1 Mayıs Türkiye’nin dört bir yanında yüz binlerce kişi tarafından coşkuyla kutlandı

 

1mayis-maltepe.jpg

 İşçi ve emekçiler Türkiye’nin birçok kentinde 1 Mayıs meydanlarına akın etti. Miting alanlarında haksız savaşlara, sömürü düzenine, rant ve talan politikalarına dikkat çekilirken mücadele çağrısı yapıldı. 2022 yıllının 1 Mayıs’ı son yılların en yaygın 1 Mayıs kutlaması oldu. İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada; “78 ilde 198 etkinlik yapıldı”. Bu açıdan geniş toplumsal kesimlerin 1 Mayıs’a taleplerini, beklentilerini ifade edecekleri bir anlam yüklediği apaçık ortada.

İstanbul

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) tarafından düzenlenen miting için sabahın erken saatlerinde iki ayrı koldan toplanma başladı. Aralarında Devrimci kurumlar ve demokratik kitle örgütlerinde yer aldığı sivil toplum kuruluşları İdealtepe ve Cevahir Otel önünde buluşan kitle iki ayrı koldan slogan, alkış ve zılgıtlarla miting alanına yürüdü.

1 Mayıs’ta katledilenler ve devrim mücadelesinde ölümsüzleşenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Sayı duruşunun ardından hep bir ağızdan 1 Mayıs Marşı okundu.

1 Mayıs Tertip Komitesi’nin selamlamasının ardından miting konuşmalarla devam etti. Ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Fincancı tarafından ve kurumlar adına konuşmalar gerçekleştirildi.

Taksim’e çıkmayan isteyen 192 kişi işkenceyle gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ifadelerinin tamamlanmasına rağmen uzun bir süre Vatan Emniyet’te polis araçlarında keyfi bir şekilde bekletildi. Beklemenin ardından 162 kişi gece geç saatlerde hastaneden serbest bırakıldılar. 24 kişi hakkında ise savcılık kararı ile bugün adliyeye çıkarıldı, 17’si serbest bırakılırken 7 kişi adliyede işlemleri sürüyor.

Ankara

Ankara’da son yılların en kitlesel 1 Mayıs’ı yapıldı. Tandoğan Meydanı’nda yapılacak miting için daha önceki yıllarda Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde buluşulurken Ankara Emniyeti keyfi şekilde yürüyüş yolunu neredeyse yarı yarıya kısaltarak Ulaştırma Kavşağı’nda buluşmaya izin verdi.

Direniş keyfiyeti yendi

Çeşitli demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler, bu keyfiyeti kabul etmeyerek AKM önünde buluşmaya başladı. Polisin burada buluşan kitlenin önüne barikat kurması üzerine kitle geri adım atmadı ve polis bir süre sonra barikatı geri çekmek zorunda kaldı.

Arbede sırasında DİSK/Enerji-Sen üyesi bir işçi polisin kafasına telsizle vurması sonucu başından yaralandı.

Daha sonra kortejler oluşturularak kitle sloganlar ve marşlarla Tandoğan Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Ankara’daki 1 Mayıs, son yılların en kitlesel eylemi oldu. 10 Ekim 2015’te yapılan Ankara Gar Katliamı’ndan itibaren yapılan en kitlesel 1 Mayıs’ta coşku da yüksekti. Polisin alanı belirlemek için koyduğu bariyerler, alana girişler oldukça dışarıya doğru esnetilmek zorunda kalındı.

Polisin saldırgan tavrı miting sonrasında da devam etti. Mitingin bitmesinin ardından Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinden dağılan kitle, trafiğe kapatılmış yolda ilerlerken polis tarafından provoke edildi. Slogan atmamalarını söyleyen polis, boş yolda kaldırımdan yürümeyi dayattı. Polisin bu provokasyonuna karşı alkışlar ve sloganlarla karşılık verilirken polis biber gazıyla saldırdı.

İzmir

İzmir’de 1 Mayıs coşkusu: Zamlar geri alınsın, ücretlere ek zam yapılsın

İzmir’in ilçelerinde işçi ve emekçiler “Savaşa, sömürüye, yoksulluğa karşı” sloganıyla Gündoğdu Meydanı’nda taleplerini dile getirmek üzere bir araya geldi.

İzmir’de yapılan 1 Mayıs mitingine on binlerce işçi ve emekçi katılırken, zamların geri alınması ve ücretlere ek zam yapılması talebi öne çıktı. Özellikle KHK ile belediye şirketlerine geçen işçiler gerçek kadro taleplerini dile getirirken, tüm iş kollarında toplu sözleşme ve sendikal faaliyetlerin önündeki engellerin kalkması öne çıkan talepler arasında yer aldı. Pandemiden dolayı haklarında kayıplar olan sağlık emekçileri ise ekonomik ve özlük haklarının yanı sıra sağlıkta şiddetin son bulmasını istedi.

İki yıl sonra İzmir’de 1 Mayıs coşkusu sabah saatlerinde birçok ilçenin kent meydanında yapılan açıklamalarla başladı.

3 noktada toplanan sendika, oda, siyasi parti ve kitle örgütleri talepleriyle Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. Türk-İş, Kamu-İş ve Liman-İş, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Alsancak Limanı’nda, DİSK’e bağlı sendikalar Basmane Meydanı’nda, KESK, TMMOB, İzmir Tabip Odası, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, İzmir Diş Hekimleri Odası, mülteci dernekleri, Türkiye Yazarlar Sendikası, 10 Ekim Barış Aileleri Derneği, EYT’liler, TİP, SOL Parti, HDP, Halkevlkeri gibi birçok dernek ve siyasi parti Cumhuriyet Meydanı’nda, Emek Partisi Fuar Montrö kapısı önünde, İzmir Barosu Alsancak’ta bulunan baro binası önünde toplanarak alana yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşlerde sık sık “AKP mezara halk iktidara”, “Gün gelecek devran dinecek AKP halka hesap verecek”, “İş ekmek özgürlük”, “Hak hukuk adalet”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Hükümet istifa”, sloganları atılırken Gezi’ye de vurgu yapıldı “Gezi kalıcı AKP gidici”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atıldı.

Basmane Meydanı’nda toplanan DİSK Ege Bölge Temsilciliği, “Bu düzen böyle gitmez birlikte değiştireceğiz”, Genel-İş İzmir 1,2,3 ve 9 No’lu Şubeler, “Hayatın pahalı, emeğin ucuz olduğu bu düzeni biz işçiler değiştireceğiz”, Genel-İş 5 No’lu Şube “Uğramasa da semtimize güneşli günler güneşi yeniden doğuracak direnen emekçiler”, Genel-İş 6 No’lu Şube, “Kahrolsun emperyalizm yaşasın işçilerin birliği”, Genel-İş 7 No’lu şube “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Kadro lütuf değil haktır belediye işçilerine kadro verilsin”, Genel-İş 8 No’lu şube “Eşitsizliğe adaletsizliğe hukuksuzluğa işsizliğe ve sefalet ücretine teslim olmayacağız”, Gıda-İş işten atılan Özgörkey işçileriyle birlikte, “Atılan işçiler geri alınsın ek zam taleplerimiz karşılansın”, Limter-İş, “Güneş belki yarın bizim için doğacak ama sizin için asla İzdeniz işçileri”, Birleşil Metal-İş ise “Metal işçileri isyanda, bıçak kemikte geçinemiyoruz” ve “Atılan işçiler geri alınsın, sendikal hakkımız engellenemez Ergsan Döküm işçileri” yazılı pankart açtı.

DİSK/Güvenlik Sen “Sizin zenginliğiniz bizden çaldıklarınızdır. Gelirde adalet vergide adalet istiyoruz. Geçinemiyoruz” pankartları açarken Vakıfbank güvenlikleri kadro istiyor talebiyle kortejde yer aldı.

Adana

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Şubeler Platformu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Çukurova Bölge Temsilciliği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Adana Tabip Odası ve Adana Barosu’nun çağrısıyla Kasım Gülek Köprüsü’nde bir araya gelen çok sayıda kişi Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü.

Emekçiler, “Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan”, “Biz Gezici onlar gidici”, “İşsizliğe, yoksulluğa karşı mücadeleyi büyüyoruz” ve “1 Mayıs birlikte değiştireceğiz şimdi kazanma zamanı” ve “1 Mayıs haramilerin düzenini değiştireceğiz” pankartlarını taşıyarak, “Yaşasın 1 Mayıs. Biji Yek Gulan”, “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla yürüdü.

Mücadele çağrılarının yapıldığı miting halaylarla son buldu.

Aydın

Aydın’da 1 Mayıs mitingi için Zafer Meydanı’nda buluşan çok sayıda kişi Atatürk Kent Meydanı’na yürüdü. Burada düzenlenen mitingde konuşan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Aydın Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Demir, emekçilere yönelik yaşanan baskı ve sömürüye karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Antalya

Antalya ‘da 1 Mayıs binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Aydın Kanza Parkında toplanan sendikalar ve kurumlardan oluşan kortejler buradan Cumhuriyet Meydanına yürüdü. Kortejlerin tamamının alana girişinin ardından Cumhuriyet Meydanında miting gerçekleşti.

Balıkesir

Balıkesir’de de iki ayrı 1 Mayıs mitingi düzenlendi. Kent merkezinde düzenlenen miting için Çarşamba Pazarı’nda toplanan yüzlerce yurttaş 100. Yıl Caddesi boyunca sloganlar atarak yürüdü. “İş, Ekmek, Özgürlük”, “Yaşasın 1 Mayıs” gibi sloganların atıldığı yürüyüş Balıkesir Atatürk Stadı karşısında bulunan alanda son buldu. Burada miting yapıldı.

Bandırma ilçesinde ise İstanbul Deniz Otobüsü (İDO) iskelesi önünde toplanan yüzlerce kişi, Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş düzenledi.

Edremit’te Vergi Dairesi önünde bir araya gelen çok sayıda kişi; “Krizin yükü sermayeye”, “Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz”, “Yaşasın 1 Mayıs, Alanlardayız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “birleşe birleşe kazanacağız”, “Bu zamlarla yaşanmaz, zamlar geri alınsın” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Binlerce kişinin katıldığı miting son yılların en coşkulu ve kitlesel 1 Mayıs’ı oldu. Düzenleme komitesi ortak metnini okudu. Miting, Suavi konseriyle sona erdi.

Bursa

Bursa’da 1 Mayıs mitingi için Altıparmak Caddesi’nde siyasi partiler, dernek ve sendikalarla çok sayıda kişi toplandı. Halaylar ve sloganlar eşliğinde coşkuyla kutlanan 1 Mayıs’ta, Gezi davasında tutsak edilenler selamlandı, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganı yükseldi.

Denizli

Denizli’de de Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Merkezefendi ilçesi Çınar Meydanı’nda buluşan halk, mitingin yapılacağız Ulus Caddesi ile Tokat Caddesi kavşağına yürüdü.

Etkinlikte, sendika ve işçi temsilcilerinin konuşmalarının ardından konser verildi.  Mitingde taşerona karşı ayrımsız kadro, zorunlu emekliliğin kaldırılması taleplerinin yer aldığı dövizler taşındı.

Düzce

Düzce’de Belediye binası önünde buluşan çok sayıda kişi sloganlar eşliğinde yürüdü. Devrim şehitleri anısına saygı duruşunun ardından Eğitim Sen Düzce Temsilcisi Fevzi İpek ortak basın metnini okudu.

Eskişehir

Eskişehir’de Atatürk Bulvarı’ndaki Atatürk Anıtı’nda buluşan sendikalar, meslek örgütleri ve siyasi partiler buradan Odunpazarı Meydanı’na yürüdüler.

Odunpazarı’ndaki mitingde tertip komitesi adına konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, 1 Mayıs’a işçi ve emekçilerin açlık ve sefaletin pençesinde hazırlandıklarını söyledi. Bu düzenden kurtuluşun mücadeleden geçtiğini vurgulayan Ayaz, “İktidar sürekli olarak içeride ve dışarıda düşmanlar yaratıyor. Yukarıdan aşağıya şovenizmi, ırkçılığı, mezhepçiliği, göçmen düşmanlığını kışkırtıyor. Ülkemizin ve halkımızın geleceğini bu politikalarıyla tehdit ediyor.” dedi.

Giresun

Giresun’da KESK Şubeler Platformu’nun düzenlediği 1 Mayıs kutlamasında konuşan SES Giresun Temsilciliği Eşbaşkanı Gökhan Topal; “Bir taraftan üst üste gelen zamlar, diğer taraftan demokrasinin, adaletin ve barışın ablukaya alındığı koşullarda 1 Mayıs’ı kutluyoruz. Sömürü, yoksulluk ve baskı düzenine karşı el ele verdiğimizde istediğimiz dünya elimizle değecek kadar yakın” dedi.

Kayseri

Kayseri’de 1 Mayıs coşkulu kutlandı. Emek ve Demokrasi Güçleri adına konuşan Kayseri Eğitim-Sen Şube Başkanı Sedat Ünsal, yoksulluk ve zamlara karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Gezi direnişinde hayatını kaybedenlerin de anıldığı meydanda, İstanbul Sözleşmesinin fesih kararı ile birlikte kadınların yaşam güvencesinin kalmadığı belirtildi. Gençlerin, üniversitelilerin ekonomik krizde yaşadığı zorlukların katmerlendiği dile getirildi. 1 Mayıs, şarkılar ve halaylarla sona erdi.

Manisa

Manisa’da 1 Mayıs Emek, Demokrasi ve Barış Platformu’nun çağrısıyla Manolya Meydanı’nda kutlandı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Başkanı Figen Pehlivan, platform adına basın açıklamasını okudu. Pehlivan, “Yurttaşların hakkını, hukukunu çiğneyen; adaletsizliği büyüten bu düzen değişmelidir” vurgusu yaptı. Siyasi partilerin ve sendikaların da katıldığı basın açıklamasından sonra halaylar ve sloganlarla basın açıklaması sona erdi.

Mersin

Mersin Emek Demokrasi Platformu’nun düzenlediği 1 Mayıs mitingi için eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu alanında toplanan sendika ve kurumlar Cumhuriyet alanına yürüdü. 10 binin üzerinde kişinin katıldığı mitingde Türk-İş’e bağlı sendikalardan TÜMTİS, Yol-İş, Kristal-İş, Belediye İş, Petrol İş’in katıldığı mitinge DİSK’ten Genel-İş ve Birleşik Metal İş sendikaları katıldılar.

Muğla

Muğla’da DİSK’e bağlı Genel-İş 1 ve 2 No’lu şubeleri, Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Muğla Şubesi, Tes-İş Yatağan Şubesi, KESK’e bağlı sendikalar, Eğitim-İş Çevre örgüleri, Emek Partisi, SOL Parti, TİP, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve 78’liler Derneği, Mehmet Ali Eren Parkında toplanarak sloganlar eşliğinde Açık Otopark alınana yürüyüş gerçekleştirdi.

Güvencesizliğe, sömürüye ve işsizliğe karşı taleplerini haykıran kitle, doğa talanına da tepki gösterdi. Gezi davasında ceza alanların dayanışma mesajının okunduğu miting konuşmalar ve halaylardan sonra sona erdi.

Sakarya

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde uzun yıllar sonra ilk kez kitlesel bir 1 Mayıs kutlandı. Kuvayı Milliye Parkı’nda düzenlenen mitingde, Emek Partisi İlçe Başkanı Hayrettin Ceyhan da hayatın her alanında, başta işçi sınıfı ve emekçilerin talepleri etrafında mücadelenin örülmesi, ortaklaştırılması için uzun yıllar sonra Sapanca’ da 1 Mayıs tohumunun yeşertilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Yalova

Yalova Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Deprem Anıtı’nda toplanan işçi ve emekçiler Cumhuriyer Meydanı’na yürüdü. Sağlık ve eğitim emekçilerinin taleplerinin öne çıktığı mitingde, zamların geri çekilmesi istenirken insanca yaşam talebi dile getirildi. Parasız eğitim, parasız sağlık, 3600 ek göstergenin hemen yürürlüğe girmesi ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulması talep edildi.

Çanakkale

Cumhuriyet Meydanı’na gelen kitle burada halaylar çekerek coşkuyla 1 Mayıs’ı kutladı. 7’den 70’e yüzlerce kişinin katıldığı kutlama, sloganlar ve çekilen halaylar eşliğinde son buldu.

Kırklareli

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde Emek Platformu’nun çağrısıyla 1 Mayıs mitingi düzenlendi. Sendikaların ve kurumların katılımıyla Hükümet Konağı önünden Kongre Meydanına yüründü.

Mitingde atılan sloganlar ve yapılan konuşmalarla hükümetin ekonomik politikalarına ve sosyal saldırılara karşı tepkilerini yüksek sesle haykırdılar. Mücadelenin dahada büyüyerek devam edeceğinin sözlerini verdiler.

Diyarbakır

Diyarbakır’da binlerce işçi ve emekçi, kortejler halinde 1 Mayıs’ın kutlanacağı İstasyon Meydanı’na akmaya başladı. 1 Mayıs kutlamasında konuşan HDP Milletvekili Dersim Dağ, ihanet eden ve savaş politikaları yürütenlerin kaybedeceğini söyledi.

1 Mayıs, Kamu Emekçiler Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu, Tabip Odası, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Bölge Temsilciliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu öncülüğünde “Birlikte Değiştireceğiz” şiarıyla kutlanıdı. Sabah saatlerinden itibaren binlerce kişi, kortejler halinde kutlamanın yapılacağı İstasyon Meydanı’na akmaya başladı. Alana “Onurlu ve insanca bir yaşam için alanlardayız”, “Emek bizim söz bizim”, “Bu iktidarla geçinemiyoruz, asgari değil insanca yaşam”, “Savaşlara ve antidemokratik uygulamalara karşı alanlardayız”, “Ülke zengin, halk fakir, yandaş mutlu” ve Keda me rumeta me ye” pankartları asıldı. Kortejlerde sık sık “Bijî yek gulan”, “Bijî berxwedana karkeran”, “Katil, hırsız AKP”, “jin jiyan azadî” sloganları atıldı.

Van

Van’da Musa Anter Parkı’nda düzenlenen 1 Mayıs mitingi için kitle sabah saatlerinde Hayat Hastanesi civarında toplanarak kortejler oluşturdu. Sendikalar, siyasi partiler ve kitle örgütleri sloganlarla mitingin yapılacağı Musa Anter Parkı’na yürüdü. Savaş karşıtı sloganların yanı sıra sermayenin emek sömürüsüne karşı sloganların atıldığı mitinge gazeteciler Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) pankartlarıyla katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan mitingde, binlerce kişi Çerxa Şoreşê marşını okurken, “Şehid namirin”, “Bijî berxwedana gerilla”, “Bi can bi xwin em bitere ne ey Serok”, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları attı. Ardından Tertip Komitesi Başkanı Ömer Tekin emekçileri selamladı.

Sanatçı Pınar Aydınlar’ın sahne aldığı miting halaylarla sona erdi.

Urfa

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamaları Ali Şelli Parkı’nda yapıldı. HDP Urfa Milletvekilleri Ömer Öcalan, Ayşe Sürücü ve Nurettin Maçin’in ve partililerin katıldığı eylemde sık sık “Bijî yek gûlan” sloganı atıldı.

Platform adına ÖHD yöneticisi Ahmet Ateş, açıklama metnini okudu.

Mardin

Mardin’de Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) ve Mardin Tabip Odası öncülüğünde yapılan 1 Mayıs kutlaması için emekçiler, Artuklu ilçesi ve Yenişehir PTT binasının önünde toplandı. HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, milletvekili Pero Dündar ve siyasetçi Ahmet Türk’ün katıldığı mitingde Şahmaran Kadın Platformu da yer aldı.

Kortejler, 1 Mayıs kutlamasında Yenişehir PTT önünden, “Bijî 1’e gûlan”, “Bijî berxwedana karkeran”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları eşliğinde Karayolları Parkı’na ulaştı.

Siirt

Siirt Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde kent merkezindeki Demokrasi Meydanı’nda yapılacak 1 Mayıs kutlaması Valilik tarafından yasaklanarak engellenmek istendi. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Milletvekilli Sıdık Taş, Barış Anneleri Meclisi, TJA, HDP ve platform üyeleri, yasağı tanımayarak Demokrasi Meydanı’na aktı. “Ekmek, özgürlük ve adalet için yoksulluk düzenini değiştireceğiz”, “Sömürüye, yoksulluğa, güvencesizliğe ve savaşa karşı mücadeleyi büyütüyoruz” ve Kürtçe, Arapça, Türkçe “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartlar açan kitle Demokrasi Meydanı’nda toplandı.

Burada emekçilere seslenen Eğitim-Sen Siirt Şube Başkanı Selahattin Talu, valiliğin yasak kararına tepki gösterdi. Ardından kitlenin müzik eşliğinde halaya durması üzerine polis hoparlöre el koydu. Sendika temsilcileri ve polis arasında kısa süreli arbede yaşanırken, HDP Grup Başkanvekili Beştaş, yaşananlara tepki gösterdi, “Her yer bizim alanımız, bu il bizim ilimiz, oraya buraya gidin diyemezsin. Nerede nasıl halay çekeceğimizi size mi soracağız” dedi.

Yaşanan tartışmanın ardından kitle “Direne direne kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla eylemi sona erdirdi.

Hakkâri

Hakkari Emek ve Demokrasi Platformu, KESK binası önünde açıklama yaptı. HDP, KESK, DİSK, TMMOB, ÖHD, İHD, Hakkari Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Birliği’nin (HESOB) katıldığı eylemde, Genel-İş Hakkari Şube Başkanı Haluk Duran konuşma yaptı. Duran, “Hakikate dair çığlıklar, baskı, şiddet, sansür ve devlet zoru ile bastırılmak isteniyor. Bizim değil, sermayenin, patronların yüzünü güldüren bu düzen böyle gitmez. Bu bozuk düzen, bizim düzenimiz değil. Bu sömürü düzenin bize vereceği hiçbir şey yok” dedi.

Şırnak

Şırnak’ta da Emek ve Demokrasi Güçleri KESK binası önünde eylem düzenledi. HDP Şırnak milletvekilleri Nuran İmir, Hasan Özgüneş ve Hüseyin Kaçmaz, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, TJA aktivistleri, HDP il ve ilçe örgütlerinden üyelerin katılımıyla HDP Şırnak il binası önünde toplanan kitle açıklama yapılacak alana “Savaşa değil, emekçiye bütçe” ve “Bijı Yek Gulan” sloganlarıyla yürüdü.

Elâzığ

Elazığ’da yapılan 1 Mayıs kutlamasında Emek Gençliği’nin Gezi ayaklanmasına ilişkin taşıdığı “Unutmayacağız, unutturmayacağız” yazılı pankart alana alınmadı. Tertip komitesi adına Kenan Korkmaz konuşma yaptı. Emek sömürüsü ve yoksulluğun arttığına vurgu yapan Korkmaz, “Bizim değil, sermayenin, patronların yüzünü güldüren bu düzen böyle gitmez” dedi.

Miting, siyasi parti ve örgütlerin mesajlarının okunmasının ardından sona erdi.

Batman

Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde 1 Mayıs Batman’da büyük bir coşkuyla kutlandı. Zilan Hastanesi önünde toplayan kitle, burada halaya durup sloganlar attı. Yağmura rağmen emekçiler, yürüyüşle mitingin kutlandığı alana geçti. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve HDP’li milletvekilleri, TJA, Barış Anneleri Meclisi, Azadi Hareketi, HDP, CHP’nin de katıldığı miting için 8 Mart Kadın Parkı’na yürüyüş düzenlendi.

Eylemde, “Yoksulluk üreten savaş düzenini değiştireceğiz”, “Yaşasın 1 Mayıs, bijî yek gûlan”, “Emeğimize, mesleğimize, haklarımıza sahip çıkıyoruz. Sorunlarımıza çözüm istiyoruz”, “Newroz ateşi ile 1 Mayıs’ı selamlıyoruz”, “Güvencesiz çalışmaya, angaryaya, mobbinge, mülakata hayır”, “İhraçlar onurumuzdur”, “Baharı da barışı da kadınlar getirecek”, “Savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunuyoruz”, “Barışı, umudu ve mücadeleyi büyütüyoruz. Birlikte değiştireceğiz” pankartları taşındı.

Yürüyüşte ve miting alanında sık sık “Bijî yek gûlan”, “Direne direne kazanacağız”, “Bijî berxwedana karkeran”, “Jin jiyan azadî”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Antep

Yılın başından itibaren çok sayıda işçi direnişinin yaşandığı Antep’te işçi ve emekçiler 1 Mayıs’ı Kırkayak Parkı’nda yapıldı. “Birlikte değiştireceğiz” şiarıyla gerçekleştirilen mitinge direnişlerde aktif rol oynayan Bir Tek-Sen üyeleri kitlesel olarak katıldı. Alana sığmayan binlerce kişi hep bir “İş, ekmek, özgürlük”, “Birlik, mücadele, dayanışma”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarını attı. İşçi ve emekçiler “Ek zam talebi için mücadele edelim”, “Bu düzene artık yeter diyoruz” diye seslendi.

Malatya

Malatya’da 1 Mayıs kutlaması Emeksiz Meydanı’nda yapıldı. KESK, Tüm Köy-Sen, TMMOB, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, İHD, Çağdaş Avukatlar Derneği, 10 Ekim Ankara Gar katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri ve birçok kurum “Savaşa, sömürüye, işsizliğe, yoksulluğa, zamlara karşı, barışı umudu ve mücadeleyi büyütüyoruz”, “Haramilerin düzenini değiştireceğiz”, “Zorbalar kalmaz gider” ve 10 Ekim Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin resimlerinin bulunduğu pankartları taşıdı.

Emek ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapılırken, 1 Mayıs marşı okunan mitinde KESK Malatya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Akdemir konuşma yaptı.

Adıyaman

Adıyaman Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen 1 Mayıs mitingi için İtfaiye Kavşağı’nda buluşan yüzlerce kişi 1 Mayıs alanına yürüdü. Platform bileşenlerinin açtığı “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı öncülüğünde başlayan yürüyüş, “Susma sustukça sıra sana gelecek” ve “Bijî yek gûlan” sloganları ile alana kadar sürdü. Katılımcı kurumların mesajlarının okunması ile başlayan mitingde, sık sık “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” ve “Susma haykır savaşa hayır” sloganları atıldı.

Kars

Kars’ta tren garı alanında KESK tarafından düzenlenen mitinge yüzlerce kişi katıldı. Siyasi ve kitle örgütlerinin de katıldığı mitingde “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Mutlaka kazanacağız” pankartları taşındı, “Savaşa değil, emekçiye bütçe” sloganı atıldı.

Saygı duruşunun ardından Eğitim-Sen Kars Şube Eşbaşkanı Hakan Topçu konuşma yaptı. Derinleşen ekonomik kriz ve savaş politikalarına değinen Topçu, Erdoğan’ın Kürtler için “mecalleri kalmadı” sözlerini hatırlattı, alandaki kalabalığı işaret ederek, “Bahar güzel günleri müjdeliyor, karanlık bulutlar da dağılıyor ve abluka kırılıyor. Umut tohumları, birer birer tomurcuk açıyor. Öfkemiz gibi umudumuz da büyüyor. Emekçilerin gerici, faşist, militarist kuşatmayı paramparça edecek kararlılığı ve inancı büyüyor” dedi.

 

Önceki İçerikİŞÇİ SINIFININ BİRLİK MÜCADELE DAYANIŞMA GÜNÜ 1 MAYIS’TA SAVAŞA, KRİZE, YOKSULLUĞA, FAŞİZME KARŞI MÜCADELEYE, ALANLARA
Sonraki İçerikDeniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan Yolumuzu Aydınlatıyor!