Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan Yolumuzu Aydınlatıyor!

denizler.jpg

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idamlarının 50. yıl dönümünde anıldı

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 50. Yılında birçok il ve ilçede gerçekleştirilen etkinliklerle anıldı.

İSTANBUL

6. FİLO’NUN DENİZE DÖKÜLDÜĞÜ DOLMABAHÇE’DE ANILDILAR

İstanbul’daki anmanın adresi, 1968 yılının Temmuz’unda 6. Filo’nun denize döküldüğü yer olan Dolmabahçe’ydi.  Gençlik örgütleri Taksim AKM önünde bir araya gelerek Dolmabahçe’ye yürüdü.

“Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz”, “Emperyalistler, işbirlikçiler 6 Filoyu unutmayın”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganları atarak yürüyüşe başlayan gençler, 6. Filo’nun denize döküldüğü Dolmabahçe sahili göründüğünde ellerinde meşalelerle koşmaya başladı.

Dolmabahçe’de 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan anma programında, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilmeden önce ailelerine yazdıkları mektuplar okundu.

ANKARA

ÜÇ FİDAN MEZARLARI BAŞINDA ANILDILAR

Ankara Karşıyaka’da ‘üç fidan’ anması: “Bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için yarın değil şimdi, yalnız değil hep beraber mücadeleye”

THKO önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 50. yılında mezarlarının bulunduğu Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı

THKO önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 50. yılında mezarlarının bulunduğu Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı. Gençlik örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin ve çeşitli sendikaların katılımıyla kitlesel şekilde yapılan anma programı, mezarlık girişindeki saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşunun ardından katılan kurumlar adına ortak açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i anmanın en anlamlı yolunun bugün de onların mücadelesine sahip çıkılarak toplumsal mücadeleleri yükseltmek olduğuna vurgu yapıldı. Kürt sorununda demokratik çözüme yönelik adımların iktidar tarafından kapatıldığına, kadına yönelik şiddetin İstanbul Sözleşmesi’nin bir gecede feshedilmesiyle teşvik edildiğine, demokratik hakların keyfi şekilde baskılandığına dikkat çekilen açıklamada gençliğin bugünkü gündemlerine de değinildi. Üniversitelilerin barınma ve beslenme sorunları, kayyum rektörler, üniversitelere yeterli kaynak ayrılmaması, müfredatların içinin boşaltılması gibi sorunlar ve mücadele başlıkları da ortak açıklamada yer aldı.

Ortak açıklamalarda ve örgütlerin kendi konuşmalarında bugünkü mücadele gündemine sıklıkla işaret edilirken halkın geçim sorunu ve üniversitelilerin barınma sorunu sıklıkla öne çıkarılan konular oldu. THKP-C önderlerinin THKO önderleriyle Denizlerin idamını durdurmak için Kızıldere’ye gitmeleri üzerinden yapılan devrimci dayanışma vurgusu da hemen her konuşmada yer aldı.

İZMİR

‘Üç Fidan’ İzmir’de anıldı: “Mirasları direnenlere ışık olmaya devam ediyor”

Türkiye’nin Devrimci Önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, İzmir’de anıldı.

Karşıyaka’da Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı idam edilişlerinin 50. yılında anmak için Bestekar Yusuf Nalkesen Meydanı’nda bulunan Üç Fidan Anıtı’nda tören düzenlendi. Karşıyaka Belediyesi törende, yaşamını yitiren ‘Üç Fidan’ın anısına üç çınar fidanını toprakla buluşturdu, fidanlara can suyu verildi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da üç fidanın uğruna hayatını kaybettiği mücadelenin devam ettiğini belirterek, “50 yıl önce bugün, bu saatlerde ülkemizin üç değerli genci, yaşasalardı bu ülkeye önemli hizmetler verecek olan üniversiteli üç genci haksız bir idam mahkumiyeti ile bizlerden koparıldı. Onların savunduğu idealler, aslında bugün hala uğruna mücadele ettiğimiz eksiklerimiz. Mustafa Kemal Atatürk’ten itibaren bu ülkeyi bağımsız, demokratik bir Cumhuriyet yapmak için yapılan ve yapılmakta olan mücadele. Öylesine bir yara oluşturuldu ki 50 değil 500 yıl da geçse kanayarak bu ülkenin vicdanında var olmaya devam edecek. Onların taşıdığı bayrağın yere düşmediğini belirtmek isterim, hepsini saygıyla anıyorum; ruhları şad olsun” dedi.

Üç Fidan Gaziemir’de de Gaziemir Belediyesi tarafından saat 05.30’da anıldı. Üç Fidan Parkı’nda düzenlenen anmada Üç Fidan Anıtı’na karanfil bıraktı. Anma töreninde konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, şunları söyledi: “Mayıs ayı Üç Fidan’la birlikte; düş ile gerçeğin, yaşam ile ölümün, onur ile onursuzluğun anıldığı, aydınlıkla karanlığın çatıştığı ay olarak anılır oldu. Yüreklerde ve vicdanlarda dinmeyecek bir sızı bırakan bu idamların acısı halen daha yüreğimizde kor gibi taze… Onlar ömürlerinin baharında, emperyalizme karşı tam bağımsız Türkiye için mücadele verdiler ve kalplere gömüldüler. Onlardan sonra on binlerce Deniz, Hüseyin ve Yusuf doğdu bu coğrafyada… Zalimlere inat isimleri türkü oldu, şiir oldu, tam bağımsız Türkiye hayalini kuranların bayrağı oldu. Doğru bildiklerini kanlarıyla tarihe yazdılar ve geride onurlu isimleriyle, sınıfsız, özgür ve mutlu bir toplum düşü bıraktılar. Mirasları bugün de bin bir türlü baskıya direnenlere ışık olmaya devam ediyor. Onlar hep genç kaldılar, hep umudun, direnişin adı oldular. Bu nedenle onların bu mücadele ateşi yanmaya devam ederken bizler de umutsuzluk kuyusunun yakınından bile geçmemeliyiz. Direnerek; zorbalara, tiranlara, tek adamlara ve iş birliği içinde oldukları emperyalizm ile mücadeleye devam etmeliyiz.”

Güzelbahçe’de de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edildikleri saatte Çelebi Mahallesi, Şehit Kemal Caddesinde bulunan Üç Fidan Anıtı’nın önünde yüzlerce kişinin katılımıyla anıldı. Anmaya gece 22.00’de çadır nöbetiyle başlandı. Saatler 02.30’da saygı duruşunda bulunuldu. Anmada konuşan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce “Deniz, Yusuf, Hüseyin darağacına giderken hiçbir tedirginlik ya da korku yaşamadılar. Onların tek düşüncesi emperyalizme teslim olmayan tam bağımsız Türkiye’ydi. Bugün onların asıldığı gecede, onların Türkiye için yapmış olduğu uzun yürüyüşün devam ettiğini ve onların bayrağını gençlerin taşıdığını göstermek için bir aradayız” ifadelerini kullandı.

BURSA

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 50. Yılında Bursa’da anıldı.

Türkiye Devrimci Gençlik hareketi önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 50’nci yıl dönümünde Üç Fidan parkında tutulan şafak nöbetiyle anıldı.

Saygı duruşuyla başlayan anmada Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın anıtlarına karanfiller bırakıldı.

68’liler Platformu Sözcüsü Betül Kuyucu, üç fidanın eşit ve adaletli bir dünya için mücadele ettiğini ve onların mücadelesinin her zaman devam edeceğini söyledi.

Dün de yine Bursa’da 3 devrimcininin idamlarının 50. yılı dolayısıyla Gençlik Örgütleri, 68’liler Bursa Platformu, Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi tarafından etkinlik düzenlenmişti.

DİYARBAKIR

BİJÎ ŞOREŞ Û SOSYALÎZM

68 Kuşağı devrimci önderleri Denizler, idamlarının 50. yıldönümünde Diyarbakır’da da anıldı. Emek Gençliği, HDP Gençlik Meclisi ve TİP’li öğrenciler tarafından Sanat Sokağı’nda yapılması planlanan basın açıklaması, sağanak yağış nedeniyle EMEP Diyarbakır İl bürosunda yapıldı.

“Meşa bêdawî di rêya serxwebûn, demokrasî û sosyalîzmê de, Bijî Şoreş û Sosyalîzm” sloganı ile gerçekleştirilen açıklamayı gençlik örgütleri adına Emek Gençliği üyesi Nurgül Deniz okudu.

Deniz, açıklamaya geçtiğimiz gün HDP’ye yönelik gerçekleştirilen provokasyon karşısında Emek Gençliği ve TİP’li öğrenciler olarak HDP’nin yanında olduklarını belirterek başladı.

Mayıs ayında devrim, sosyalizm ve demokrasi mücadelesinde bir çok kayıp verildiğini ve onların mücadelesini yaşayacaklarını belirten Deniz, “İdamlarının üzerinden tam 50 yıl geçti. Onlar onbinlerin katılacağı etkinliklerle ilk günkü gibi anılıyorlar. Çünkü eşit, özgür bir gelecek ve sınıfsız, sömürüsüz dünya özlemi her daim canlı ve güncel” dedi.

 “İŞ, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNDE YAŞIYORLAR”

Denizlerin tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye mücadelesinin sembolü olduklarına dikkat çeken Deniz, “İdama yürürken “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye”, “Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının Bağımsızlık Mücadelesi”, “Kahrolsun Emperyalizm” dediler. Onlar bağımsızlık, demokrasi, özgürlük ve sosyalizm mücadelemizde yaşıyorlar. Bugün milyonlarca yurttaşın iradesi ile seçilmiş belediye başkanlarının yerine atanan kayyumlara karşı gelerek yaşıyorlar. Sınır ötesi operasyonlarına karşı ülkede ve bölgede barış diyenlerin mücadelesinde yaşıyorlar. Kürt sorunun, tam hak eşitliği temelinde barışçıl çözümü mücadelesinde yaşıyorlar. Onları idam edenler hatırlanmazken, Denizler yeni doğan yüz binlerce çocuğun isminde, gençliğin gelecek mücadelesinde, işçi sınıfının iş, barış, özgürlük mücadelesinde yaşıyorlar, yaşamaya devam edecekler” ifadelerini kullandı.

“DENİZLER HALKTIR”

Denizlerin 8 Mart’ta alana çıkan kadınların isyanında, Newroz meydanlarındaki özgürlük haykırışında, 1 Mayıs’ta meydanlara dökülen yüzbinlerin sıkılı yumruklarında yaşamaya devam ettiğine vurgu yapan Deniz, “Denizler grev ve işçi direnişlerinde, köylü mitinglerinde, Gezi’de milyonların yüreğinde, öğrenci eylemlerinde, akademisyenlerin zulme karşı direnişindedir. Denizler halktır ve onları kimse halktan koparamaz” dedi.

“GÜN, MÜCADELEYİ YÜKSELTME GÜNÜDÜR”

Dünya ve Türkiye pandemi, ekonomik kriz ve emperyalist savaş kıskacına girerken kapitalizmin halklara daha fazla acı reçete, daha fazla kan ve gözyaşını reva gördüğünü söyleyen Deniz, “Emperyalizm tüm gerici değerleri göreve çağırırken, bizler dünyanın işçileri, emekçileri ve ezilen halkları olarak tüm devrimci değerleri yeniden kuşanmak zorundayız. Devrimci tarihimizin kilometre taşlarından olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan bu mücadelede her daim bizlere güç verecektir. Gün emperyalizme ve tek adam yönetimine karşı birleşik emek cephesini ve demokrasi güçlerinin birliğini sağlama günüdür. Gün, restorasyoncu hayallere kapılmadan, halkın gerçek egemenliğine dayanan demokratik bir anayasa ve kurucu bir meclis için devrimci demokratik mücadeleyi yükseltme günüdür” dedi.

ADANA

BAĞIMSIZLIK, DEMOKRASİ VE SOSYALİZM MÜCADELESİNE ÇAĞRI

Adana’da gençlik ve kitle örgütlerinin çağrısı ile Baraj Yolu Gençlik Meydanı’nda bir araya gelen kitle, Denizleri andı.

Ortak basın açıklamasını Mert Akyıldız okudu. Geleceksizlik ve eşitsizliğin karşısında “Üç Fidan”ın açtığı yoldan gittiklerini ifade eden Akyıldız, kapitalistin vergi borcu silinirken, emekçilerin yoksulluk ve zamlarla boğuştuğunu, gençliğin eğitime değil, patrona kâr sağlayacak ucuz iş gücü pazarına yollandığını belirterek gençliği sorunları etrafında yan yana gelmeye ve parasız, bilimsel ve demokratik bir eğitim için bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için mücadeleye çağırdı.

“6 MAYIS ÖRGÜTLÜ BİR MÜCADELEYİ YAYMANIN GÜNÜDÜR”

Akyıldız, “Sınıfsız ve sömürüsüz dünya mücadelesi binlerce gencin bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm yolunda adımlarıyla ileriye taşınıyor. 6 Mayıs yalnızca Denizleri anmanın değil; aynı zamanda bu yürüyüşü büyütmenin, bulunduğumuz her alanda örgütlü bir mücadeleyi yaymanın günüdür! Parasız, bilimsel ve demokratik bir eğitim için bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için 6 Mayıs’ta Denizlerden aldığımız bayrağı yukarıya kaldırmaya ve bugün bulunduğumuz her alanda bütün gençlik kesimlerini birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

ORDU

“DENİZLER BAĞIMSIZLIK, DEMOKRASİ VE SOSYALİZM YOLUNDA BİTMEYEN YÜRÜYÜŞÜN ADIDIR!”

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın 50. Ölüm yıldönümü nedeniyle Tahıl Pazarı Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada Denizlerin anti-emperyalist mücadelelerinin devam ettirildiği vurgulandı.

Emek Partisi Altınordu İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Uzun tarafından okunan basın açıklamasında, 5 Mayıs’ta vefat eden Denizlerin avukatı Halit Çelenk de anıldı. Uzun yaptığı açıklamada, “Yoldaşlarımızın idamlarının üzerinden tam 50 yıl geçti. Onlar on binlerin katılacağı etkinliklerle ilk günkü gibi anılıyorlar. Çünkü eşit, özgür bir gelecek ve sınıfsız, sömürüsüz dünya özlemi her daim canlı ve güncel. Tezgâhta çalışan işçiler, ders başındaki öğrenciler, tarlasını sulayan köylüler, doktorlar, mimarlar, mühendisler, emekliler, diplomalı işsizler, kısacası milyonlarca yürek, bulundukları her yerde 6 Mayıs’ın anısıyla mücadele kararlığını tazeleyecek” denildi.

Denizlerin, tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye mücadelesinin sembolü oldukları vurgulanan açıklamada “Onlar bağımsızlık, demokrasi, özgürlük ve sosyalizm mücadelemizde yaşıyorlar. Onları idam edenler hatırlanmazken, Denizler yeni doğan yüz binlerce çocuğun isminde, gençliğin gelecek mücadelesinde, işçi sınıfının iş, ekmek, özgürlük mücadelesinde yaşıyorlar, yaşamaya devam edecekler” denildi. 

Denizlerin NATO’ya karşı verdikleri mücadeleye de değinilen basın açıklamasında Uzun, “Deniz Gezmiş ve arkadaşları Amerikan 6. Filosuna ve NATO’ya karşı çıkarken, o gün Denizlere saldıranlar, 6 Filonun önünde secdeye duranlar bugün iktidardalar. Bunların sahte antiemperyalist söylemleri, iki emperyalist kamp arasında rüzgargülü gibi bir o yana bir bu yana dönmekten ibaret! AKP iktidarı, emperyalizm ve NATO ile el ele silahlanma yarışının tam göbeğinde. 20 yıllık iktidarında uyguladığı politikalarla ülkeyi gıda ve tarım ürünlerinde dışa bağımlı hale getirdiler. Ülkeyi yönetenler zaman zaman Amerika’ya efeleniyor görünseler de ABD ve NATO ile iş birliğinden taviz vermiyorlar. “Milli çıkar”, “Türkiye’nin ulusal çıkarları” diye halka sattıkları masalların arkasında uluslararası tekellerin ve işbirlikçi yerli sermayenin çıkarları var. Halk yüksek enflasyon ve zam dalgası karşısında derin yoksullaşma yaşıyor. Ekonomik büyüme sadece zengin sınıflara mahsus. 6 Mayıslar, ülkenin bu bedbaht tablodan kurtulması için mücadele çağrısıdır” dedi.

6 Mayıs 2022

Önceki İçerik1 Mayıs Türkiye’nin dört bir yanında yüz binlerce kişi tarafından coşkuyla kutlandı
Sonraki İçerikGöçmen Karşıtlığı