Sömürgeci Türk devleti Kürt halkının iradesini teslim alamaz

Kürdistan’da halkın iradesine sömürgeci valileri atamayı alışkanlık haline getiren faşist iktidar 31 Mart yerel seçimlerinden hemen sonra Van’da giriştiği irade gaspına karşı ortaya konan direniş karşısında geri çekilmişti.  Sömürgeciler fırsat kollayarak İlk kayyum Colemêrg (Hakkari) Belediyesi Eş Başkanını, on yıl önce açılan bir davayı bahane ederek görevden alarak yerine daha önceki dönemde de kayyum olan Hakkari Valisini atadı.

31 Mart yerel seçimleri ardından AKP-MHP faşizmi aldığı ağır yenilgi ile “yumuşama” adı altında kitleleri aldatma, ortaya çıkan gediği kapatarak iktidarlarını güvenceye almaya çalışıyor. Ancak aldığı bu darbe ve “yumuşama” söylemini aslında başta Kürt halkı olmak üzere emekçilere, halklara karşı daha çok baskı, soykırım inkâr olduğunu her fırsata ortaya koymakta.

Kürt halkı ve onun mücadelesine karşı, Kobani kumpas davası ve Rojava’da yapılacak yerel seçimleri sabote etmek için içine girdiği saldırganlıkla, bu konuda yöneliminin inkar ve şiddet olduğudur. Bu nedenle Colemêrg (Hakkari) atılan kayyumla ortaya çıkan irade gaspının bu dönemde temel politikaları olacağıdır. Kayyım politikalariyla Kürdistanda sömürgeci valilik politikalarını kalıcı hale getirmek istiyorlar.

Özelikle Kürt halkı nezlinde faşist iktidar saldırılarını artırarak devam etmektedir. “Yumuşama” demagojilerinin asıl olarak daha çok saldırı olduğu sömürgeci faşist iktidarın çıplak zorunun giderek artacağı gerçeğidir.

Faşist iktidarın, sömürgeci-soykırımcı saldırıları karşısında başta Kürt halkıyla olmak üzere her alanda ortak direnişi ve dayanışmayı büyütme zamanı. Onların sahte anayasa tartışmaları, “yumuşama” vb demagojilerini tehşir etmek, direnişi büyütmek zamanı. Kürdistan halkı, devrimci demokrat kurum ve güçler top yekûn sokağa, alanlara mücadeleyi büyütmeye.

Faşizmin bu saldırı politikaları karşisinda, başta sömürgeci soykırım politikalarına karşı olmak üzere omuz amuza, mücadeleyi büyütmeye.

Kürt halkının iradesi gasp edilemez!

Biji berxwedana Colemêrg

Önceki İçerikRojava’da seçim, Ankara’da öfke, Şam’da sessizlik: Neler oluyor?
Sonraki İçerikSerdar Karakoç’a özgürlük!