Tasarruf paketi; saraya yandaşa değil, emekçinin boğazını sıkmaya yönelik

Siyasal-ekonomik kriz içinde debelenen iktidar tasarruf paketini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla Beştepe’deki Saray’da düzenlenen toplantıyla kamuoyuyla paylaştı. Hedef, 100 milyar liralık tasarrufmuş. “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi”ni, halkın hizmet ihtiyaçlarından tasarruf, sermayeye ve yandaşta tasarruf yok. İktidar bu durumun tepki çekmesin diye bazı konularda sınır çizerek o tepkileri yumuşatmayı hedefliyor.

Kamusal hizmet kısılacak, özelleştirilecek, memurlardan belediyelere uzanan düzenlemelerle halka fatura çıkacak. Kaybettiği belediyeleri bu yola sıkıştırma çabasında.

İktidar ve onun Maliye Bakanının açıkladığı Paketin, ‘Bak devlet tasarrufa başladı, sıra sende ey vatandaş’ diyerek göz boyama, asıl amacını kamufle etme çabasında. Asıl olarak halkın boğazını sıkmaya dönük olan tasarruf paketinin halka, ‘devlet olarak bizde elimizi taşın altına sokuyoruz’ demagojisiyle şirin gösterme çabasındalar.

Bir takada dört askeri ücret bedelini denk düşecek harcama yapan saraya tasarruf yok, devlet bürokrasinin lüks içinde ki yaşam ve harcamalarında yok. Kısacası amaç devlet tasarruf yapiyor imajı adı altında emekçinin boğazını sıkmaktır.

Hükümet tasarruf paketini açıklaması Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

Bugün sunduğumuz paket bütüncül bir çerçevede ortaya koyduğumuz, çeşitli hazırlıkların devreye girmesiyle zamanı geldikçe yeni paketleri paylaşacağız.

Kamuda tasarruf programımız ile sadece zorunlu olmayan harcamaları azaltmakla kalmıyor. Aynı zamanda kamu tüketim ve yatırım harcamalarında verimliliği esas alıyoruz.

Kamu hizmetlerini aksatmadan güncel ihtiyaçlara odaklanıp önceliklendirme yaparak birim kaynakla daha fazla sonuç üretmeyi hedefliyoruz.

Orta vadeli programımızın enflasyonu düşürmeye yönelik politikalarının yıllık bazda belirgin sonuçlarını bu yılın ikinci yarısında görmeye başlayacağız.

Kanun gerektirmeyen hususlar konusunda hazırlıkları son aşamaya gelmiş olan genelge taslağı Cumhurbaşkanımızın onayına bu hafta içinde sunulmuş olacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise; en önemli önceliklerinin hayat pahalılığını bir sorun olmaktan çıkarmak olduğunu söyleyerek, “Yani enflasyonu düşük tek haneli rakamlara indirmek. Enflasyonla mücadelede tabii ki çalışmalar uyum içerisinde yürütülüyor. Bugün açıklayacağımız paketle ve yakında açıklayacağımız ilave tedbirlerle dezenflasyon sürecine katkıda bulunacağız. Paketi bu perspektifle hazırladık. AK Parti hükümetlerinin en önemli özelliklerinden biri mali disiplindir. 20 yıllık performansa baktığınız zaman bunu göreceksiniz. Bu bizim ilk tasarruf paketimiz değil, son paket de olmayacak. Önümüzdeki dönemde birçok adım atacağız. 3 önemli husus var. OVP’ye uygun olarak verimi artırmayı amaçlayarak tasarruf yapmayı amaçlıyoruz. Güçlü bir izleme ve raporlama olacak. Sonuncu olarak tüm kurumları kapsayacak” ifadelerini kullandı.

3 önemli husus olduğunu belirten Şimşek, “OVP’ye uygun olarak verimi artırmayı amaçlayarak tasarruf yapmayı amaçlıyoruz. Güçlü bir izleme ve raporlama olacak. Sonuncu olarak tüm kurumları kapsayacak. Ekonomik temelleri sağlamlaştırmak istiyoruz. Programı sağlamlaştırıyoruz. Tasarruf üzerinden dezenflasyona destek vereceğiz. Ambulans, savunma ve güvenlik gibi alanlardaki zorunlu ihtiyaçlar hariç, kamuda yeni araç satın almayı ve kiralamayı 3 yıl durduruyoruz. İhtiyaç fazlası ve ekonomik ömrünü tamamlamış taşıtlar tasfiye edilecek. Savunma ve güvenlik hariç, kamuda personel servisi hizmetinin toplu taşımı olan yerlerde kaldırılacak. Bütçe dışı kaynaklardan taşıt kullanımını da sıkı kurallara tabi tutulacak. Kanunla izin verilenler hariç yabancı menşeili araç kullanımı yasaklanacak” dedi.

3 yıl süreyle yeni hizmet binası alımı ve yapımının durdurulacağını belirten Şimşek, “Yeni bina kiralanmayacak. Yeni lojman ve sosyal tesis alımı/yapımı yasaklanacak. Mevcut tesisler ekonomiye kazandırılacak” diye konuştu.

Kamudaki personel sayılarına ilişkin de konuşan Şimşek, “3 yıl boyunca emekli olanlar kadar kamuya yeni personel alınacak. Destek personeli sayısı azaltılacak. Esnek ve uzaktan çalışma modelleri geliştirilecek. Yönetim kurulu ücretlerine tavan sınır getirilecek” ifadelerini kullandı.

Bakanlıkların yurtdışı teşkilatlarının gözden geçirileceğini ifade eden Şimşek, “Tüm taşra teşkilatı etkinlik esasıyla gözden geçirilecek. Hizmet içi eğitim, toplantı vb faaliyetler kamu tesislerinde yapılacak. Yurt dışı geçici görevler sınırlandırılacak. Bu kaleme başka ödeneklerden aktarım yapılamayacak. Sokak ve cadde ışıklandırılmasında LED dönüşümü hızlandırılacak. Kamu binalarında enerji verimliliği artırılacak. E-yazışma sistemine geçiş tamamlanacak. Tebligatlarda elektronik sisteme geçilecek. Kurumsal arşivler elektronik ortama taşınacak. Yayın, rapor vb. tanıtım amaçlı dokümanlar basılmayacak” diyerek tasarruf başlıklarının açıklanmasına devam etti.

Bakan Şimşek, “Kamu çalışanlarının yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getiriyoruz. Sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti alınabilecek, ücretlere üst sınır getireceğiz” dedi.

Yukarıda da vurguladığımız gibi dakikada dört askeri ücret harcayan saray ve onun sahip olduğu 10 özel uçak, onlarca zırhlı araca ve koruma şubenin dudak uçurtan harcamaları… Devlet bürokrasisinin lüks araç ve harcamalarına, farklı kurumlarda üç dört maş birde alan bürokratlara ve sermaye sahiplerine tasarrufta hiçbir uygulama yok. Halkın lokmasına göz dikmiş, artık kemer sıkmak yetmiyor, şimdi halkın gırtlağını sıkma çabasındalar.

Kendileri lüks içinde yaşarken halkın lokmasına göz koyan, onun boğazını sıkma çabasında olan bu baskı sömürücü asalak sisteme karşısında mücadeleyi yükseltmekten başka kurtuluş yolu yok…

Önceki İçerikFilistin Halk Kurtuluşu Cephesi Merkezi Medya Ofisi, küresel intifada çağrısı yaptı.
Sonraki İçerikKobanê Kumpas Davası’nda inkâr, soykırıma devam dendi