu tarih döneminin izlerini taşır. Bu dönem devrim dönemidir. Devrimin kalbi Ortadoğudur, Rojavadır. Bu kalbe gün be gün taze kan akışını sağlayan,özgürlük tohumları eken mevzilerde kadınlar vardır.Analar, bacılar, gelinler, neneler … Bu her yanı köhnemiş toplumda bu kez sadece varoluşsal kimlikleriyle direnişin adı olmuşlardır. İslam-Türk kılıfıyla bölgede yayılmaya çalışan IŞİDleşmekten geri durmayan “muasır” medeniyetler düzeyinde kadın çoluk çocuk hedef alan işgale gereken cevabı vermiştir, vermektedir.Alman teknolojisi tankları hurda olarak dönmektedir.Başta Kürt halkının yiğit insanları olmak üzere Rojava devrimini Türkiye’ye taşıma umuduyla Türkiyeli devrimcilerde faşizme karşı bu devrim mevziisinde yerini almıştır.

 

MAĞDURİYETİN DEĞİL, AGÎTLEŞMENİN ZAMANIDIR!

Devrimler bir halkın umudu, umutsa geleceğe taşınan bellektir. Tarihi yazan yapana sadıksa orda bu bellek diridir, tazedir. Muhasebedir, inançtır. Dahası fedakar, örgütlü bir halktır. Örgüt iradedir bilinçtir.

 

Örgütlü bir halkın beyni kımıl kımıldır her an yerde özgür topluma doğru giden yolda çekilen setleri aşmak ister. Devrimci eylem bilicin somutluk kazandığı andır. Bu an öyle bir andır ki dünyayı taşır tüm hücrelerinde. Yine aynı dünya için fedakarca savaşır. Adını sanını rengini cinsini unutur toplumun ona biçtiği kastları fersah fersah aşan bir dünyadır bu. Bu an türüma insan olduğunu, insanca yaşamayı anlatır. Öğreticidir, tarihtir, yaşama estetiğidir. İşte bu incelikte yaşamalıdır insan…

 

Komşusu açken tok yatmamayı,bir karanfil parasıyla açları doyurmayı, kendisinin henüz varmadığı cephelere savaşçısını yollamayan oraya ulaştığında ilk kendisi düşen komutandır.

 

KOBANÊ UNUTULMAZ, ARÎNLER BİTMEZ! AFRİNİN ADI:AVÊSTA XABUR

Tüm bu kastların, bir yığın ahlaksızlığın, yalanın, talanın, işgalin, katliamın karşısında kadınlar dimdik ayakta! Devrimin zaferi kadın bilincini kuşanmasındandır. Kadınları özgür bir toplumun önüne hiç bir kuvvet çıkamaz. Rojava Devrimi kadın bilinciyle savunmaktadır kendini. Aynı bilinçle sarsılıyor tüm Ortadoğu ve Uluslararası kamuoyu. İşte bu bilincin durdurulamayacağından o kadar emin ki egemenler onların bile insanlıklarını hatırlattı bir yerde. Sessiz kalamamıştı dünya Arîn’e ve onda cisimleşen insanlık değerlerine. Derin bir yaşama tutkusu örneğidir. Ancak nasıl yaşamalı? İşte dünyayı sarsan da budur. Yaşamalı devrimi hissederek, bir halkın tüm acılarını umutlarını tasalarını tüm benliğini sevdasını taşıyarak… Bir hikayenin sonsuz ufkunda… Afrinden Toroslara taşarak.

 

Bir geleneği fedakarca ilerleterek.

 

Kobanê’de Arînleşen direniş Afrin’de Avêsta’da hayat buldu.Bu hayat bir kavgaysa aynı nehirden 2. kez geçmeye çalışanlar daha kavga başlamadan boğuldılar orada. Özgür yeni insanlar, devrimin öncüsü kürt kadınları yine en önde!

 

YPJ savaşçısı Avêsta Xabur, bölgeye daha önce IŞİD vb cihatçı çetelerle yayılmaya çalışıp bölge devrimini baltalamaya çalışan Başfaşist Erdoğan öncülüğündeki T.C bir kez daha devrim mevzilerinde yılmaz fedakar bir halkın agîtleşen kadınlarının olduğunu görmüştür.

 

Yaratılan değerler AKP-MHP faşizmini kalbinden götürecek niteliktedir. Niteliği bir devrimi zafere ulaştıracak en başta kadın dirayeti kadın iradesindendir.Çağın örnek direnişi sınırlara meydan okur vaziyetiyle Türkiye halklarını, gençliğini ve başta kadınlarını bu değerleri büyütmeye ve faşizme karşı tarihi hep birlikte yazmaya çağırıyor. Çünkü Afrin’de özgür akamayan nehirlerin, Toroslarla, Nurhaklarla buluşamayacağı ortadadır.Tarih sensin.İz bırakacağız ,yaratacağız.Tarihi beraber yazacağız.

 

MİTKA BABAİ

4 Şubat 2018

 

https://komungucu.com/2018/02/04/unutulan-degil-iz-birakan-ol/

 

 

Önceki İçerikAufbau.org; ”Pressemitteilung zur Demo gegen die Diktatur in der Türkei”
Sonraki İçerikTHKP-C/MLSPB: Ramazan Güleken (Ulaş Bardakçı) yoldaşımız Efrîn’de ölümsüzler kervanına katıldı