Qamîşlo’da 8 Mart yürüyüşleri: Jin, Jiyan, Azadî!

Qamişlo kantonuna bağlı merkezlerde 8 Mart yürüyüşleri düzenlendi.

Qamîşlo’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle yürüyüşler düzenlendi. Ulusal kıyafetlerini giyen Kürt, Arap, Süryani ve Ermeni yüzlerce kadının yanı sıra sivil toplum kuruluşları ile Kuzey ve Doğu Suriye temsilcilerinin de içinde bulunduğu binlerce kişi, alanlara çıktı.

Qamîşlo’nun Siyahi Meydanı’nda başlayan yürüyüşte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, Kongra Star ile üzerinde ” Jin, Jiyan, Azadî” yazılı bayraklar taşındı.

12 Mart Şehitler Stadında duran yürüyüş mitinge dönüştü. Kuzey ve Doğu Suriye Özer Yönetimi Meclisi Eşbaşkanı Berivan Xalid, kadınların 8 Mart’ını kutlayarak Rojhılatê Kurdistan’da devam eden serhildanları selamladı.
Meydana gelen 6 Şubat depremi nedeniyle bu yıl 8 Mart kutlamalarının farklı olduğunu belirten Xalid, “Bunlar mücadelemizi durduracağımız anlamına gelmiyor ve devrimimiz içerisinde her günümüzü 8 Mart yapacağız” dedi.
Xalid, Rojava-Kuzey ve Doğu Suriye Devrimi’ne öncülük yapan kadınların, aynı şekilde kapitalist güçlerinin soykırım saldırılarına karşı kazanımlarını koruyacaklarını vurgulayarak, “Kimse Kuzey ve Doğu Suriye kadınlarının iradelerini kıramaz. Hep birlikte kadın özgürlük sosyolojisini koruyarak şehitlerimizin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

19 Temmuz Devrimi’ne ve yeni devrimin kazanımlarına sahip çıkılacağına dikkat çeken Xalid, “Dört parça Kurdistan’ı birleştireceğiz” dedi.

Devrimci Kadın Komünüst Hareketi Üyesi Mizgîn Erebo, Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadın devriminin dünyadaki tüm kadınların özgürlük umudu olduğunu belirtti.

Mizgin Erebo, özgürlük dağlarında mücadele eden tüm kadın savaşçıların gününü kutladı.

Süryani Birlik Partisi Yürütme Kurulu Üyesi Nûra Hene, kadınların ekmek ve çiçek kaldırırken silah ve şiddetle hedef alındığına dikkat çekerek, “Baskıcı iktidar zihniyeti sistemi kadınları kendilerine tehlike olarak görüyor. Afganistan’da, Türkiye’de, İran’da ve Suriye’de kadınlara yönelik baskı ve şiddet kullanılması, kadın komutan ve liderlerin hedef alınması bunun en bariz örneğidir” dedi.


AMÛDÊ
Şehit Cihad Meydanı’nda bir araya gelen kitle, Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının yanı sıra Kongra Star bayrakları ve “Jin, Jiyan, Azadî İle Kadın Devrimine” yazılı pankartlar taşıdı. Kadınlar ilçe sokaklarında yürüyüşe geçerek “Jin, Jiyan, Azadî” ve “Yaşasın kadın direnişi” sloganlarını haykırdı.
Yürüyüş ilçenin doğusundaki Kadınlar Meydanı’nda mitinge dönüştü. Saygı duruşunun ardından kısa bir konuşma yapan Kongra Star Qamîşlo Koordinasyonu üyesi Şaha Xelîl, “Baskıcı sistemlerin siyaset ve silahları kadın mücadelesini durduramaz. ‘Jin, Jiyan, Azadî’ devrimi dün dünyada zulme karşı yayıldı. Bu da Önder Öcalan’ın fikirleri ile Sara, Bêrîtan, Zîlan, Arîn ve Barînlerin fedakarlığı sayesinde gerçekleşti” dedi.


ÇILAXA
Çilaxa’da yüzlerce kişi, sivil ve askeri kurum üyeleri, kanaat önderleri Şehit Mahsun Meydanı’nda bir araya gelerek ana caddelere doğru yürüyüşe geçti.
İlçeyi dolaşıp tekrar Şehit Mahsun Meydanı’na varan kitle burada kısa bir açıklama yaptı. Suriye’nin Geleceği Partisi Genel Sekreteri Sîham Dawûd, 8 Mart’ın kadın rolünü göz ardı eden despot rejimlere karşı mücadele ve direniş tarihi olduğunu söyledi.
Sîham Dawûd, dünyadaki tüm kadınların fedakarlıklarını, adalet ve özgürlük mücadelesinde oynadığı rolü selamladı.


TIRBESPIYÊ
Tirbespiyê’de de bir araya gelen yüzlerce kişi, Kongra Star merkezi önünden yürüyüşün startını verdi. Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ve Kongra Star bayrakları taşıyan halk, sık sık sloganlar attı.
İlçedeki Suriye Devrimci Hareketi merkezi önüne varan kitle, burada açıklamalar yaptı. Kongra Star Yönetimi üyesi Zeyneb Mihemed, dün kadınların 8 Mart’ını kutlayarak, Kuzey ve Doğu Suriye ile Kürdistan’daki kadın mücadelesini selamladı.
‘Jin Jiyan Azadî’ sloganının Ortadoğu sınırlarını aşarak köleliğe ve zulme karşı mücadele eden tüm kadınların sloganı haline geldiğini belirten Zeyneb Mihemed, mücadele devam edeceklerini ve kadınların tüm haklarını kazanacaklarının altını çizdi.

GIRKÊ LEGÊ
Şehit Xebat Meydanı’nda yürüyüşe geçen kitle, Kuzey ve Doğu Suriye’deki şehitlerin ve mücadele öncülerinin fotoğraflarını taşıdı.
İlçedeki ana caddeleri dolaşan kitle ′Jin, Jiyan, Azadî′ sloganlarını haykırarak, ilçe merkezinde açıklama yaptı.
Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Emine Omer, tüm kadınların 8 Mart’ını kutlayarak, bugünün birçok anlam taşıdığını söyledi.
Emine Omer, dünya genelinde kadınların adalet ve özgürlüğün sağlanması için halen ′Jin, Jiyan, Azadî′ sloganıyla mücadele ettiğini kaydetti.


DÊRIK
Dêrik, Koçer ve Berav bölgesinden yüzlerce kadın, 8 Mart yürüyüşüne katılmak için Özgürlük Meydanı’nda bir araya geldi. ′Jin, Jiyan, Azadî′ sloganıyla yürüyen kadınlar ayrıca Kongra Star bayraklarını da taşıdı.
Kongra Star merkezi önüne varan kitle, burada konuşma yaptı. Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Eşbaşkanı Rûken Ehmed söz alarak, 8 Mart’ı Abdullah Öcalan, özgürlük gerillası ve tüm kadınlara kutladı.
Tüm günlerin kadın özgürlük günü olması gerektiğini belirten Rûken Ehmed, “Tüm kadınların özgürlüğü için öncelikle toplumdaki kadınları örgütlemeli, kölelikten kurtulmaları için bilinçlendirmeliyiz. Kuzey ve Doğu Suriye’de binlerce kadın ′Jin, Jiyan, Azadî′ sloganını atıyor. Bu slogan irade, özgürlük ve eşitliğe bağlıdır, Kürdistan’daki tüm kadınlar bu sloganı esas alıyor. Çünkü kadın özgürleşmeden toplum özgürleşmez” dedi.


TIL KOÇER
Önder Abdullah Öcalan Parkı’na bir araya gelen onlarca kişi, Til Koçer Halk Belediyesi binası önüne doğru harekete geçti.
Halk, Abdullah Öcalan’ın ve tüm kadınların direnişini selamlayan sloganlar attı. Abdullah Önder Öcalan’ın fotoğrafları ve Kongra Star bayraklarıyla belediye binası öne varan yurttaşlar burada mini bir miting düzenledi.
Mitingde konuşma yapan Til Koçer Elektrik Dairesi üyesi Emel El Celod, tüm dünyadaki kadınların 8 Mart’ını kutlayarak, İmralı’daki tecride dikkat çekti.
Kongra Star Til Koçer üyesi Xada El Şiblî ise kadın özgürlüğü için canını feda eden tüm özgürlük şehitlerini anarak, tüm kadınların ve şehitlerin gününü kutladı.


TIL HEMÎS
Kongra Star merkezi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, siyasi parti ve STK üyeleri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ve “Jin Jiyan Azadî” yazılı pankartlarla yürüyüşe geçti. Sewami Kavşağı’na varan halk, burada açıklama yaptı.
Kitle adına konuşan PYD yönetim üyesi Perwîn Yusif, ilçedeki tüm kadınların ve YPJ savaşçılarının 8 Mart’ını kutladı. Konuşmasında kadın direnişi tarihine değinen Perwîn Yusif, kadınların erkek egemen sistemden özgürleştirmek için mücadele eden şehitlerin yolunu takip edeceklerini söyledi.
Bölgedeki kadınların birliğini selamlayan Perwîn Yusif son olarak, “Kürt, Arap ve Süryani kadınlar Rojhilatê Kurdistan direnişini destekledi” dedi.


TIL BIRAK
Til Birak’taki yürüyüş ise Fırın Kavşağı’nda başladı. Şehitler Kavşağı’na varan yüzlerce kişi burada miting düzenledi.
Mitinde söz alan PYD Qamîşlo Kadın Meclisi üyesi Zehra Semo, “Kadınlar her türlü baskıya karşı direniyor ve mücadele ediyor. Kadını değersizleştiren her sisteme karşı duracağız. Özellikle bölgelerimizin özgürleştirilmesinde öncü rol oynayan kadınları hedef alan işgalci Türk devletinin karşısında duracağız” dedi.

Önceki İçerik6 Mart sosyalizme inancın, davaya bağlılığın adıdır.
Sonraki İçerikFransa’da genel grev: ‘Reform’unuz çöpe