1 Haziran 1971: Direnişin adı Cevahir

“Burası İstanbul Maltepe

Cevahir vuruldu kahpece

Eylemi yadigâr bizlere

Yıl 971 Haziran…”

1 Haziran 197`de Ölümsüzleşen Türkiye devrimci hareketinin öncü kurucularında THKP-C Önderlerinden Hüseyin Cevahir mücadelemizde yaşıyor…

Hüseyin Cevahir 1947 yılında, Dersim ‘in Mazgirt ilçesine bağlı Yeldeğen köyünde doğdu. Yüksek öğrenim için Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. Emperyalizme karşı yükselen gençlik mücadelesinin içinde önce TİP ardından FKF içerisinde yer aldı. 1969 yılında FKF‘nin Dev-Genç‘e dönüştüğü kongre sonucu Dev-Genç üyesi oldu. Bu mücadele içinde Mahir Çayan ile tanıştı. 12 mart sonrasında THKP-C‘nin oluşum sürecinde yer aldı ve örgütün kurucularından oldu. Oluşturulan ilk genel komite ‘de yer alarak, Doğu Anadolu bölge sorumluluğunu üstlendi.

THKP-C‘nin 1971 yılında başlattığı öncü savaşının ilk evresinde gerçekleştirilen merkezi eylemlerin içinde yer aldı. Bu eylemlerde biride 17 Mayıs 1971‘de İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Ephraim Elrom, Türkiye Halk Kurtuluş partisi cephesi (THKP-C) tarafından kaçırılır ve 23 Mayıs günü ölümle cezalandırılır. Elrom’un öldürülmesinden sonra Polis başta Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir olmak üzere THKP-C`ye yönelik geniş kapsamlı operasyon başlatır.

 Elrom`un cezalandırılmasıyla THKP-C‘nin 1 Nolu bildirisinin yayınlanması üzerine, Nihat Erim hükümetinin kuşatma ve imha amaçlı olarak tüm İstanbul‘da başlattığı sokağa çıkma yasağı ve arama operasyonu sırasında, 29 mayıs 1971‘de Mahir Çayan‘la birlikte İstanbul-Maltepe‘de kuşatıldılar. İstanbul Maltepe’ de, aldıkları takip sonucu tesadüfen girdikleri evin bir binbaşı Binbaşı Dinçer Erkan’na ayıt oldugunu öğrenirler ve evde bulunan Erkenin kızı Sibel Erkan’ı rehin alırlar.

Günler süren kuşatması sırasında faşist güçleri tarafından getirilen Hüseyin Cevahirin amcasına Kürtçe olarak Mahiri öldürüp teslim olmasını söyleyen amcasına “Töreye uyar mı bu dediğin” diyerek cevap verir. Kuşatma altındayken Nurhak’ta Sinanların katledildiğini radyodan öğrenirler. Kuşatma 1 Haziran sabahı keskin nişancı, deniz Binbaşı Cihangir Erdeniz ‘in, perde arkasında nöbet tutan Hüseyin Cevahir ‘i vurması ile son buldu. Binanın arka tarafından merdivenler ile içeri giren polisler, düştüğü yerden ateşi sürdüren Hüseyin ‘i kurşun yağmuruna tuttular. Evin rehin alınan kızı Sibel Erkan in zarar görmemesi için Mahir ve Hüseyin ‘in eşyalardan yaptıkları siperle çatışmadan yara alamadan kurtulmasını sağlarlar. Polisler yerde yatan Cevahir ‘in vücuduna ateş etmeye devam ederler ve Hüseyin Cevahir 23 kurşunla katledilir, Mahir Çayan ağır yaralı olarak yakalanır… düşman karşısında teslim olmama geleneğinin tohumlarını ekerler…

Yolumuz devrim yolunda ölümsüzleşenlerin yoludur!

Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş!

Devrim şehitleri ölümsüzdür!

1 Haziran 2020

Önceki İçerikGEZİ/ HAZİRAN’IN BÜYÜK FOTOĞRAFI…
Sonraki İçerikGezi Direnişi 7. yılında: Hayat ancak Gezi’ye sığar