Tunus’ta protestolar sürüyor: ‘Korku yok, sokak halka ait’

Tunus’ta ekonomik koşullara karşı düzenlenen protestolarda, çoğunluğu 15-20 yaşları arasında olmak üzere 632 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Başkent Tunus’ta hükümet binaları önünde toplanan protestocular, gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılmasını talep etti.

Tunus’ta cuma günü başlayan ve ülkenin ekonomik koşullarının protesto edildiği gösteriler devam ediyor. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 632 kişinin gözaltına alındığını duyuruldu. Gözaltına alınan protestocuların çoğunun 15-20 yaşları arasında olduğu aktarıldı.

Başkent Tunus’un yanı sıra Kasserine, Gafsa, Susa ve Munastır kentlerinde de gösteriler düzenlendiği bildirildi. Ekonomik şartları protesto eden göstericilerin güvenlik güçlerine taş ve molotof kokteyli attığı, polislerin göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla saldırdığı kaydedildi.

‘SİSTEMİ PROTESTO EDEN HERKES ONLARA GÖRE HIRSIZ’

Pazartesi günü başkent Tunus’taki Bourguiba Caddesi’nde hükümet binalarının önünde bir araya gelen göstericiler, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti. “Korku yok, korku yok. Sokak halka ait” sloganı atan göstericiler arasında yer alan Sonia isimli üniversite mezunu işsiz bir genç BBC’ye yaptığı açıklamada, sistemi protesto eden herkesin ‘hırsız’ olarak nitelendirildiğini söyledi. Soyadını açıklamak istemeyen Sonia, “Gece değil, gündüz, yüzümüz açık bir şekilde geldik. ‘İş istiyoruz’ dedik. Biz, itibarımızı istiyoruz” diye konuştu.

Uluslararası Af Örgütü, yetkililere tedbirli olma ve gözaltına alınan kişilerin haklarını gözetme çağrısı yaptı. Tunus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Halid Hayuni ise protestolarda gözaltına alınanların büyük çoğunluğunun yıkıcı eylemlerde bulunduklarını ya da evleri veya işyerlerini yağmaladıklarını öne sürdü. İki polisin yaralandığını açıklayan Hayuni, “Eylemlerin anayasa ve yasalarca güvence altına alınan protesto hareketleriyle hiçbir ilgisi yok. Protestolar gündüz ve herhangi bir suç işlenmeden gerçekleşir” dedi.

SOSYAL HAKLARDAN YOKSUN BÖLGELERDE YOĞUNLAŞTI

BBC Kuzey Afrika Muhabiri Rana Jawad ise çatışmaların nüfusun yoğun, halkın da temel sosyal haklardan yoksun olduğu bölgelerde çıktığını bildirdi. Jawad, korona virüsüyle mücadele kapsamında alınan düzensiz kısıtlama kararlarının ve ekim ayından bu yana her gece uygulanan sokağa çıkma yasağının gerilimi giderek artırdığını aktardı.

GENÇLERİN ÜÇTE BİRİ İŞSİZ

2010’da ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan ayaklanmaların başladığı Tunus’ta, geçen sürede ekonomik koşullar bir türlü daha iyiye gitmedi. Ülkede ekonomik koşullar korona virüsü salgınıyla birlikte giderek kötüleşti. Gençlerin üçte birinin işsiz olduğu Kuzey Afrika ülkesi Tunus’ta ülke ekonomisi 2020’de yüzde dokuz küçülmüş, ekonomideki payı büyük olan turizm sektörü de, salgından çok kötü etkilenmişti. (BBC Türkçe)

19 Ocak 2021

Önceki İçerikDEVRİM MÜCADELESİNİN ÖNDERLERİ KAVGAMIZDA YAŞIYOR
Sonraki İçerikÜniversite öğrencilerinden eylem çağrısı: Kayyumlar gidecek, biz kalacağız!