Rojava ve YPJ

özgürmedya org sitesinden alınmıştır.
Rojava ve YPJ

Rojava Kürdistan’ındaki değişimlerin en devingeni şüphesiz Kürd kadınları,mevcut duruma en hızlı refleks gösteren ve ilerleme kaydeden, yaşama doğrudan müdahaleleri ile Rojava’daki savaşın yönünü değiştiriyor,savaş pratiğinde ilerleyişleri gösterişten uzak,geride bıraktıkları kaç binyıllık  köleleliğin üzerine yürümekten de tereddüt etmeden ilerliyorlar.

Erkeklere göre katılımları daha gösterişsiz ama süreç ilerledikçe daha güçlü bir ilerleme kaydediyor ve öne çıkıyorlar,cesaretlerini soğukkanlılıklarını yitirmemeleri dünyada büyük saygı uyandırıyor, savaşı düşmanla sınırlı olarak görmüyor.Sadece Daiş’i yenmek üzerine kurulu bir savaş olmadığını. Daiş aslında bir yalın gerçek  ama hakikat bu değil.Özgür yaşamı kurmak için gelmiş geçmiş tüm iktidarlara meydan okuyorlar,köleci sisteme inat bir filiz gibi sert toprağı yararak çıkıyor bu mücadele.

Aslında kadın devrimi denmesi bir erken söylem olmaz,Bu durumda  son derece güçlü bir pozisyon almıştır, Kadın düşmanını iyi tanıyor,eğemen anlayışın  erkekteki yarattığı tahrifatın ve özdeşliğin doğal olmadığının farkında ,aslında düşmanın erkek değil devletçi sistem olduğunu,ama güçlü kurnaz adamın da rolünü,ve erkekte yarattığı etkinin çabuk ve etkili olduğunu unutmadan mücadelelerine  devam etmektedirler.

Bu mücadelede atılan her kurşun sadece DAİŞ’e değil kısacası tüm aşağılık eğemen anlayışa ve iktidarcı düşünceye atılmıştır.

Doğası gereği anti kapitalisttir,Endüstriyalizmi nihai anlamda tarihin çöplüğüne atacak güçtür,üretimdeki gercek rolü ve toprakla arasındaki inanılmaz bağ, estetik ,yaratıcılık onun binlerce yıl taşıdığı ve kaybolmayan doğal halleridir,  insanlığın en ari halidir.Bütün doğma anlayışları geldiği yere göndermekte en küçük tereddüt etmemekte kararlılar.

Rojava’da düşmanın üstüne üstüne cesaretin çığlığın adıdır zılgıt,Daiş’in en çok sinirini bozan şeydir,savaşta moral üstünlüğünü hep koruyor zılgıtla.

Binlerce yıldan beri ötelenmiş umutların üstüne, küçük silik bir ışığa doğru kelebekler gibi kanat çırpıyorlar,

yeniden doğmak için,

büyük bir değişim ve dönüşümün dayanılmaz istenciyle sürüyor bu müthiş devinim.

Kadındaki bu ısrar, insan olmakta ve gerçek toplum olmakta  ısrardır.

Büyük insanlığı kurmak için.

Işığa doğru uçuyorlar….

Önceki İçerikFHKC: ŞEHİTLERİMİZ MÜCADELEDE YOLUMUZU AYDINLATACAKTIR
Sonraki İçerikDevrimci Karargah:KANIYORUZ!