Siyonizm katlediyor, Filistin Direniyor

İsrail polisinin Filistinlilere Doğu Kudüs’de Mescid-i Aksa’da saldırmasıyla başlayan gerilim Gazze Şeridi’ne taşındı. İsrail ordusunun pazartesi gecesi başlattığı hava saldırıları, dün de devam etti. Sivillerin hedef alındığı hava saldırılar sonrasında Gazze Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, toplam can kaybının 28 kişi olduğu, yüzden fazla kişinin de yaralandığı belirtildi. Bakanlık hayatını kaybedenler arasında 9 çocuğun da olduğunun altını çizdi.

Pazartesi günü hayatını kaybeden 7 kişinin Beyt Hanun bölgesindeki bir apartmanda olduğu belirtildi. Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Rupert Colville, Filistin Kızılayı’na göre, çoğunluğu İsrail güvenlik güçlerince olmak üzere, Doğu Kudüs’te 7-10 Mayıs arasında 915, Batı Şeria’da da 200 kişinin yaralandığını aktardı. Colville, “Doğu Kudüs ve İsrail de dahil olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında şiddet olaylarının tırmanmasından derin endişe duyuyoruz. Her türlü şiddeti, şiddete teşviki, etnik ayrımcılığı ve provakasyonları kınıyoruz” ifadeleri kullandı.

Saldırılara ilişkin Filistin Halk Kurtuluş Cephesi yaptığı açıklamada, işgalin zulmüne karşı direnen Filistin halkına selam gönderilirken, “Gazze ve işgal altındaki topraklarda dökülen kanlar işgalcilere lanet olmaya devam edecek” denildi. İsrail Komünist Partisi ve Demokratik Görüş ve Eşitlik Partisi, saldırılara ilişkin yapılan ortak açıklamada, “İşgalcilerin suçları, Filistin halkının cesaretini kıramayacaktır” denildi.

İsrail Gazze’de 130 saldırı gerçekleştirdi. Hamas ve İslami Cihad’ın kayıplar verdiği iddia edildi. Gazze’den de İsrail’e 300 roket atıldığı basına yansıdı. Gazze’deki grupları İsrail’e karşı ‘Kudüs’ün Kılıcı’ operasyonu başlattı

İsrail’in Mescid-i Aksa içinde ve çevresindeki saldırıları nedeniyle yükselen tansiyon roket saldırılarıyla sürdü.

Filistinli grupların gerçekleştirdiği roket saldırılarına misilleme yaptığını kaydeden İsrail’in hava saldırıları 11 Mayıs Salı sabahı da sürdü.

Deutsche Welle’nin (DW) haberine göre, İsrail ordusu Gazze’de 130 “askeri hedefi” vurduğunu ve 15 “Hamas ve İslami Cihad militanın” saldırılarda öldürüldüğünü iddia etti.

İsrail ordu sözcüsü Jonathan Conricus gazetecilere yaptığı açıklamada “Çoğunluğu Hamas’a ait 130 askeri hedefi vurduk” dedi. Conricus “Tahminlerimize göre 15 Hamas ve İslami Cihad militanını öldürdük” ifadelerini kullandı.

Vurulanların 9’u çocuk

İsrail’in hava saldırılarında şimdiye kadar 9’u çocuk 24 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildiyor. Son 24 saatte Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrailli devlet güçleriyle Filistinliler arasındaki çatışmalar da 700’den fazla kişinin yaralandığı bunlardan 500’ünün hastanede tedavi gördüğü belirtiliyor.

Gazze’deki Hamas grupları, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere müdahalesi nedeniyle İsrail’e yönelik roket saldırıları düzenlemişti. Salı sabahına kadar Hamas ve diğer grupların Gazze’den 300 fazla roket attığı belirtiliyor. İsrail ordusu Salı sabahı roket saldırılarında 6 İsrailli sivilin yaralandığını duyurdu.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi de 10 Mayıs’ta Doğu Kudüs’teki olayları görüşmek için acil olarak toplandı. Ancak bir açıklama yapılmadı. ABD’nin kamuoyu önünde yapılacak açıklamaların ters etki yapacağı endişesi taşıdığı belirtiliyor.

Gazze’deki direniş grupları, İsrail’e karşı ‘Kudüs’ün Kılıcı’ operasyonu başlattıklarını duyurdu. El Fetih Hareketi dışında Gazze’deki silahlı kanada sahip grupları çatısı altında barındıran Ortak Operasyon Odası’ndan yapılan açıklamada, “Kudüs Kılıcı savaşı” çerçevesinde, İsrail’e ait Gazze’nin kuzeyindeki bir askeri zırhlı aracın vurulduğu ve Kudüs’e roket saldırısı düzenlendiği, Tel Aviv çevresine ve işgal edilmiş topraklar üzerindeki düşman mevzilerine yoğun roket atışı yapıldığı kaydedildi.

Parlamento seçimleri

Ramazan ayının başından ve 2005-2006 El Fetih  ile Hamas arası krizden bu yana yapılamayan Filistin’deki parlamento seçimlerinin ertelenmesinden bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te sık sık gerginlik ve şiddet olayları yaşanıyor. Birçok Filistinlinin İsrail polisinin Eski Şehrin bir kısmını toplanmaları önlemek için kordon altına alması nedeniyle öfkeli olduğu belirtiliyor.

Aksa ve Şeyh El-Cerrah Mahallesi

Olaylar şöyle gelişti: Doğu Kudüs’te bulunan Şeyh El-Cerrah Mahallesindeki Filistinli ailelerinin evlerinin boşaltılma tehdidi gerilim yarattı. İsrailli güçleri  7 Mayıs’ta yatsı namazı sırasında Mescid-i Aksa’yı basarak cemaate plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti. Yahudi yerleşimciler bu bölgede kendilerinin oturma hakkı olduğunu savunuyordu.

İsrail Yüksek Mahkemesi’nin Şeyh El-Cerrah Mahallesindeki tahliyelerle ilgili 10 Mayıs Pazartesi günü karar vermesi bekleniyordu. Ancak çıkan olayların ardından mahkeme kararı ertelediğini duyurmuştu.

İsrail polisi geçtiğimiz haftalarda Filistinliler’in oruçlarını Doğu Kudüs’teki Şam Kapısı’nda açma girişimlerini engellemiş, bu sırada Filistinlilere plastik mermi ile müdahalede bulunmuştu.

İsrail ve Filistin arasında Kudüs’ün statüsü konusundaki gerginlik çok eskilere dayanıyor. İsrail 1967 yılındaki savaş sonrasında işgal ettiği Doğu Kudüs dahil kentin tamamını başkenti olarak görüyor. Filistinliler ise Doğu Kudüs’ü başkentleri olarak görüyor.

 12 NİSAN

 • İsrail polisi ramazan ayının başlamasıyla Şam Kapısı önünde yer alan oturma alanlarını barikatlarla kapattı. Barikatlar kurulduktan sonra 12 gün boyunca İsrail polisi, Filistinlilere müdahale etti.

 25 NİSAN

 • Filistinli gençler, Şam Kapısı önündeki oturma alanlarına kurulan ve kentte gerginliğine neden olan barikatları kaldırdı, İsrail polisi ise önceki günlerin aksine Filistinlilere müdahale etmedi.
 • Filistinlilerin kutlamalarda Filistin bayrakları açması üzerine İsrail polisi, bayrakları zorla toplayarak alandakileri Şam Kapısı’ndan uzaklaştırdı.
 • İsrail ordusu, işgal altındaki Kudüs`teki Mescid-i Aksa`nın kapılarından Şam Kapısı`na çekilmesinin ardından orada bulunanlara müdahalede bulundu.
 • Tüm bu günlerde Ultra- Ortodoks Lehava grubuna mensup yüzlerce Yahudi, “Araplara Ölüm” sloganlarıyla, çok sayıda Filistinlinin toplandığı Şam Kapısı’na doğru yürüyüşler düzenledi, Filistinlilere karşı kışkırtıcı söylemlerde bulundu.

 7 MAYIS

İsrail güçleri, Mescid-i Aksa’ya girdi. Burada toplanan Filistinlilere ses bombaları ve plastik mermi ile saldırdı. 205 kişi yaralandı, 88 kişi hastaneye kaldırıldı.

 8 MAYIS

İsrail polisi toplananlara yeniden saldırdı. Aralarında bebek ve çocukların olduğu 90 kişi yaralandı.

9 MAYIS

Polis Mescid-i Aksa’da toplananlara plastik mermi ve gazla müdahale etti, 10 kişi yaralandı.

10 MAYIS

 • İsrail güçlerinin Filistinlilerin evlerine ve Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere dönük saldırılarıyla tırmanan gerilim devam etti. 331 kişi yaralandı.
 • Filistin direniş grupları, işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ile Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki polisleri çekmesi ve gözaltına alınan Filistinlileri serbest bırakması için İsrail’e yerel saatle 18.00’e kadar süre tanıdı.
 • Filistin direniş örgütleri, Gazze şeridine 6 roket attı. Bunun üzerine sirenler çalınmaya başladı. İsraillilere sığınaklara gidin çağrısı yapıldı.
 • Burak Duvarı’nda toplanan ultra Ortodoks Yahudiler, İsrail saldırıları sonucu Mescid-i Aksa’da çıkan yangını şarkı söyleyerek ve dans ederek kutladı.
 • Saldırıların durmasını isteyen birçok insan sokağa çıktı. Barış isteyenlere polis müdahale etti.
 • İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’den Kudüs’e roket atılarak kırmızı çizginin aşıldığını söyledi. Hava saldırısı başlattı.

11 MAYIS

 • İsrail saldırılara devam etti. Tarım arazileri ve sivilleri hedef aldı. Yüzlerce kişi yaralandı, aralarında çocukların bulunduğu 28 kişi hayatını kaybetti.
 • Tel Aviv’in güneydoğusundaki Lod kentinde İsrailli silahlı bir kişinin ateş açması sonucu yaralanan 3 Filistinliden biri hayatını kaybetti.
 • Gazze’deki direniş grupları, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarının ardından ‘Kudüs’ün Kılıcı’ adını verdikleri operasyonları başlattıklarını duyurdu. İsrail uçakları, Gazze Şeridi’nin orta kesimlerindeki Deyr el-Belah kentinde Hamas’a bağlı El-Salah el-Hayriyye Derneğine ait okulu vurdu. Saldırı sonucu okulda büyük hasar meydana geldi.
 • Birleşmiş Milletler: Doğu Kudüs’te 7-10 Mayıs arasında 915, Batı Şeria’da da 200 kişinin yaralandığını aktardı.

       11 Mayıs 2021

Önceki İçerik6 soruda, Kolombiya’da neler oluyor?
Sonraki İçerikKadın kırımına karşı küresel mücadele kampanyası başlatıldı