Siyonist İsrail’e ile Filistin Gazze’de ateşkes

Siyonist Israil’in Gazze’ye yönelik yedi hafta süren aralıksız bombardımanının ardından Filistin’le ile İsrail arasındaki ateşkes cuma sabahı saat altıda tüm Gazze Şeridi’nde yürürlüğe girdi. Ateşkesin duruma göre uzatılması mümkün olduğu ifade ediliyor. Bir Filistin sözcüsü cuma günü El Cezire’ye yaptığı açıklamada “Daha fazla mahkûmun serbest bırakılmasıyla ilgileniyoruz” dedi. Ancak aralarında İsrail askerlerinin de olabileceği ihtimalini reddetti: “Bu farklı bir anlaşma gerektiriyor.”

İlk olarak 13 kadın ve çocuğun Cuma akşamı Gazze’nin güneyindeki Refah’ta serbest bırakıldı. Aynı zamanda İsrail, Hayfa yakınlarındaki iki gözaltı merkezinden 24 Filistinli kadın ve 18 yaşın altındaki 15 genci serbest bıraktı.

Ateşkes kapsamında mutabakata varılan ilk yardım teslimatları Cuma günü Refah sınır kapısından geçti. Gazze’ye her gün 200 kamyonun yardım malzemesi taşıması bekleniyor. Al Jazeera’ye göre, sınır kapısının Filistin tarafındaki isimsiz kaynaklar, anlaşmanın aynı zamanda dizel ve gaz tedarikini de içerdiğini söyledi. Yaralı siviller tedavi için Mısır’a götürülürken, savaşın başından beri orada mahsur kalan vatandaşlar ise tam tersi yola başvurdu.

El Cezire’nin bildirdiğine göre, Gazze Şeridi’nde pek çok bölge sakini evlerine döndü. Ne durumda olduklarını görmek istediler. Diğerleri ise hava saldırısı tehdidi olmaksızın enkaz altında kalanları aramak istedi. İsrail ordusundan kuzeyden güneye kaçan insanlar da yol aldı. Ancak AP haber ajansına göre, geri dönmeleri İsrail ordusu tarafından şiddetle engellendi; en az iki kişi öldü ve 11 kişi yaralandı.

İsrail, ateşkesin başlamasından kısa bir süre öncesine kadar bombalamaya devam etti. Gazze’deki gazeteci Amal Sahd ve aile üyelerinin yanı sıra foto muhabiri Muhammed Ajasch ve Nuseyrat mülteci kampındaki akrabaları da öldürüldü. Bu, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 64 gazetecinin öldürüldüğü anlamına geliyor.

Bu arada Gazze’deki savaşa karşı ve kalıcı barış çözümü yönündeki uluslararası protestolar da devam etti. Örneğin Perşembe günü (yerel saat) Havana’daki yüzlerce Kübalı, Başkan Miguel Díaz-Canel liderliğindeki ABD Büyükelçiliği’ne yapılan yürüyüşe katıldı. Bir konuşmacı, Filistin’de yaşananları “tarihin en uzun süren soykırımı” olarak nitelendirerek, savaşın geçen ay başlamadığına dikkat çekti. Tahminlere göre 75 yılda 120 bin kişi öldürüldü ve Filistin topraklarının yüzde 78’inden fazlası İsrail tarafından işgal edildi.

Önceki İçerikNehirden Denize, Filistin Özgür Olacak! -Filistin Deklarasyonu-
Sonraki İçerikArjantin’de Milei kimin çıkarını savunuyor?