NEWROZ’UN İSYANCI ÖZÜ İLE ALANLARA, HESAP SORMAYA!

Newroz Pîroz Be!

Özgürlüğün, isyanın ve başkaldırının meşalesi Newroz ateşini harladığımız 2023 yılında, ülkemizinim 11 ili depremle yerle bir oldu, on binlerce insanımız ve hayvan dostlarımız yaşamını yitirdi.

Rantçı, talancı, sömürgeci sistemin kar hırsı ve doğa talanıyla bu yaşanan katliamın yaratıcısı ve sorumlusu olan faşist sistemin kendisidir.

Yıkılan şehirlerin enkazları altında yardım feryadıyla haykırarak can veren, soğuktan donarak ölen

insanların ve hayvan dostlarımızın katili bu devlettir.

Depremden 72 saat sonra ortaya çıktıp OHAL ilan ederek baskı ve şiddeti öne çıkaran, depremzedelere  yardım yollamayıp, gönderilen yardımlara el koyarak insanlarımıza ulaşmasını engelleyen, halklar arasında hızla örgütlenen yardım ve kurtarma çalışmalarını engelleyen bu katil devlettir.

Devletten önce deprem bölgesine ulaşan sivil toplum kurumları, devrimciler, gönüllüler ve dünyanın çeşitli ülkelerin gönderdiği kurtarma ekipleri çalışamaz hale getiren bu katil devlettir.

Bu yaşanan felaketin en canlı tanıkları olan ve maden ocaklarına arkadaşlarının canlı canlı gömülmesine tanıklık eden, acısını en derinde yaşayan madenciler ilk koşanlar oldu. Ama cellatlar Madencileri de engelledi…

Halkın ekmeğinden kesip topladığı deprem vergilerini çalan bu faşist devletin ta kendisidir.

Kızıl hacı ve AFAD ile bu kurumları ticaret haneye çevirip, böylesi dönemler için depolarda olması gereken, çadır, giysi, battaniye ve yiyeceği, kanı parayla satan bu katillerdir.

Bu Newrozda içimiz kavrulmakte ve elbette isyandayız.

Bundandır ki, Newroz’un ateşi bu yıl daha bir gür, daha bir öfkeyle harlanacak.

Newrozda bu katliamcı, katil iktidarın depremdeki sorumluluğunun hesabını sormak, Kürdüyle, Türküyle, Arabı, Ermenisi, Süryanisi ve Alevi’siyle katlimize ferman veren faşist iktidardan hesap sorma bilinciyle, her yerde Newroz ateşini harlayacağız…

Kürt halkının direniş, başkaldırı, özgürlük meşalesi olan Demirci Kawa’nın zalim Dehak’a, karşı başlattığı isyan, özgürlük meşalesi çağdaş Kawa Mazlum Doğan’ın dört kibrit çöpüyle harlayan direniş ruhuyla, ezilen, sömürülen işçi ve emekçilerin yok sayılan halkların, kadınların, çoçukların ve tüm azınlıkların özgürlük, başkaldırı ve hayatı yeniden yaratmanın meşalesi olan Newrozda, hep birlikte Newroz ateşini daha da büyütmeye ve hesap sormaya çağırıyoruz.

Bu zulüm düzenine karşı 2023 Newroz’unda alanları mücadele cephesine ve hesap sormaya dönüştüreceğız.

Evet yastayız ama isyandayız…

İsyana, Newroz ateşiyle Özgürlüğe

Yaşasın ezilen halklarımızın sömürgeciliğe karşı ulusal kurtuluş mücadelesi!

Newroz’un isyan ateşini körükle!

Bijî Newroz!

Newroz Pîroz Be!

19 Mart 2023

Önceki İçerik16 Mart Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız!
Sonraki İçerikALEVÎLİĞİN ÖZÜ’: HAKİKÂTİ HURAFELERDEN AYIRMAK